PREMIERA FILMU „ŻYĆ NIE UMIERAĆ”

ZNU premiera (4)

FOT. Kino Świat

„Żyć nie umierać” – to wbrew temu, co widzicie w zwiastunie, bardzo optymistyczny film. Gdybym miała opowiedzieć o filmie jednym zdaniem, to byłaby to – przyjaźń ponad śmierć. I tak właśnie, według tej maksymy powstał scenariusz napisany przez Cezarego Harasimowicza, którego najlepszy przyjaciel, aktor Tadeusz Szymkow odszedł zbyt szybko. Harasimowicz trwał przy Tadziu do końca i to jemu obiecał ten scenariusz i to on miał w nim zagrać główną rolę. Po jego śmierci, rękopis trafił do szuflady i tam przeleżał kilka dobrych lat. Film, jak podkreślają twórcy, tylko nawiązuje do prawdziwej historii, ale nie jest jej wiernym odwzorowaniem. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawdziwym życiu, żona i córka Tadeusza były przy nim cały czas i bardzo go wspierały w walce z chorobą. W filmie natomiast, żeby dodać dramaturgii, głównego bohatera, czyli Bartka Kolano – aktora i animatora publiczności, (granego przez Tomasza Kota), żona porzuca i wyjeżdża do Australii, a córka również nie chce mieć z nim kontaktu z powodu jego alkoholizmu. Pewnego dnia, podczas wizyty u lekarza, Bartek Kolano dowiaduje się, że zostały mu trzy miesiące życia. Co można zrobić w tak krótkim czasie? Jego przyjaciel, a raczej terapeuta Żuk (w tej roli Janusz Chabior) podsuwa mu trzy rozwiązania: 1. Samobój, 2.Idziesz w tango, 3. Robisz remanent. (Przy okazji, jeśli spotkacie kiedyś Tomasza Kota, nie zadawajcie mu pytania: co byś zrobił, gdyby zostało ci trzy miesiące życia? :-) Zapraszam na mój wywiad z Tomaszem Kotem. Ciekawostką jest fakt, że Janusz Chabior był nauczycielem Tomasza Kota 20 lat temu w legnickim klubie teatralnym. „Dwadzieścia lat temu w Legnicy prowadziłem klub „Gońca Teatralnego”. Pojawił się tam niezwykle zdolny licealista o wzroście koszykarza – Tomasz Kot. Już wtedy pomyślałem, że w Polsce rośnie wielki aktorski talent” – wspomina Janusz Chabior. Po 20 latach, panowie spotkali się razem na planie filmu.

Na konferencji prasowej, Cezary Harasimowicz zdradził, że Tomasz Kot jest tak bardzo podobny do Tadeusza Szymkowa, ma tak podobne do niego gesty i mimikę (chociaż aktor wcale jej nie naśladował), że kiedy pojawia się w telewizji, żona pana Szymkowa musi wyjść z pokoju, bo nie jest w stanie go oglądać.

„Nigdy nie wiadomo, kiedy skończy się nasza przygoda z życiem, więc teoretycznie każdy dzień powinniśmy traktować jak gdyby był ostatnim, przeżywać go w sposób świadomy. W pewnym sensie – choć to bardzo ryzykowne stwierdzenie – nasz bohater został uprzywilejowany, jest bardziej niż inni świadomy upływającego czasu. Bartosz nie załamuje się, ale próbuje za wszelką cenę uczynić każdy dzień satysfakcjonującym, codziennie podkręca tempo na karuzeli życia. W jego przypadku ta afirmacja życia rośnie, chce naprawić stracony czas, stracone relacje, naprawić choć kawałek świata” – powiedział Tomasz Kot

„Chciałem stworzyć film z pasją i energią, pełen humoru i wdzięku. Film, który w lekki sposób przekazuje opowieść o wielkiej sile. Opowieść wzbudzającą emocje, poruszającą, ale przede wszystkim dającą pozytywną energię do życia. Wierzę, że widzowie potrzebują takich właśnie historii” – mówi reżyser Maciej Migas.

Szczególnie ostatnia scena filmu, mimo wszystko, napawa optymizmem i wychodzisz z kina pełen energii do działania, do życia. A scena ta może się wam wydać nieco dziwna, kompletnie nierealna i niemożliwa. I to wszystko prawda, ponieważ ten moment przyśnił się scenarzyście filmu Cezaremu Harasimowiczowi kilka miesięcy po śmierci jego przyjaciela. Później postanowiono ją włączyć do filmu. Czy było warto? Oceńcie sami.

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA 25.08.2015  PREMIERA FILMU PT. ZYC NIE UMIERAC N/Z: JANUSZ CHABIOR

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

ZNU premiera (2)

FOT. Kino Świat

ZNU premiera (6)

FOT. Kino Świat

ZNU premiera (7)

FOT. Kino Świat

ZNU premiera (16)

FOT. Kino Świat

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA 25.08.2015  PREMIERA FILMU PT. ZYC NIE UMIERAC N/Z: GRAZYNA WOLSZCZAK

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

ZNU premiera (18)

FOT. Kino Świat

ZNU premiera (21)

FOT. Kino Świat

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA 25.08.2015  PREMIERA FILMU PT. ZYC NIE UMIERAC N/Z: SONIA BOHOSIEWICZ

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA 25.08.2015  PREMIERA FILMU PT. ZYC NIE UMIERAC N/Z: KASIA KOWALSKA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

ZNU premiera (27)

FOT. Kino Świat

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA 25.08.2015  PREMIERA FILMU PT. ZYC NIE UMIERAC N/Z: OBSADA

PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz