EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

PLAKAT_EXCENTRYCY_prev_NET (2)

Jeśli oglądaliście moje osobiste podsumowanie filmów z Festiwalu w Gdyni, to wiecie, że „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” to mój ukochany film i z przyjemnością zobaczę go jeszcze raz!

„Excentrycy” to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. W skład zespołu wchodzą: gardzący muzyką stroiciel fortepianów Zuppe, który w każdym pisarzu widzi homoseksualistę (brawurowa rola nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Gdyni Wojciecha Pszoniaka), milicjant, który przed wojną był trębaczem (Wiktor Zborowski) dystyngowany doktor Vogt (Jerzy Schejbal), klarnecista amator (Adam Ferency) i młodzi bikiniarze (Wojciech Mazolewski z zespołem). Dołączają do nich siostra Fabiana – Wanda (Sonia Bohosiewicz), która przed wojną była znaną śpiewaczką jazzową, oraz tajemnicza femme fatale Modesta (Natalia Rybicka). Big-band ćwiczy repertuar w pensjonacie, który kiedyś należał do Bayerowej (Anna Dymna). zmęczonej życiem, ale niepozbawionej humoru gospodyni.

Anna Dymna tak opowiada o swojej roli: Znam Janusza niemal całe moje aktorskie życie. Naszą współpracę można teraz żartobliwie zamknąć w kilku słowach: „Od królowej do babci klozetowej”. Rozumiemy się bez zbędnych słów. Rolę proponował mi z pewną obawą. Wzruszył mnie, gdy spytał: „Aniu, czy zgodziłabyś się zagrać starą, grubą, wulgarną babę, która w dodatku zostaje babcią klozetową?”. Ta rola wymaga od aktorki odwagi, pokazania brzydoty przemijania. Dla mnie to wspaniałe wyzwanie. Pracowało się wspaniale, a dla takiej sceny w toalecie publicznej warto wiele wytrzymać. Śmieję się, że mam jeszcze jeden zawód.

A ja dawno nie widziałam babci klozetowej przeklinającej z taką klasą i wdziękiem:-)

A tak swoją pracę na planie wspomina Sonia Bohosiewicz: Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy od toastu – Janusz pojawił się na planie z 10 butelkami mrożonego szampana i kryształowymi kieliszkami. Wygłosił przemówienie, w którym największy nacisk położył na to, aby na planie nie było żadnych kłótni i niedomówień. Poprosił, aby absolutnie każdy w razie wątpliwości i pytań przychodził bezpośrednio do niego. Następnie poprosił, aby wszyscy, którzy jeszcze nie są z nim na ty, podeszli i przedstawili się, tak aby zniknęły wszelkie podziały. Myślę, że wyróżnia go to, co rzadkie dziś u reżyserów, a Janusz Majewski posiada tę cechę – jest prawdziwym dżentelmenem. Ma styl i klasę.

Muzyka jest jednym z bohaterów „Excentryków”, nie tłem, lecz pełnoprawnym bohaterem filmu. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Wojciech Karolak, który zresztą pojawia się na ekranie jako pianista w barze Hotelu Związkowego. Swingowe szlagiery wykonuje Big Collective Band pod muzycznym kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Na ekranie błyszczy również talent Wojtka Mazolewskiego i muzyków jego kwartetu.

Janusz Majewski, reżyser filmu tak opowiada o piosence, której tytuł jest jednocześnie podtytułem filmu: Słowa tej piosenki apelują do słuchacza, aby porzucił swoje troski i wyszedł z cienia, żeby szedł słoneczną stroną ulicy, bo wtedy, nawet mając tylko centa w kieszeni, może się poczuć Rockefellerem, czyli nawołują do optymizmu. Chciałem, żeby takie było przesłanie naszego filmu, dlatego ten tytuł umieściłem w podtytule. Sądząc po reakcji widzów w kinie, nasze nadzieje na odbiór takiego wezwania do optymizmu okazują się uzasadnione.

Film jest adaptacją książki Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”.  W kinach od 15 stycznia 2016 roku.

fot_M.Makowski_WFDiF_3521fot_M.Makowski_WFDiF_0402fot_M.Makowski_WFDiF_1503 fot_M.Makowski_WFDiF_3867 fot_M.Makowski_WFDiF3832 fot_M.Makowski_WFDiF_1718 (1) fot_M.Makowski_WFDiF_9645 PLAKAT_EXCENTRYCY_prev_NET (2)

EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

Reżyseria: Janusz Majewski

Scenariusz: Włodzimierz Kowalewski

Kostiumy: Elżbieta Radke

Dźwięk: Krzysztof Jastrząb

Charakteryzacja: Aneta Brzozowska

Zdjęcia: Adam Bajerski P.S.C.

Muzyka: Wojciech Karolak

Scenografia: Andrzej Haliński

Montaż: Milenia Fiedler

Producent: Włodzimierz Niderhaus

Obsada: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Anna Dymna, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak, Jerzy Schejbal, Adam Ferency, Władysław Kowalski, Marian Dziędziel, Agnieszka Michalska, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Chodorowski, Wojtek Mazolewski, Jakub Janicki, Marek Pospieszalski, Roman Łagowski, Marian Opania i inni.

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koprodukcja: Agora S.A oraz Telewizja Polska SA

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Film powstał przy wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Excentrycy_fot.M.MUTOR

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz