PREMIERA FILMU O TOMASZU OSSOLIŃSKIM

ossol

Dużo zdjęć, dużo kamer. To pierwszy taki film w świecie polskiej mody.

30. września 2013 w hali Laboratorium Wysokich Napięć Instytutu Energetyki byłem gościem pokazu kolekcji wiosna lato 2014 (SS2014) Tomasza Ossolińskiego. Następnego dnia dzieląc się wrażeniami z tego wydarzenia artykuł rozpocząłem słowami: Żadnych zdjęć. Żadnych kamer. Tylko moda. To pierwszy taki pokaz w polskim show-biznesie!

Historia pracy Ossolińskiego jest pełna “pierwszych takich”, film Judyty Fibiger pokazuje historię pierwszości, otwierających drogę do kariery Tomka. Autorzy filmu wraz z jego bohaterem zdecydowali się na pokazanie zarówno pierwszych kroków projektanta w zawodzie krawca jak i jego osobistych refleksji związanych z dorastaniem, czy wejściem w przepoczwarzający się świat mody lat 90. Sądząc po tytule można przyjąć, że film pokazuje przygotowania do pokazu. Jednak twórcy zrobili krok wstecz, bo przecież pokaz był szczególny – podsumowujący dwudziestolecie pracy. Zatem before tyczy się drogi Tomka do napięcia wytworzonego w hali Instytutu Energetyki. Jego wspomnienia o drodze do domu babci na Śląsku, wizyta u nauczycielki, pani Marii Kramarz, czy rozmowy z paniami pracującymi w szwalni pokazują ciepłego faceta, który przeszedł wszystkie szczeble krawieckiego rzemiosła. Podróż w przeszłość ma szczególny smak kiedy Ossoliński odwiedza dawne hale Zakładów Odzieżowych Bytom, w której stawiał pierwsze kroki w zawodzie. Tam pośród wspomnień, nie kryjąc wzruszenia, bohater znajduje wyjątkowo żywe obrazy swoich pierwszych wykrojów. Jako dojrzały mężczyzna nie zostawia ich bez komentarza wymuszonego upływem czasu jak i jego własnymi dokonaniami, ale i z właściwym dystansem. (Zobaczcie zwiastun)

Tomasz Ossoliński before the show 13 Tomasz Ossoliński before the show 6 Tomasz Ossoliński before the show 14

Twórcy filmu jednak tylko uchylają drzwi do intymności swojego bohatera, który właśnie tworzy swoją dotychczas, największą kolekcję. Ten proces poznajemy przy odważnie otwartych wrotach. Ossolińskiemu nie brakuję śmiałych porównań jego pracy z kolegami i koleżankami z branży. Nie tylko podkreśla, ale i pokazuje własnoręczne zaangażowanie w szycie ubrań. Przy dźwięku ciętego papieru i tkaniny podkreśla różnice między szyciem produkcyjnym, a indywidualnym. Miałem okazję doświadczyć szycia garnituru na miarę przez Tomasza, ale z zaciekawieniem poznałem jak je realizuje przy takim przedsięwzięciu jak jubileuszowy pokaz. Rosnące emocje wraz z upływem czasu, kolejne przymiarki, poprawki, nowe pomysły na ostatnią chwile, zmiany koncepcji, modeli czy wybór scenografii to kipiący gejzer, którego energia pewnie napędza bohatera do tworzenia.

Grażyna Szapołowska, muza projektanta, w jednej ze scen życzy mu aby widzowie pewnego dnia go ponieśli po pokazie, dziękując, że coś w nich zmienił. Jerzy Antkowiak, mentor Tomasza, już po jubileuszowym pokazie życzy mu miłości. Myślę, że oboje wyrażają życzenia wszystkich życzliwych Tomkowi Ossolińskiemu, do których z radością i siebie zaliczam i tego właśnie mu życzę.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTEJ PREMIERY

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

fot. Kurnikowski/AKPA

 

tomasz-ossolinski-before-the-show-plakat-do-filmu-autorstwa-piotra-krzymowskiego

„Tomasz Ossoliński. Before the show” film od 13 czerwca będzie wyświetlany w kinach Multikino w największych polskich miastach. To film dokumentalny o pracy projektanta. To opowieść o Tomaszu Ossolińskim. Produkcja jest poświęcona jego twórczości i przygotowaniom do jednego z najbardziej wyjątkowych pokazów, bo z okazji 20 lecia pracy. Reżyserką i autorką scenariusza dokumentu jest Judyta Fibiger.

Zdjęcia: Tomasz Nowak

Muzyka: Daniel Bloom

Montaż: Kuba Motylewski

Dźwięk: Jacek Kozłowski

Udźwiękowienie: Tomasz Dukszta C.A.S.

Producenci: Judyta Fibiger i Robert Rhodin

Produkcja: White Shark Studios

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz