KULESZA, BUZEK I KULIG W ROLI ZAKONNIC

2014.12.17 Agnus Dei rez Anne Fontaine; www.annawloch.com

W marcu 2016 roku na ekrany kin wejdzie również film „Niewinne” – oparty na prawdziwej historii sprzed lat. Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez żołnierzy Armii Czerwonej. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Reżyserką filmu jest Anne Fontaine, autorka pamiętnych obrazów „Coco Chanel”, „Idealne matki” i „Dziewczyny z Monaco”. „Byłam głęboko poruszona, kiedy poznałam tę historię – mówiła podczas spotkania w Toruniu, Fontaine. „To niesamowity łańcuch wydarzeń, który umożliwił spotkanie młodej francuskiej lekarki i polskich zakonnic, usiłujących zachować wiarę w sytuacji ekstremalnej przemocy, tak fizycznej jak i psychicznej. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce po koniec II wojny światowej, a to co się dzieje za murami odizolowanego klasztoru rzuca szczególne światło na całą rzeczywistość. Pokazuje, jak żarliwa solidarność kobiet może wyprowadzić je z ciemności”.

Film „Niewinne” w całości zrealizowano w Polsce z udziałem znakomitych polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig i Anny Próchniak. Jak francuska reżyserka wspomina współpracę na planie?
Od początku castingów prowadzonych przez zmarłą Weronikę Migoń, byłam pod wrażeniem poziomu polskich aktorek, ich intensywności i autentyczności. Naszym jedynym ‘problemem’ był fakt, że mieliśmy aż nadto wspaniałych kandydatek względem ilości ról! Czuję się bardzo szczęśliwa, że Agata Buzek zgodziła się zagrać Marię. W cudowny sposób udało się jej połączyć siłę i delikatność. Myślę, że to jak potrafiła oddać jednoczesną pewność i wątpliwości, dokładnie obrazuje to, czym jest wiara. A przynajmniej, czym powinna być…”.

Agatę Kuleszę znałam tylko z roli w „Idzie”. To było niesamowite zobaczyć, jak z wielką łatwością wciela się w surową i upartą matkę przełożoną. Ona jest prawdziwym kameleonem. Jej zdolność do wchodzenia i wychodzenia z roli jest czymś niesamowitym. Poza fantastycznymi talentami aktorskimi, obie Agaty to bardzo inteligentne kobiety, których sugestie na planie okazały się nieocenione” – powiedziała Anne Fontaine.

20150119_AnnaWloch_0174-1s

Fot. Anna Włoch

Nie wiem, jak film zostanie tu odebrany. Moja ograniczona wiedza o Polsce nie pozwala mi przewidzieć konkretnej reakcji, choć spodziewam się więcej niż jednej opinii. Wszystko co mogę powiedzieć, to że nie starałam się być celowo kontrowersyjna i szokować. Chciałam tylko odświeżyć wydarzenia, które naprawdę miały miejsce pod koniec 1945 roku i nadać im współczesny sens… Dodam również, że miałam okazję pokazywać film kilku przedstawicielom Kościoła we Francji i wszystkie reakcje były bardzo pozytywne!” – dodała reżyserka.

20150121_AnnaWloch_0155-1s

Fot. Anna Włoch

20150129_AnnaWloch_0059-1s

Fot. Anna Włoch

2014.12.17 Agnus Dei rez Anne Fontaine; www.annawloch.com

Fot. Anna Włoch

20150120_AnnaWloch_0017-1s 20150122_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0021-1-2 20150123_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0023-1 20150128_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0022-1s 20150129_AnnaWloch_0018-1-2s 20150131_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0026-1s 20150131_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0076-1s 20150219_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0053-1s 20150220_Anna_Wloch_Aeroplan_Film_0058-1s Niewinne Foto Anna Wloch  (1)

Fotosy copyright: Anna Włoch / Aeroplan Film

„NIEWINNE” – w kinach od 11 marca 2016

Gatunek: dramat
Produkcja: Francja/Polska 2015
Reżyseria: Anne Fontaine („Coco Chanel”, „Idealne matki”)
Scenariusz: Sabrina B. Karine, Alice Vial, Anne Fontaine, Pascal Bonitzer
Zdjęcia: Caroline Champetier („Ponette”, „Holy Motors”, „Ludzie Boga”)
Scenografia: Joanna Macha („Jack Strong”, „Drogówka”, „Córki Dancingu”)
Kostiumy: Katarzyna Lewińska („W ciemności”, „W imię…”, „body/ciało”)
Produkcja: Mandarin Cinema i Aeroplan Film (Klaudia Śmieja, Eliza Oczkowska)
w koprodukcji z Canal+ Francja, nc+ Polska, Mars Film, France Television, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Eurimages
Dystrybucja Polska: Kino Świat
Obsada: Lou de Laâge („Oddychaj”, „Zdarzyło się w Saint-Tropez”, „Jappeloup”), Agata Kulesza („Ida”, „Róża”, „Moje córki krowy”), Agata Buzek („Rewers”, „Koliber”, „11 minut”), Joanna Kulig („Sponsoring”, „Nieulotne”, „Disco Polo”), Anna Próchniak („Miasto 44”), Katarzyna Dąbrowska („Czas honoru”), Vincent Macaigne („Kingston Avenue”, „Spotkałem ją 14 lipca”, „Świat bez kobiet”), Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), Klara Bielawka („Rewers”, „Dzień kobiet”), Helena Sujecka („Yuma”, „Chce się żyć”)

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz