„SPRAWIEDLIWY” HISTORIA PRAWDZIWA

483_1.7

Oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymaga największego bohaterstwa. Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent znakomitego „Jasminum” debiutuje w roli reżysera filmu opartego na motywach jego rodzinnej historii.

„Sprawiedliwy” to filmowa opowieść oparta na wspomnieniach i przeżyciach Michała Szczerbica. Doświadczony producent („Jasminum”, „Summer love”), kierownik produkcji („Pianista”, „Pornografia”, „Pan Tadeusz”, „Lista Schindlera”) i scenarzysta („Róża”, „Wiedźmin”) najpierw stworzył scenariusz. Następnie, zachęcony przez producenta Włodzimierza Niderhausa, postanowił zająć się także reżyserią.

Twórca osadza akcję w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny i wraca do czasów wojennej zawieruchy. W niezwykle osobisty, ale także bezpośredni sposób opowiada o losach niezwykłej przyjaźni pewnej małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera i dziwaka. To niemal historia rodzinna – Szczerbic tworząc swoich bohaterów wzorował się na prawdziwych postaciach, ludziach, których pamięta, czy to z opowieści, czy z własnych wspomnień. Przy okazji snucia pozornie prywatnej, lokalnej opowieści Szczerbicowi udaje się nadać opowieści wymiar uniwersalny, naświetlić rozmaite postawy Polaków wobec Żydów. Czyni to w sposób uczciwy i przenikliwy, a spectrum kreślonego przezeń obyczajowo-ideologicznego pejzażu znacznie wykracza poza utarte ścieżki interesującego się podobnymi zagadnieniami kina polskiego.

Hanna przyjeżdża do Polski, by odbyć podróż śladami swej przeszłości. Wyjechała stąd jako dziewczynka ocalona z wojennej zawieruchy, a wraca jako piękna, silna kobieta. Pamięta ludzi, którzy jej pomogli i miejsca, w których przeżyła dramatyczne dzieciństwo. Nie potrafi jednak pogodzić się z przeszłością. Ta podróż będzie dla niej powrotem do najtrudniejszych, ale i najważniejszych dni jej życia. Do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, by pomóc ukryć ją przed złem tego świata. I do Pajtka, miejscowego dziwaka, który stał się jej najbliższym przyjacielem. On potrafił odnaleźć radość w najgorszych chwilach i sprawić, że mała samotna dziewczynka, czuła się bezpieczna i kochana. Spotkanie z nim po latach, może być dla Hanny nowym początkiem. Niezwykła historia zwykłego bohaterstwa.

„Sprawiedliwy” – w kinach od 19 lutego.

Fotos_Art-071014-26

Fotos_Art-071014-28 Fotos_Art-081014-16

Fotos_Art-081014-35

Fotos_Art-090914-2 Fotos_Art-091014-13 Fotos_Art-091014-33 Fotos_Art-100914-4

Fotos_Art-100914-2

Fotos_Art-200914-36 Fotos_Art-200914-37 Fotos_Art-200914-46 Fotos_Art-201014-2 Fotos_Art-230914-33 Fotos_Art-240914-25 Fotos_Art-250914-19

OBSADA:

Jacek Braciak … Pajtek

Aleksandra Hamkało … Hania

Urszula Grabowska … Anastazja

Jan Wieczorkowski … Jan

Katarzyna Dąbrowska … Dziunia

Anna Karczmarczyk … Zosia

Ewelina Zawistowska … mała Hania

Maja Komorowska … matka Pajtka, Dziuni i Zosi

Beata Tyszkiewicz … księżna

Olgierd Łukaszewicz … mecenas Mikołaj Gebert

Tadeusz Bradecki … przeor

Tomasz Borkowski … Czesław Kłys

Anna Grycewicz … matka Hani

Magdalena Warzecha … Wiktoria

Lech Dyblik … sierżant „Twardy”

Andrzej Deskur … Leopold

Zbigniew Waleryś     … Szmul

Robert Rogalski … staruszek

Sławomir Popek … agent

Mariusz Słupiński … granatowy policjant

Piotr Nowak … agent

TWÓRCY:

Reżyseria … Michał Szczerbic

Zdjęcia … Jacek Petrycki

II Reżyser … Andrzej Bednarski

II Reżyser … Agnieszka Kik-Czapla

Scenariusz … Michał Szczerbic

Producent … Włodzimierz Niderhaus

Współfinansowanie … Polski Instytut Sztuki Filmowej

Scenografia … Jagna Janicka

Kostiumy … Malgorzata Gwiazdecka

Muzyka … Robert Wasilewski

Montaż … Joanna Brühl

Charakteryzacja … Anna Gorońska

Efekty specjalne … Lightcraft – Daniel Markowicz, Ewa Babcka, Sebastian Siębor, Żaneta Szabat, Piotr Zdanowicz

Kierownik produkcji … Andrzej Besztak

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz