„11 MINUT” SKOLIMOWSKIEGO – OWACJE NA FESTIWALU W WENECJI

11 minut (20)

15-minutowa owacja na stojąco, zachwyceni krytycy! „11 minut” Skolimowskiego najlepszym filmem festiwalu w Wenecji!” „To najlepszy film, jaki widzieliśmy do tej pory w Wenecji”. „Mistrzowski”. „Arcydzieło!”. Polskie kino rzuciło wyzwanie Hollywood – pisali zachodni krytycy po światowej premierze „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Wczorajszy pokaz filmu nagrodzono trwającymi kwadrans owacjami na stojąco i okrzyknięto jednym z faworytów do nagród 72. Festiwalu w Wenecji!

Do głosów entuzjastycznych głosów Anny Franklin i Luisa Martineza przyłączyli się recenzenci La Repubblica: „Prawdziwe kino! Piorunujący thriller, który wybrzmiewa w rytmie rapu” oraz Il Sole 24 Ore: „Z robiącą wrażenie siłą obrazu i dźwięku Skolimowski tworzy thriller, który trzyma w ogromnym napięciu, w którym suspens rośnie z upływem minut i w którym nie zostawia się widza ani na chwilę w spokoju. Wiele osób obecnych w Wenecji, przede wszystkim w mediach społecznościowych, domaga się dla filmu nagrody, która również tym razem byłaby bardzo zasłużona”.

W podobnym duchu wyrażają się także polscy krytycy, m.in. Barbara Hollender („Wyrasta na jednego z faworytów festiwalu”) oraz Tadeusz Sobolewski. „’11 minut’ faktycznie zasługuje na Lwa. Jak dotąd nie widać lepszego kandydata” – pisał dziennikarz. „Konferencja prasowa ‘11 minut’ nie była długa, ale miała przebieg triumfalny. ‘To najlepszy film festiwalu, godny Złotego Lwa’ – wywodził włoski krytyk. ‘Od czasu ‘’Zabriskie Point’’ Antonioniego nie widziałem mocniejszego apokaliptycznego finału’” – czytamy w weneckiej relacji Sobolewskiego.

Sam reżyser pytany o przesłaniu swojego obrazu odpowiadał następująco. „Życie jest skarbem, ale my uświadamiamy to sobie wtedy, gdy je tracimy. Wykorzystujmy je jak najlepiej, póki żyjemy” – mówił o „11 minutach” i zapewniał, że dobrze bawił się w czasie ich realizacji. Gdy jeden z uczestników spotkania powiedział twórcy, że o ile poprzednio nakręcił „Essential Killing” (2010), teraz popełnił „Essential Filming”. Autor nie zaprzeczył.

A o czym jest „11 minut”? Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut. „Stąpamy po kruchym lodzie, na skraju przepaści. Za każdym rogiem czyha nieprzewidziane, niewyobrażalne. Nic nie jest pewne – następny dzień, następna godzina, nawet następna minuta. Przyszłość jest tylko w naszej wyobraźni. Wszystko może skończyć się raptownie, w najmniej oczekiwany sposób” – Jerzy Skolimowski.

„11 minut” ma ogromne szanse na Złotego Lwa – główną nagrodę 72. festiwalu filmowego w Wenecji. Trzymamy kciuki! Zakończenie festiwalu już 12.września!

A „11 MINUT” w polskich kinach od 23 października 2015

Gatunek: dramat
Produkcja: Polska 2015
Reżyseria i scenariusz: Jerzy Skolimowski („Essential Killing”, „Cztery noce z Anną”, „Fucha”, „Ręce do góry”, „Krzyk”)
Obsada: Wojciech Mecwaldowski („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, „Lejdis”, „Testosteron”), Andrzej Chyra („Carte Blanche”, „W imię…”, „Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Komornik”, „Katyń”), Dawid Ogrodnik („Jesteś Bogiem”, „Disco Polo”, „Chce się żyć”, „Ida”, „Obietnica”), Piotr Głowacki („Bogowie”, „Dziewczyna z szafy”, „Disco Polo”, „80 milionów”, „Sala samobójców”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię…”, „Bilet na księżyc”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Panie Dulskie”), Paulina Chapko („Oszukane”, „Sala samobójców”, „Trzy minuty. 21:37”, „Lekcje pana Kuki”), Agata Buzek („Rewers”, „Fotograf”, „Zemsta”, „Ryś”, „Obce ciało”), Jan Nowicki („Dass”, „Tulipany”, „Historia kina w Popielawach”, „Sztos”, „Poznań’56”, „Magnat”, „Wielki Szu”), Ifi Ude („Snufit”), Richard Dormer („Gra o tron”, „Ścigana”, „Jump”, „Pięć minut nieba”), Anna Maria Buczek („Dziewczyny ze Lwowa”, „Śluby panieńskie”, „Maraton tańca”, „Czas honoru”, „Jutro idziemy do kina”, „Oda do radości”), Łukasz Sikora („Za horyzont”, „Kochankowie z Marony”).

TEKST I ZDJĘCIA: mat.pras.Kino Świat

11 minut (1)

FOT. mat.pras.

11 minut (2)

FOT. mat.pras.

11 minut (5)

FOT. mat.pras.

11 minut (19)

FOT. mat.pras.

image012

FOT. mat.pras.

image014

FOT. mat.pras.

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz