40.FESTIWAL FILMOWY W GDYNI – NAGRODY

FullSizeRender

To nie tak miało być…. Dzisiejsza gala finałowa 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni miała być zupełnie inna, ale z powodu nagłej śmierci reżysera Marcina Wrony, (którego film „Demon” był pokazywany w konkursie głównym), cała uroczystość przebiegała w atmosferze smutku i zadumy. Na rozpoczęcie gali wzruszająco zaśpiewała Stanisława Celińska „Naprawdę jaki jesteś, nie wie nikt”, a w tle na ekranie pojawiły się zdjęcia Marcina Wrony z planu jego ostatniego filmu „Demon”.

Oto lista nagrodzonych. Widziałam wszystkie tegoroczne festiwalowe filmy i muszę przyznać, że moje typy wyglądały troszkę inaczej.

Nagroda za debiut reżyserski – Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu” – film kontrowersyjny, który podzielił publiczność. Części podobało się bardzo, inni wychodzili z kina po paru minutach. Ja wytrwałam do końca i nie żałuję.

Nagroda za debiut aktorski – Justyna Suwała za rolę w filmie „Body/Ciało”

Nagroda za charakteryzację – Janusz Kaleja, Tomasz Matraszek – „Córki dancingu”

Najlepsza scenografia – Jagna Janicka za „Hiszpankę”

Najlepszy dźwięk – Marcin Kasiński, Kacper Habisiak, Marcin Jachyra za Body/Ciało

Najlepsze kostiumy –  Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch „Hiszpanka”

Najlepsza kobieca rola drugoplanowa – Maria Semotiuk za rolę w „Letnim przesileniu” – niestety, nieobecna na gali. Nagrodę w jej imieniu odebrał tata, który powiedział, że jest najszczęśliwszym ojcem na świecie.

Najlepsza drugoplanowa rola męska – Wojciech Pszoniak za film „Ekscentrycy, po słonecznej stronie ulicy”

Najlepsze zdjęcia – Jerzy Zieliński za film „Letnie przesilenie”

Najlepsza muzyka – Paweł Mykietyn za film „11 minut”

Najlepszy scenariusz – Magnus von Horn za „Intruza”

Najlepsza reżyseria– Magnus von Horn „Intruz”

Najlepsza rola kobieca – Agnieszka Grochowska za „Obce niebo” – Agnieszka była jedyną z nagrodzonych aktorów, która była obecna na gali i osobiście odebrała nagrodę. Reszta laureatów była na planie filmowym lub w teatrze.

Najlepsza rola męska – ex aequo – Janusz Gajos za „Body/Ciało” i Krzysztof Stroiński za „Anatomię zła”

Nagroda specjalna za oryginalność koncepcji artystycznej – Jerzy Skolimowski za „11 minut”

Srebrne Lwy – Janusz Majewski za film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” – ten film to jeden z moich największych faworytów tegorocznego festiwalu z wielu powodów! Ale przede wszystkim dlatego, o czym powiedział reżyser, odbierając nagrodę: „Drodzy koledzy, ja wiem, że was fascynuje cierpienie, ból brzydota i problemy tego świata, ale czasem naprawdę warto iść po słonecznej stronie ulicy”

Złote Lwy dla Małgorzaty Szumowskiej za Body/Ciało

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz