14 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

MariaCurie_plakat

Już od 3.marca do polskich kin wejdzie długo oczekiwany film „Maria Skłodowska-Curie”, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Natomiast 20 stycznia 2017 zastał uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi – Bavarian Film Awards – za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.

Film ogląda się jak piękną bajkę, dzięki subtelnym zdjęciom i czarującej muzyce. Polecam bardzo! Zobaczcie, co mówiły Karolina Gruszka i Izabela Kuna o przygotowaniach do swoich ról.

A OTO 14 FAKTÓW Z ŻYCIA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE, KTÓRYCH PRAWDOPODOBNIE NIE ZNALIŚCIE:
1. Jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała  Nagrodę Nobla, ale również do tej pory jedyną na świecie, która dostała ją dwukrotnie.

2. Dzięki radowi już w 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy.

3. W czasie I Wojny Światowej zorganizowała specjalne mobilne stacje radiologiczne, umożliwiające prześwietlenia obrażeń żołnierzy.

4. Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy, w tym także prawo na jazdy na samochody ciężarowe!

5. Była inicjatorką powstania Instytutu Radowego w Warszawie – obecnie jest to Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz w Paryżu.

image004

6. W 2015 roku została uznana przez Szkotów za najbardziej wpływową kobietę 200-lecia, a w rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce, tuż po Margaret Thatcher.

7. Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał że „Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”, a po jej śmierci powiedział że „miał szczęście być związany z nią wzniosłą i pogodną przyjaźnią i zawsze podziwiał jej wybitną osobowość.” Gdyby nie Skłodowska, Einstein nie rozwinąłby swojej kariery. To właśnie ona napisała dla niego rekomendacje, kiedy zabiegał o stanowisko profesora na Politechnice w Zurychu. Maria Skłodowska-Curie w liście napisała: „Zważywszy, że Einstein jest jeszcze bardzo młody, zasadne jest pokładanie w nim ogromnych nadziei i postrzeganie go jako jednego z czołowych teoretyków przyszłości”.

DSC_1824_Glowacki Gruszka

8. Była jedną z pierwszych ekolożek. Jako zapaleni cykliści, ona i jej mąż, Piotr, w podróż poślubną udali się na rowerach.

9. Już w dzieciństwie wyróżniała się ponadprzeciętną inteligencją. Nauczyła się czytać w wieku 4 lat.

10. Władała biegle pięcioma językami.

DSC02540__foto_Grzegorz_Hartfiel

11. Uwielbiała pływać kraulem.

12. Kochała róże, które uprawiała w swoim ogrodzie.

13.   Rzeczy osobiste Marii Skłodowskiej, notatki, ubrania, a także jej ciało pozostaną radioaktywne przez jeszcze 1500 lat. Do dzisiaj jej zeszyty przechowywane są w ołowianych naczyniach w paryskiej bibliotece narodowej. Zwiedzający muszą podpisać oświadczenie, że chcą je obejrzeć na własną odpowiedzialność.

14.   Córka Marii Skłodowskiej (Irena Joliot-Curie) oraz jej zięciowie również zostali nagrodzeni nagrodami Nobla.

_IMG_0733_foto_Grzegorz_Hartfiel

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz