NIE ŻYJE BOGUSŁAW KACZYŃSKI

PHOTO: MWMEDIA WARSZAWA 06.05.2013 GALA WRECZENIA NAGROD WIKTORY 2013 N/Z: BOGUSLAW KACZYNSKI

Nikt nigdy nie opowiadał o muzyce tak jak on. I nikt nigdy tak nie będzie opowiadał. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale w tym przypadku nie mogę się zgodzić z tym powiedzeniem. Bardzo smutna wiadomość sprzed chwili….

Dzisiaj, 21.stycznia 2016w wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński – dziennikarz, krytyk muzyczny, twórca festiwali. Człowiek z innej epoki. Jak sam o sobie mawiał, on nie był z poprzedniej epoki, tylko z jeszcze poprzedniego XIX wieku.

Najwybitniejszy od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretyk muzyki i pianista. Twórca Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury i znanego na świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie, ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech „Wiktorów” i „Super Wiktora”, laureat trzech „Złotych Ekranów”, „Kawaler Orderu Uśmiechu”.

Od 1970 roku był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkursy Eurowizji i wiele innych. W wyniku plebiscytu „Polityki” Koniec wieku zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Zdobywca tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2010 r. otrzymał godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej” oraz statuetkę „Złotego Hipolita” nadaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

To jest ogromna strata, bo odchodzi pewien styl, pewien sposób bycia na antenie telewizyjnej, który on reprezentował, lekki, dowcipny, swobodny, ale bardzo elegancki, bardzo taktowny, ale jednocześnie połączony z ogromną wiedzą  – powiedziała Grażyna Torbicka w TVP Info. Wielokrotnie miałam zaszczyt z nim współpracować przy różnego rodzaju transmisjach telewizyjnych. Przede wszystkim, najpierw należało się od niego uczyć, ogromnej wiedzy, pasji, a także umiejętności przekazywania tej wiedzy widzom.

Tomasz Raczek o Bogusławie Kaczyńskim: To jest kolejny smutny dzień tego roku. Co kilka dni dostajemy informacje, że ktoś ważny odchodzi. Bogusław Kaczyński był kimś wyjątkowym dla polskiej kultury. Opowiadał w sposób wyjątkowy, bo trafiał do wszystkich, nawet do tych, którzy nie spodziewali się że opera może ich zainteresować. On był też działaczem, był kimś znacznie więcej niż dziennikarzem. Organizował genialny festiwal w Łańcucie, potem w Krynicy. To był taki człowiek, dzięki któremu najtrudniejszy gatunek muzyki trafił pod strzechy. Bogusław Kaczyński potrafił łączyć dwie cechy: kompetencje i pasje. Był kompetentnym krytykiem muzycznym, który dzięki swojej pasji potrafił zarazić wszystkich ludzi do muzyki.

P.S. Miałam zaszczyt kilka razy rozmawiać z panem Bogusławem Kaczyńskim, m.in. na Festiwalu Filmowym Poli Negri w Lipnie, którego to wydarzenia był ojcem chrzestnym! Pan Bogusław przyjechał do Lipna w latach 80.w poszukiwaniu pamiątek po słynnej gwieździe i …nic nie znalazł. Dopiero po wielu latach, w 2005 roku zorganizowano Festiwal jej imienia i odsłonięto tablicę, a pan Bogusław został honorowym obywatelem miasta. Na bankiecie po tej uroczystości siedzieliśmy przy jednym stole i kiedy podano pyszny tort śmietankowo-malinowo-jagodowy, pan Bogusław powiedział coś, co zapamiętam do końca życia:  Słodycze dzielą się na dwie kategorie, te od których warto przytyć i te od których nie warto. Ten tort zdecydowanie należy do tej pierwszej kategorii. Poproszę jeszcze jeden kawałek.

FOT. MWMEDIA

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz