NA GRANICY – TAM, GDZIE ZŁO ZASYPAŁ ŚNIEG

1931351_1666727380266151_684989024125100454_n

„Na granicy” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię ojca (Andrzej Chyra) i jego dwóch synów (Bartosz Bielenia, Kuba Henriksen), którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po śmierci matki. Tajemniczy nieznajomy (Marcin Dorociński), pojawiający się w zasypanej śniegiem i odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości – to opis filmu od dystrybutora.

Po obejrzeniu filmu „Na granicy”, opinie moich znajomych były bardzo podzielone. Ja natomiast pozostaję pod dużym wrażeniem tego obrazu. Przede wszystkim ZDJĘCIA! Biel, śnieg, górskie połacie, świerki, pustkowie, przerażenie, samotność – to wszystko pokazało oko kamery Łukasza Żala (nominowanego do Oscara za „Idę” i „Joannę”). Prawie cała akcja dzieje się w jednym, opuszczonym domu ukrytym w zaśnieżonych Bieszczadach. AKTORZY! Dorociński w roli tego złego, wykolejeńca jest znakomity i naprawdę się go bałam. Chyra jak zwykle świetny, ale oni są klasą samą w sobie. Dla mnie jednak, chyba największym zaskoczeniem filmu była dwójka młodych aktorów, którzy grali synów Chyry – Bartosz Bielenia i Kuba Henriksen (pół Polak, pół Duńczyk). Na Bartosza zwróciłam już uwagę w filmie „Disco polo” – to chłopiec o wielkich niebieskich oczach i twarzy lalki. Dla 16-letniego Kuby  był to pierwszy plan zdjęciowy w życiu i od razu w takim towarzystwie! Mogliście go też zobaczyć przez moment w „Planecie Singli„. Zapamiętajcie dobrze te nazwiska i twarze, bo jeszcze będzie głośno o nich obu!

NAPIĘCIE – to trzeci, wszechobecny element filmu, który trzyma cię mocno w fotelu od początku do końca. „Na granicy” to jest dla mnie film o granicach ludzkiej wytrzymałości, ludzkiego strachu. To jest też film na granicy życia i śmierci, dzieciństwa i dojrzałości i na granicy miłości i nienawiści w relacjach międzyludzkich.

„Na granicy” – tam, gdzie zło zasypał śnieg.

NG (1)

FOT. Marcin Szpak

NG (3)

FOT. Marcin Szpak

NG (18)

FOT. Marcin Szpak

12342853_1658199037785652_6529757584892683731_n

FOT. Marcin Szpak

ZDJĘCIA Z PREMIERY FILMU „NA GRANICY” W WARSZAWSKIEJ KINOTECE

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: MARCIN DOROCINSKI

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: KUBA HENRIKSEN

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: ANDRZEJ CHYRA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: BARTOSZ BIELENIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: JANUSZ CHABIOR

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: MARIETA ZUKOWSKA WOJCIECH KASPERSKI

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA MARIETA ZUKOWSKA WOJCIECH KASPERSKI

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: SEVERINA SPAKOVSKA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z: ANDRZEJ GRABOWSKI ZONA ANITA KRUSZEWSKA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 17.02.2016 PREMIERA FILMU PT. NA GRANICY N/Z:  KUBA HENRIKSEN ANDRZEJ CHYRA  SEVERINA SPAKOVSKA WOJCIECH KASPERSKI MARCIN DOROCINSKI ANDRZEJ GRABOWSKI BARTOSZ BIELENIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA

NA GRANICY – W KINACH OD 19 LUTEGO

„Na granicy” to debiut fabularny Wojciecha Kasperskiego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty, znanego m.in. z filmu „Nasiona”. Za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara Łukasz Żal („Ida”, „Joanna”). W pozostałych rolach występują Andrzej Grabowski i Janusz Chabior, a partneruje im dwójka zdolnych aktorów młodego pokolenia: Bartosz Bielenia („Disco Polo”) i  Kuba Henriksen („Planeta singli”).

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz