PREMIERA „ICH CZWORO” W TEATRZE TELEWIZJI

Ich czworo__foto

Spektakl „Ich czworo” to ostatnia praca zmarłego we wrześniu 2015 roku reżysera Marcina Wrony. Jedna z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej została przygotowana dla Teatru Telewizji w nowym kształcie realizacyjnym. W rolach głównych: Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Agata Buzek, Maja Ostaszewska, Mariusz Ostrowski i Aniela Łoniewska. Sztuka została napisana ponad 100 lat temu, ale opowiedziana historia jest tak uniwersalna, że mogłaby się wydarzyć również dzisiaj każdemu z nas.

Po niemal 40-letniej przerwie od ostatniej realizacji w Teatrze Telewizji, tej – jak pisała sama autorka – „tragedii ludzi głupich w III aktach”, TVP1 przypomni zabawny i jednocześnie straszny obraz relacji międzyludzkich pewnej rodziny.

Marcin Wrona tak zapowiadał swój spektakl: – W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który potrzebuje małych korekt, w większości scen – drobnych i precyzyjnych skrótów. Czas akcji „Ich czworo” to okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które to u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. – pomieszany ze światem niczym z „Opowieści Wigilijnej” Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass – rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (wykonanych przez stałych współpracowników sprawdzonych z poprzednich realizacji Teatru Telewizji). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen. Pomysłem obsadowym jest, by powierzyć role aktorom z potencjałem komediowym, osobowościom naszych scen, z wybitnym warsztatem.

Sama Zapolska w sztuce „Ich czworo” przedstawiła historię trójkąta małżeńskiego, którego niezwykle pogłębiony psychologicznie obraz ma stanowić „syntezę głupoty”. Inscenizacja Marcina Wrony kładzie nacisk na uniwersalny wymiar ludzkich charakterów, dzięki czemu spektakl wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość jako ważny element dyskusji na temat kondycji współczesnej rodziny.

Zgodnie z podtytułem sztuki: „tragedia ludzi głupich” ta właśnie marna cecha ludzkiej osobowości poddana jest szczegółowej wiwisekcji. Największym wcieleniem głupoty jest Żona (w tej roli znakomita Małgorzata Kożuchowska). To kobieta, która przez małżeństwo chciała jedynie podnieść swoją pozycję społeczną. Jest przy tym mało inteligentna, nie zna podstawowych zasad zachowania, otwarcie dąży do stałego konfliktu z Mężem (Artur Żmijewski), który nie potrafi odnaleźć się w tej sytuacji. Mężczyzna, mimo swej inteligencji, wydaje się przy niej osobą bezradną i niezdolną do podjęcia jakichkolwiek decyzji, w przeciwieństwie do bezczelnego i bezwzględnego Kochanka. Fedycki (Mariusz Ostrowski) gotów jest wykorzystać naiwność innych i wszelkie swoje walory dla osiągnięcia własnego sukcesu. Podobnie jak Panna Mania (Agata Buzek), która skłonna jest zrobić wiele, by zająć miejsce Żony. Pozostaje jeszcze Dziecko (Aniela Łoniewska), przyglądające się zażartym kłótniom rodziców. Punktem kulminacyjnym sztuki jest ujawnienie romansu Żony i jej Kochanka. Małżonkowie wobec postępującego rozpadu związku zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciach, wzajemnym szacunku i o dziecku.

Akcja jest osadzona w wyjątkowej aurze wigilijno-sylwestrowej. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat w zestawieniu z coraz „chłodniejszą” atmosferą panującą przy stole, odzwierciedlającą całkowity rozpad rodziny – tworzą kontrast, który podkreśla tragiczny wydźwięk sztuki. Jednak ten trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej komediowej formie. Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania nie tylko do refleksji, ale i do śmiechu.

Premiera: 28 grudnia 2015 r. o godz. 20:25 w TVP1

Tutaj możecie podejrzeć kulisy przygotowań do spektaklu.

25.maja 2016 podczas XVI Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie spektakl „Ich czworo” otrzymał główną nagrodę Grand Prix.

Jest to dla nas niezwykła nagroda, niezwykłe wyróżnienie. Bardzo się z niego cieszymy, ale ta radość miesza się w naszych sercach ze smutkiem i żalem, że nie ma z nami Marcina (Marcin Wrona zmarł w 2015 r. w wieku 42 lat – PAP) i że już nigdy nie zagramy pod jego skrzydłami. Ale jestem przekonana, że gdziekolwiek jest, cieszy się z tej nagrody i na pewno jest za nią bardzo wdzięczny. Myślę, że to jest dowód na to, że ponad wszystko jest sztuka i sztuka jest nieśmiertelna” – powiedziała jedna z aktorek występujących w nagrodzonym spektaklu, Małgorzata Kożuchowska.

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Malgorzata Kozuchowska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Artur Zmijewski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Aniela Loniewska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Malgorzata Kozuchowska Artur Zmijewski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Mariusz Ostrowski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Malgorzata Kozuchowska Mariusz Ostrowski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Malgorzata Kozuchowska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Mariusz Ostrowski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Agata Buzek

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Artur Zmijewski

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich czworo Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Aniela Loniewska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Mariusz Ostrowski Maja Ostaszewska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

Teatr tv Ich Czworo rezyseria Marcin Wrona operator Marcin Koszalka Malgorzata Kozuchowska

Fot. TVP S.A./J.Bogacz

 

„ICH CZWORO” Gabrieli Zapolskiej

Obsada: Małgorzata Kożuchowska (Żona), Artur Żmijewski (Mąż), Agata Buzek (Panna Mania), Maja Ostaszewska (Wdowa), Mariusz Ostrowski (Fedycki), Aniela Łoniewska (Dziecko)

Scenariusz TV i reżyseria: Marcin Wrona

Zdjęcia: Marcin Koszałka

Scenografia: Anna Wunderlich, Agata Przybył

Kostiumy: Aleksandra Staszko

Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo

Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

Montaż: Beata Barciś

Redakcja: Ewa Millies-Lacroix, Zbigniew Dzięgiel

Kierownictwo produkcji: Hanna Winnik

Kierownik projektu: Jolanta Filipowicz, Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP S.A.

Koprodukcja: Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz