„PILOCI” – NOWY MUSICAL W TEATRZE ROMA

Piloci_Zosia_Janek_samolot

fot. Kajus W. Pyrz

Nina – artystka rewiowa i Jan – pilot wojskowy – miłość z wojną w tle – tak w skrócie można zapowiedzieć najnowszy musical Teatru Roma! Jednocześnie mogę śmiało i w skrócie powiedzieć: Proszę Państwa, to będzie HIT tego roku!!!

„PILOCI” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię w której tak ważną rolę odegrali polscy piloci.

Nie jest to jednak dokumentalny zapis wydarzeń historycznych, ani próba odtworzenia dziejów któregokolwiek z polskich dywizjonów lotniczych. To fikcyjna fabuła, dla której wydarzenia historyczne były oczywistą inspiracją, ale jej przebieg, główni bohaterowie i konstrukcja poszczególnych scen są od początku do końca wytworem wyobraźni i inwencji twórczej autora libretta, czyli dyrektora Teatru Muzycznego Roma Wojciecha Kępczyńskiego.

Przesłuchania do ról odbyły się w październiku i listopadzie zeszłego roku. Zgłosiło się blisko 600 osób. Ostatecznie wyłoniono ponad 60 aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy wezmą udział w realizacji musicalu. Są wśród nich artyści, którzy brali już udział we wcześniejszych spektaklach w ROMIE, ale są i tacy, dla których będzie to debiut na tej scenie.

FullSizeRender-1 IMG_4648

OBSADA:

NINA
(aktorka kabaretowa, piosenkarka, narzeczona Jana)
Zofia Nowakowska / Edyta Krzemień / Natalia Krakowiak

JAN
(pilot wojskowy, narzeczony Niny)
Jan Traczyk / Przemek Zubowicz / Paweł Mielewczyk

PREZES
 (impresario, aktor, właściciel restauracji-kabaretu)
Janusz Kruciński / Jan Bzdawka

HANS
(pułkownik Luftwaffe)
Wojciech Stolorz / Tomasz Więcek / Michał Bronk

ALICE
(córka Lorda Stanforda)
Marta Wiejak / Basia Gąsienica Giewont

FRANEK
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Paweł Kubat / Jeremiasz Gzyl

MAKS
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Piotr Piksa (Teatr Narodowy w W-wie) / Paweł Draszba / Andrzej Skorupa

STEFAN
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Marcin Franc (Akademia Teatralna) / Marcin Wortmann / Michał Piprowski

NEL
(aktorka, piosenkarka, przyjaciółka Niny)
Ewa Lachowicz / Anastazja Simińska

EWA
(aktorka, piosenkarka, przyjaciółka Niny)
Paulina Łaba / Sylwia Banasik

PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (1) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (2) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (3) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (4)

Wojciech Kępczyński, autor libretta, reżyser:

Po wielu naszych premierach światowych tytułów takich jak na przykład „Upiór w operze”, „Koty”, „Les Miserables” czy ostatnio „Mamma Mia!”, przyszła pora na polski musical. O takim spektaklu myślałem od dawna, tym bardziej, że jest to temat bliski mi ze względów rodzinnych: dwaj bracia mojej Babci brali udział w Bitwie o Anglię. „Piloci” nie są rekonstrukcją faktów. To fantazja, burzliwa opowieść o trudnych wyborach podejmowanych przez naszych bohaterów w obliczu dramatycznych wydarzeń.

Michał Wojnarowski, autor tekstów piosenek:

Opowiadamy tę fabułę dzisiejszym językiem. Mimo poważnych tematów nie uciekamy od humoru, żartu czy zabawy słowem. Na pewno natomiast chcemy uciec od stereotypów. Piosenek w tym musicalu będzie sporo i ich teksty będą nie tylko rozwijać i komentować akcję, ale jednocześnie będą różnież charakteryzować bohaterów.

Jakub Lubowicz, współautor muzyki:

Warstwa muzyczna „Pilotów” to efekt naszych wieloletnich doświadczeń oraz eksperymentów muzycznych. Od początku naszej twórczości i aktywności zawodowej poruszamy się w różnych gatunkach muzycznych. Czas akcji „Pilotów” jest precyzyjnie określony, ale muzyka, pomimo wielu nawiązań stylistycznych do epoki, będzie elegancko „ubrana” we współczesny garnitur. Usłyszymy właściwe dla gatunku musicalu songi oparte na długich melodyjnych frazach, ale także nowoczesne rytmy i brzmienia. Do udziału w tym spektaklu będzie zaangażowana pełna orkiestra.

Sebastian Gonciarz, II reżyser, scenariusze walk powietrznych:

To dla mnie zaszczyt pracować przy spektaklu, który przypomina o losach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej. Ich historia bywa niedoceniana przez Polaków, a dla Anglików, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, wydaje się wręcz nieco wstydliwa.

Agnieszka Brańska, choreograf:

Historia, którą opowiadamy, to dla mnie też bardzo osobisty temat, bo mój dziadek, ojciec mojej mamy, był pilotem i walczył w Bitwie o Anglię. Zresztą potem już nigdy nie wrócił do Polski i osiedlił się w Preston, gdzie do emerytury pracował w fabryce samolotów i tam też umarł. A sentymentalna podróż do stylistyki tańca lat 40. XX wieku, rzecz jasna przetworzonej i uwspółcześnionej, to oczywiście duże zawodowe wyzwanie.

Jeremi Brodnicki, scenograf:

Chcemy osiągnąć efekt przenikania się elementów dekoracji scenicznej i projekcji na ekranach. Zachowujemy wierność realiom epoki, ale staramy się nadać wszystkim elementom pewną jednolitą, charakterystyczną, malarską stylizację, pamiętając , że nie robimy dokumentu o tamtych czasach, tylko musical.

PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (5) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (6) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (7)

PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (8) PILOCI_musical_TM_ROMA_Karol_Mank (9)

Piloci_Zosia_Janek_samolot

MUSICAL „PILOCI” OD 8.PAŹDZIERNIKA W TEATRZE MUZYCZNYM ROMA

Libretto i reżyseria – Wojciech Kępczyński
Teksty piosenek – Michał Wojnarowski
Muzyka i aranżacje – Jakub Lubowicz, Dawid Lubowicz

II reżyser, scenariusze walk powietrznych – Sebastian Gonciarz
Kierownictwo muzyczne – Jakub Lubowicz
Dyrygent gościnny, wybrane orkiestracje – Krzysztof Herdzin
II dyrygent, przygotowanie wokalne – Lena Zuchniak
Scenografia – Jeremi Brodnicki
Kostiumy – Dorota Kołodyńska
Kostiumograf d/s mundurów i militariów – Andrzej Szenajch
Choreografia – Agnieszka Brańska
Współpraca choreograficzna – Wojciech Kępczyński
Reżyseria światła – Marc Heinz
Reżyseria scenografii cyfrowej i animacji – Kamil Pohl, Platige Image
Reżyseria dźwięku – Paweł Kacprzycki
II reżyser dźwięku – Jan Kluszewski
Przygotowanie wokalne – Jacek Kotlarski
Fryzury – Jaga Hupało
Charakteryzacja – Sergiusz Osmański
Konsultacja historyczna – Sławomir Koper

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz