PANIE DULSKIE X TRZY – NOWY FILM

fot_ M.Makowski_WFDiF_6445

W październiku do kin wejdzie nowy film Filipa Bajona „Panie Dulskie” na podstawie komedii „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Akcja dzieje się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954, a współczesnością. Na ekranie zobaczymy doborową obsadę, między innymi: Krystynę Jandę, Katarzynę Figurę, Maję Ostaszewską, Mateusza Kościukiewicza, Sonię Bohosiewicz, Katarzynę Herman i Olgierda Łukaszewicza.

Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu.

Trzymając się realiów początku XX wieku, postanowiłem zmienić intrygę, która ciągnie się przez kolejnych sto lat, funkcjonując jako pewien mit rodzinny, rodzinna tajemnica. Najstarszą Dulską, tę najbardziej rządzącą, choć – nie ma co ukrywać – ten film należy do kobiet,  one wszystkie tutaj rządzą bardzo silną ręką, gra Krystyna Janda – to pod nią pisałem ten scenariusz. Stara Dulska trzyma rodzinę razem, ale jest inaczej niż u Zapolskiej – to ona jest ofiarą, to ona zostaje wykiwana. Jej córkę gra Katarzyna Figura, krawcowa, która nie tylko scala rodzinę, ale również ją utrzymuje. Matka i córka mieszkają razem, ich stosunki są dość napięte, bo wynikają z przeszłości, która nie została wyjaśniona. Drugie pokolenie Dulskich poznajemy w 1954 roku, kiedy dulszczyzna próbuje dostosować się do totalitarnego systemu – nie ujawnia się, milknie, nie rozmawia, chowa się gdzieś, byle tylko nie narazić się politycznie. Najmłodszą Dulską – wnuczkę – gra Maja Ostaszewska. Pojawia się ona w 1994 roku – tu dulszczyzna znów zmienia się całkowicie, ale tajemnica pozostaje. Kobieta próbuje ją rozwiązać, ponieważ uważa, że ona na nią wpływa i jest to wpływ zdecydowanie negatywny, dlatego nie spocznie, póki nie dowie się, jakiego zła dopuścili się jej przodkowie. „Panie Dulskie” to opowieść uniwersalna i ponadczasowa, która uświadamia współczesnemu widzowi, że nie żyje on tylko tu i teraz, w jednej dacie, ale żyje również sto lat temu, bo wszystko co wydarzyło się kiedyś, wpływa na niego, wpływa na jego historię. Człowiek jest zakorzeniony w swojej przeszłości bardziej niż myśli – opowiada reżyser filmu Filip Bajon.

ZDJĘCIA: Marcin Makowski WFDiF

fot_ M.Makowski_WFDiF_2297 fot_ M.Makowski_WFDiF_3500 fot_ M.Makowski_WFDiF_3602 fot_ M.Makowski_WFDiF_4946 fot_ M.Makowski_WFDiF_6046 fot_ M.Makowski_WFDiF_6214 fot_ M.Makowski_WFDiF_6243 fot_ M.Makowski_WFDiF_6445 fot_ M.Makowski_WFDiF_6850 fot_ M.Makowski_WFDiF_7230fot_ M.Makowski_WFDiF_0174 fot_ M.Makowski_WFDiF_7263fot_ M.Makowski_WFDiF_1571fot_ M.Makowski_WFDiF_3959 fot_M.Makowski_WFDiF_0214 fot_M.Makowski_WFDiF_0622 fot_M.Makowski_WFDiF_7018fot_ M.Makowski_WFDiF_5284 image012

PANIE DULSKIE – w kinach od 2 października

OBSADA:

Krystyna Janda („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Rewers”, „Tatarak”, „Pestka”, „Tato”, „Przesłuchanie”, „Człowiek z żelaza”), Katarzyna Figura („Yuma”, „Cudowne lato”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Żurek”, „Zemsta”, „Historie miłosne”), Maja Ostaszewska („body/ciało”, „Jack Strong”, „W imię…”, „Katyń”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię…”, „Bilet na księżyc”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Sonia Bohosiewicz („Fotograf”, „Obława”, „Syberiada polska”, „Mała matura 1947”, „Rezerwat”), Katarzyna Herman („Demon”, „Sąsiady”, „Oszukane”, „Generał Nil”, „Wszystko co kocham”), Olgierd Łukaszewicz („Kamienie na szaniec”, „W imię…”, „Generał Nil”, „Katyń”, „Jutro idziemy do kina”), Władysław Kowalski („body/ciało”, „Zbliżenia”, „Różyczka”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”), Sławomir Orzechowski („Obce ciało”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Kret”), Sebastian Fabijański („Miasto 44”, „Jeziorak”)

TWÓRCY:

Scenariusz i reżyseria Filip Bajon

Zdjęcia Łukasz Gutt P.S.C.

Scenografia Anna Wunderlich

Kostiumy Małgorzata Zacharska

Charakteryzacja Alina Janerka

Dźwięk Marek Wronko

Muzyka Jan Komar, Piotr Zabrodzki

Montaż Milenia Fiedler P.S.M.

Kierownik produkcji Leszek Pieszko

Producent Włodzimierz Niderhaus

Produkcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Lublin

Dystrybucja Kino Świat

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1

  1. Film PANIE DULSKIE można obejrzeć w POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ na stronie:

   premiery24.com/2015/10/02/panie-dulskie-lektor-pl-napisy-pl/

   Świetny film! Polecam gorąco!

   Lubię(0)Nie lubię(0)

  Dodaj komentarz