PREMIERA FILMU „KAMIENIE NA SZANIEC”

kamien

Strasznie dużo szumu i kontrowersji wzbudził nowy film Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec“. Ale jak powiedziała Grażyna Torbicka prowadząca uroczystą premierę: „Życzyłabym każdemu reżyserowi, by jego dzieło budziło tak wielkie zainteresowanie jeszcze przed premierą”! Najpoważniejszym zarzutem jest to, że film nie odwzorowuje książki ani prawdy historycznej. Swoje nazwiska z czołówki filmu kazali usunąć prof. Grzegorz Nowik (konsultant historyczny) i dr Wojciech Feleszko (wnuk Aleksandra Kamińskiego, właściciel praw autorskich do książki). Przytoczę tylko fragmenty oświadczenia Szczepu 23 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Pomarańczarnia”:

„Film, noszący tytuł identyczny z tytułem książki Aleksandra Kamińskiego, w znaczącym stopniu odbiega od historycznych wydarzeń opisanych w książce i od rzeczywistych losów i postaw bohaterów książki. (…) Film przedstawia „Zośkę”, „Rudego”, „Alka” i ich towarzyszy z Grup Szturmowych Szarych Szeregów jako słabo zorganizowane grono zbuntowanych młodych ludzi, lekceważących podstawowe zasady konspiracji, podejmujących chaotyczne i nieprzemyślane działania, ludzi skonfliktowanych ze światem dorosłych. Z kolei świat dorosłych, w osobach rodziców bohaterów, a szczególnie ojca „Zośki”, prof. Józefa Zawadzkiego, przedstawiony jest jako zbiór postaci tchórzliwych i niczego nie rozumiejących“.

Byłam na premierze w Teatrze Narodowym i muszę przyznać, że mnie akurat film się bardzo podobał. I z tego, co widziałam po reakcjach widowni, nie tylko mnie. Owacja na stojąco trwała dobre 5 minut, a uwierzcie mi, że to nie było grzecznościowe. Byłam na wielu premierach, na których „pojawił się“ tylko cień oklasków.

Rzeczywiście, film nie odwzorowuje książki, gdyż nie miała to być adaptacja. Reżyser postanowił uwspółcześnić bohaterów, bo podejrzewam, że idealnych, książkowych postaci nikt nie chciałby oglądać. Młodzi aktorzy grający główne role: Kamil Szeptycki („Alek”), Tomasz Ziętek („Rudy”) i Marcel Sabat („Zośka”) podczas przygotowań do filmu zamieszkali nawet w jednym wspólnym mieszkaniu, żeby się lepiej poznać. I to się udało, bo na ekranie stanowią zgraną paczkę przyjaciół. Niewątpliwą atrakcją filmu są również zdjęcia Pawła Edelmana. Starówka w Lublinie „gra“ warszawskie ulice w czasie wojny, jest również kilka scen w Pijalni Czekolady Wedla (na ul.Szpitalnej w Warszawie), w której nie trzeba było nic zmieniać, bo wnętrze utrzymano w dawnym, przedwojennym stylu.

Sceny torturowania „Rudego“ zostały nagrane bardzo sugestywnie i bardzo mocno, nie dla widzów o słabych nerwach. Jedyna scena, która rzeczywiście jest zupełnie niezrozumiała i niemożliwa to pościg Zośki samochodem za więźniarką wiozącą Rudego) i tu się muszę zgodzić z krytykującymi film. Pojawiły się też zarzuty dotyczące scen seksu! Wow! Trzeba mieć naprawdę bujną wyobraźnię, żeby w scenie gdy „Zośka“ (Marcel Sabat) leży w łóżku przytulony do swojej dziewczyny Hali (Sandra Staniszewska) dopatrywać się seksu.

Filmowym „Kamieniom“ zarzuca się też często, że młodzi bohaterowie są zbyt zblazowani, że nie wiedzą o co i dla kogo walczą, że nie mają ideałów. Moim zdaniem to jest właśnie jedno z najważniejszych pytań, które stawia film przed każdym z widzów: czym dla ciebie jest patriotyzm, dzisiaj?  Bo nie mamy żadnego prawa oceniać czyichś zachowań w czasach II wojny światowej. Zaskoczyło mnie bardzo, jak odpowiedzieli na to pytanie młodzi aktorzy grający w „Kamieniach“. Dla nich współczesny patriotyzm przejawia się m.in. w tym, że starają się mówić poprawną polszczyzną. Dla mnie natomiast patriotyzmem jest to, że mieszkam w Polsce i mimo wielu okazji i możliwości nie zamierzam emigrować, bo kocham ten kraj zarówno z całym złem, jak i jego dobrodziejstwem i bogatą historią. Ciekawa jestem, czym jest patriotyzm dla was?

(ZDJĘCIA Z PLANU FILMU: Marcin Makowski / Monolith Films)

1507307_477278562381757_1736237834_o Kamienienaszaniec_rezRobertGliński_zdjPawełEdelman_prodMonolithFilms-111 KAMIENIE NA SZANIEC Kamienienaszaniec_rezRobertGliński_zdjPawełEdelman_prodMonolithFilms-24 Kamienienaszaniec_rezRobertGliński_zdjPawełEdelman_prodMonolithFilms-29 KAMIENIE NA SZANIEC KAMIENIE NA SZANIEC KAMIENIE NA SZANIECKAMIENIE NA SZANIEC57827_1.9

PREMIERA „KAMIENI NA SZANIEC” W TEATRZE NARODOWYM – 3.MARCA 2014

 

FOT. MWMEDIA

FOT. MWMEDIA

FOT. MWMEDIA

FOT. MWMEDIA

FOT. MWMEDIA

Fot. mat.pras.filmu

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz