KSIĄŻĘ KAROL. SERCE KRÓLA – PREMIERA BIOGRAFII

IMG_3560

W najbliższy poniedziałek, 26.10.ukaże się w księgarniach obszerna biografia następcy brytyjskiego tronu (pierwszego w kolejce) pt. “Książę Karol – Serce Króla”. Kilka dni temu miałam przyjemność poprowadzić premierę tej książki w Pałacu Sobańskich. Rozmawiałam z dziennikarką i tłumaczką Elżbietą Królikowską-Avis, która od 25 lat mieszka w Londynie i to już jej czwarta książka o rodzinie królewskiej, którą przetłumaczyła. Trzy pierwsze były o księżnej Dianie, czwarta o Karolu. Zastanawiałyśmy się głośno, razem z gośćmi premiery, kiedy Karol w końcu zostanie królem?! Książę ma już 68 lat i można śmiało powiedzieć, że od pół wieku czeka na objęcie tronu po swojej matce, królowej Elżbiecie. Tłumaczka książki stwierdziła wprost, że jej zdaniem Karol jest ciągle niedojrzały, żeby rządzić królestwem. Teoretycznie i zgodnie z prawem i historią, tylko jego śmierć jest w stanie uniemożliwić mu wstąpienie na tron. O tym możecie przeczytać w moim poprzednim materiale o rodzinie królewskiej.

Muszę przyznać szczerze, że jak pewnie większość ludzi na świecie, byłam i jestem fanką księżnej Diany, ale…. po przeczytaniu biografii jej męża, zaczynam go rozumieć i wiem na pewno, że z tej beznadziejnej sytuacji nie było wyjścia i że tak po prostu musiało być. Karol musiał poślubić Dianę, nie mógł się przeciwstawić surowej matce. Ale prawda jest też taka, że dzieciństwo Diany i Karola było równie smutne i samotne. Obojgu brakowało miłości, czułości i uwagi rodziców, z tą tylko różnicą, że Karola od dziecka uczono nie okazywania emocji, natomiast Diana była wulkanem emocjonalnym i spragnioną miłości i atencji młodą dziewczyną. Przytoczę taki fragment z książki o księciu:

Mówił, że on także jest ofiarą tego nieudanego związku oraz systemu, który doprowadził do ołtarza dwie osoby tak różne i tak mało przygotowane do zakładania rodziny. (…)

Odpowiedź na pytanie, czy kiedykolwiek ją kochał, wydaje się problematyczna, jak wszystko w tym związku. Na początku wydawało mu się, że mógłby ją pokochać. Kochał także marzenie o własnym domu, rodzinie i dzieciach. Zawsze kochał swoich synów. Ale nie miał pojęcia, jak postępować z żoną.

A tutaj fragment o dzieciństwie Karola:

Nawet kiedy był mały, zawsze wyglądał na przygnębionego i przybitego, jakby cały świat wylądował na jego ramionach – zaobserwowała jego przyjaciółka Emma Thompson. – Jest najstarszym synem królowej. To duży ciężar i nie ma wątpliwości, że taka sytuacja powoduje izolację i samotność.

Karol dość wcześnie nauczył się wykonywać swoje obowiązki, nie zdradzając uczuć i emocji, bo wiedział, że urodził się, aby objąć tron, co, jak sam określił, „zbliżało się do mnie jak nieubłagane, koszmarne fatum”. Kiedy miał rok, jego matka musiała go opuścić na sześć tygodni, a gdy wróciła, najpierw przez cztery dni załatwiała zaległe sprawy administracyjne, potem uczestniczyła w małym wypadzie na wyścigi konne, zanim zobaczyła się z synem. A kiedy przejęła tron, takie długie okresy nieobecności stały się częstsze.

Czytając jego biografię, miałam wrażenie, że autorka Catherine Mayer jest zafascynowana księciem i że cała książka (430 stron) jest próbą wytłumaczenia i przekonania czytelników, że Karol jest fantastycznym, mądrym i kochającym człowiekiem.

Książę mówi kilkoma językami, jest utalentowanym matematykiem, przyzwoitym malarzem akwareli i ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa.

W książce zdementowane zostały również wielokrotnie powtarzane plotki o fanaberiach Karola, m.in o gotowaniu dla niego siedmiu jaj, z czego książę wybiera najlepsze czy też wyciskaniu pasty na szczoteczkę przez lokaja. Historie o jego dziwnych „zwyczajach” są powtarzane setki razy częściej niż newsy o jego działalności charytatywnej. A książę Karol robi naprawdę mnóstwo! Sam założył 25 fundacji, ale również współpracuje z setkami innych organizacji na świecie, ale jak podaje autorka:

Chodzi o to, że i on, i jego działalność są ignorowane, przemilczane przez mainstreamowe media, więc niewiele o nich wiadomo. Jednak dość często na złą prasę pracuje sam książę bądź któraś z jego organizacji. Kolejna sprawa: dworzanie zbyt często mówią mu to, co chciałby słyszeć, a nie to, co powinien usłyszeć.

Czy to się kiedykolwiek zmieni? Kiedy Karol zostanie królem i czy poradzi sobie w tej roli? Zapraszam was do lektury – Wydawnictwo Dream Book, cena 44,90 zł

A na koniec mała ciekawostka z książki: Ile osób jest potrzebnych do przygotowania kawy dla królowej ?!!

Aby przygotować, podać, a potem zabrać z powrotem tacę z kompletem do kawy i dodatkami, potrzeba dziesięcioro służących: dwóch lokajów, dwóch kuchennych, dwóch kucharzy i dwóch podlokajów zajmujących się wyłącznie srebrami, pazia i służącą specjalizującą się w przyrządzaniu kawy. „Służąca czeka dwie i pół godziny, aby wziąć dzbanek z kawą z gorącej blachy i leje kawę do srebrnego dzbanka. Potem przekazuje go mnie. Moja rola to przenieść ten dzban 20 metrów do przedsionka paziów i przekazać jednemu z nich, który przeniesie go kolejne osiem metrów do królowej, która siedzi w pokoju jadalnym.

 

IMG_3564

FOT. EW

IMG_3562

FOT. EW

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1

    1. Data ślubu Camilli i Karola to 9.04.2005

      Lubię(0)Nie lubię(1)

    Dodaj komentarz