„CAROL” – NOWY FILM Z CATE BLANCHETT

CA0_0126

Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo i drugoplanowej aktorki – „najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat” (The Guardian). Ja nie mogę się już doczekać !

„Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine”), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”).

„Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

CA1_3079

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

„Carol” maluje sugestywny obraz przejściowego okresu, jakim były powojenne lata 50. Ameryka jest jednocześnie przesycona atmosferą paranoi oraz optymizmu. „Carol” opowiada o nieoczekiwanym romansie dwóch kobiet w różnym wieku i z różnych klas społecznych, mówi Haynes. Dwudziestoparoletnia Therese dopiero wchodzi w dorosłe życie, gdy poznaje Carol Aird, uwodzicielską i starszą od niej kobietę, która ma córkę i właśnie rozpoczęła sprawę rozwodową.

Blanchett opisuje swoją postać w filmie Carol z pozoru wydaje się osobą zdystansowaną i zamkniętą, a wręcz zaabsorbowaną sobą, lecz według mnie, w pewnym sensie przeżywa załamanie. Nie do końca pasuje – podobnie jak Therese – ani do towarzyskich kręgów, ani do podziemnego ruchu tamtych czasów. Dlatego sądzę, że obie zaskoczyła intensywność wzajemnych uczuć. Ważniejsza jest tu druga osoba, niż znalezienie swojego miejsca w większej grupie. Rozkwitający związek Carol i Therese pokazuje fascynujący romans z lat pięćdziesiątych, czasów w których bycie lesbijką nie miało społecznego przyzwolenia. Ten aspekt zainteresował Marę: Kiedy się zakochujesz, twój umysł zaczyna w pewnym sensie funkcjonować jak umysł kryminalisty. Bez przerwy analizujesz różne scenariusze i zastanawiasz się, co się może nie udać lub potoczyć inaczej niż zaplanowałaś.

By uchwycić w „Carol” atmosferę Nowego Jorku lat 50., opisywaną przez autorkę, trwające 35 dni zdjęcia zrealizowano w Ohio. Przedwojenne budynki i domy w Cincinnati przypominają architekturę Nowego Jorku z lat 50.

Wyjątkowy smak filmu dopełniają również oryginalne kostiumy i przepiękna biżuteria. Kostiumograf, Sandy Powell. W filmie „Carol” przyjęła naturalistyczne podejście: Moje zadanie polegało na tym, żeby kreowane w filmie postaci były pełnowymiarowe i autentyczne wobec siebie oraz widzów. Chciałam, żeby Carol była stylowa, lecz stonowana, gdyż taka kobieta budziłaby podziw postaci w rodzaju Therese.

CA0_0439 CA0_1449

(L-R) JAKE LACY and ROONEY MARA star in CAROL

(L-R) JAKE LACY and ROONEY MARA star in CAROL

CA0_3304 CA0_4250

CA0_4469

CA1_1296

ROONEY MARA stars in CAROL

ROONEY MARA stars in CAROL

CA2_1280 (2) CA2_1788 Carol_B1

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz