CZEKOLADOWE DZIEŁA SZTUKI

jaja

 

Pierwsza Dama RP Anna Komorowska zaprosiła do współpracy  ośmioro gwiazd wraz z największymi mistrzami cukiernictwa w Polsce oraz z Fundacją „Mają Przyszłość”. Ich zadaniem było stworzenie wyjątkowych, czekoladowych pisanek wielkanocnych, które następnie trafiły na najsłodszą aukcję charytatywną w Polsce.

Każda z pisanek ma pół metra wysokości, więc było co robić i będzie co zjeść! :-) Inspiracją do wykonania czekoladowych dzieł sztuki były pasje i zainteresowania ich autorów, a powstały przy pomocy najlepszych mistrzów cukiernictwa i maestro czekolady w Polsce.

Pisanki są wykonane w całości z produktów spożywczych i mogą zostać bezpiecznie zjedzone. Każda jest także arcydziełem sztuki cukierniczej. Wiem, bo widziałam na własne oczy pisankę w butiku Ani Orskiej i muszę przyznać, że nie tylko jest piękna, ale również czekoladowy zapach roznosi się w całym pomieszczeniu.

Magiczne Czekoladowe Duety w roku 2014 stworzyli:

Anna Komorowska
 – małżonka Prezydenta RP oraz Janusz Profus

Joanna Przetakiewicz – założycielka marki La Mania oraz Henryk Nieciejowski

Katarzyna Skrzynecka – aktorka, piosenkarka oraz Bożena Sikoń-Wojtal

Małgorzata Ostrowska – wokalistka oraz Maciej Pięta

Agnieszka Szulim – dziennikarka oraz Robert Główka

Anna Orska – projektantka biżuterii oraz Joanna Klimas-Profus

Damian Aleksander – aktor teatralny oraz Marta Truskolawska

Maja Popielarska – dziennikarka oraz Iga Sarzyńska

Agnieszka Cegielska – dziennikarka oraz Tomasz Deker

Pierwsza edycja aukcji „Moc Czekoladowej Pisanki” w ubiegłym roku przyniosła aż 43 tys.złotych ! W tym roku – licytacja jeszcze trwa!

Tegoroczną kolekcję czekoladowych pisanek można obejrzeć w galerii VITKAC przy ul. Brackiej 9 w Warszawie, a aukcja potrwa na stronie Fundacji do 18 kwietnia 2014r. g.22.00.

A poniżej możecie obejrzeć czekoladowe dzieła sztuki!

Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Szanowni Państwo. Przekazana przeze mnie na tegoroczną aukcję pisanka udekorowana została motywami zaczerpniętymi z wielobarwnej polskiej sztuki ludowej. Jestem przekonana, że to właściwa inspiracja w Roku Oskara Kolberga, wybitnego badacza folkloru i etnografa.

Anna-Komorowska-i-Janusz-Profus_w

Dla Joanny Przetakiewicz, amatorki i kolekcjonerki sztuki współczesnej, inspiracją do stworzenia pisanki była twórczość amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa. Jej fascynacja sztuką użytkową oraz odkrywaniem nowych aranżacji zbliżających sztukę do życia codziennego, odzwierciedlone są w projekcie, który nabrał realnych kształtów dzięki nadzwyczajnym umiejętnościom Maestro Czekolady — Henryka Nieciejowskiego.

‘Hanging Heart’ i ‘Rabbit’

Joanna-Przetakiewicz-i-Henryk-NIeciejowski_tworczość-amerykanskiego-artysty-Jeffa-Koonsa_w

Teatr to jedna z największych miłości Katarzyny Skrzyneckiej, której poświęca się każdego dnia, podobnie jak muzyce, którą symbolizuje klucz wiolinowy i nuty. Dziecinne przezwisko „Skrzynka” przylgnęło na lata i do dziś jest pewnym „znakiem” rozpoznawczym. Twórca pisanki – p.Bożena Sikoń – Wojtal umieściła w niej dodatkowo piękne fuksje.

Katarzyna-Skrzynecka-i-Bozena-Sikon-Wojtal_teatr-klucz-wiolinowy-i-skrzynka_w

Rockowa pisanka Małgorzaty Ostrowskiej w pełni oddaje charakter wokalistki. Elementy, które zdobią pisankę są bardzo oryginalne i są odzwierciedleniem jej osobowości, ekspresji i muzyki, którą kocha. Czarna skóra, srebro, nity i czerwone róże – kwintesencja kobiecego rocka. Pisankę w mistrzowski sposób wykonał Maciej Pięta.

Malgorzata-Ostrowska-i-Maciej-PIeta_skora-celtyckie-wzory-i-czerwone-roze-ROCK_w

Agnieszka Szulim – Któż z nas nie marzy czasem o tym, żeby wyrwać się ze świata do bólu rzeczywistego, zapomnieć o troskach, problemach i choć na moment trafić do jakiejś zaczarowanej krainy, gdzie wszystko jest możliwe? Ja marzę i czasem mi się udaje, w snach! Uwielbiam sny, ich nieprzewidywalność i ulotność. Od dziecka uwielbiam też „Alicję w krainie czarów“. Nasze jajko to niezwykły sen Alicji, fragment krainy dziwów, magia zaklęta w czekoladzie. To również hołd złożony autorowi tej niesamowitej książki i zachęta do marzeń. Zachęta dla każdego. W końcu „Alicja w Krainie Czarów“ to książka nie tylko dla dzieci!

Agnieszka Szulim i Robert Glowka_Alicja w krainie czarow_w

Mechaniczne jajo. Ta pisanka została zainspirowana biżuterią projektowaną przez Annę Orską. Delikatna skorupa jaja została otoczona bezpieczną, stalową skorupą nawiązującą do kolekcji MACHINY. Artystka wykorzystała srebrne płachty metalu oraz gwinty, śruby i elementy konstrukcyjne. Kontrast wykorzystany w projekcie podkreśla kruchość, delikatność i wrażliwość… którą bardzo często skrywamy w sobie.

2014_Anna Orska i Joanna Klimas-Profus_Mechaniczne Jajo_w

Damian Aleksander – U podstaw projektu naszej pisanki leży musical. Musical jako mistrzowskie połączenie muzyki i emocji, wpadających w ucho arii i dramatycznej fabuły. I naturalnie musical wszech czasów – „Upiór w operze”. Genialna muzyka Andrew Lloyda Webbera i dramatyczny, archetypowy romans. Właśnie te emocje chcieliśmy pokazać w naszej pisance. Czy się nam udało, sami Państwo ocenicie.

Damian-Aleksander-i-Marta-Truskolawska_upior-w-Operze_w

Maja Popielarska kwiaty kocha tak samo jak czekoladę, czasami tylko, w zależności od nastroju, zmienia się kolejność. Pisanka, stworzona wspólnie z Igą Sarzyńską, to obraz dwóch silnych kobiecych żywiołów. Z jednej strony romantyzmu zawartego w barwach pracy oraz  dynamiki przedstawionej w ornamentowych.

Maja-Popielarska-i-Iga-Sarzyńska_reomantyczna-i-dynamiczna_b

Pisanka Agnieszki Cegielskiej jest inspirowana pozytywną pogodą. Dlatego jej pisanka jest uśmiechnięta, słoneczna, pozytywna. Przyniesie szczęście temu, kto ją kupi oraz dzieciom, dla których przekazany zostanie dochód z licytacji czekoladowej pisanki. Agnieszka zawsze powtarza, że “Słońce jest tam, gdzie chcemy je zobaczyć”. To słońce na pewno zaświeci dla osoby, która wylicytuje tę dobroczynną pisankę.

Agnieszka-Cegielska-i-Tomasz-Deker_w

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz