„DEMON” MARCINA WRONY NAGRADZANY ZA GRANICĄ!

Plakat DEMON_m

„Demon” w reżyserii Marcina Wrony został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Filmu na festiwalu Fantastic Fest, który 1 października zakończył się w Austin w stanie Texas. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Horror Features”. Ale to nie jedyna nagroda przyznana za granicą dla ostatniego filmu Wrony.

W dniach 24 września do 1 października odbyła się 11. edycja festiwalu Fantastic Fest. Jak co roku, amerykańskie miasto Austin w stanie Texas zostało opanowane przez miłośników  fantastyki, horroru i kina łamiącego schematy. W ubiegłych latach w ramach tego wydarzenia odbyły się światowe premiery hitów: „Aż poleje się krew”, „Apocalypto” i „Zombieland”. W tegorocznej edycji festiwalu wystartował „Demon” – ostatni film Marcina Wrony. Obraz twórcy „Chrztu” zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu w kategorii „Horror Features”. To nie pierwszy międzynarodowy sukces „Demona”. Produkcja ta miała już swoją premierę na prestiżowym festiwalu w Toronto.

Kilka dni później w Izraelu, 5.października  „Demon” otrzymał kolejną nagrodę dla Najlepszego Filmu na kończącej się właśnie 31. edycji Haifa International Film Festival. Wyróżnienie zostało przyznane w prestiżowej kategorii „Between Judaism and Israelism”.

Ja miałam okazję obejrzeć „Demona” podczas ostatniego dnia Festiwalu Filmowego w Gdyni. To było w sobotę po południu, już po tragicznej śmierci reżysera Marcina Wrony. Seans rozpoczął się od minuty milczenia całej widowni. Bardzo to było dziwne uczucie oglądać film kogoś, kto jeszcze wczoraj był, rozmawiał, cieszył się sukcesem swojego filmu, a po kilku godzinach już go nie ma. Ale niezależnie od tej dramatycznej historii, niezależnie od interpretacji, trzeba przyznać, że „Demon” to film znakomity! Dziwię się bardzo, że nie zdobył żadnej nagrody podczas polskiego festiwalu. Ale za to zagranica doceniła. Cała akcja rozgrywa się podczas typowego polskiego wesela, gdzie wśród gości mamy pełen przekrój osobowości, od księdza, lekarza po starego mędrca.

Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Chwilę po makabrycznym odkryciu Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego…

„Demon” w kinach od 15.października. To trzeba zobaczyć!

Demon_02 Demon_07 Demon_01 Plakat DEMON_m

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz