„ZŁODZIEJ” GRASUJE W CAPITOLU

Złodziej fot. Marek Matusiak

Złodziej fot. Marek Matusiak

Angielska prowincja, dwie pary przyjaźniące się od wielu lat spędzają wieczór w pobliskiej restauracji. Po powrocie do domu odkrywają, że ich uczta była też ucztą dla opryszka-psychologa-filozofa. Tak zaczyna się nowy spektakl w Teatrze Capitol.

Można by rzec na szczęście, kiedy wracają do domu przestępca cały czas tam jest, ale czy pragnienie praworządnej kary dla włamywacza warte będzie ceny jaką przyjdzie zapłacić domownikom i ich przyjaciołom za czas spędzony ze złodziejem? Tytułowy złodziej – Śliski Spriggs, w którego wciela się reżyser spektaklu Cezary Żak, jest rubasznym gadułą, który aby wyślizgnąć się z więzów swych ofiar wykorzystuje wiedzę o ich życiu i swój wyjątkowy psychologiczny zmysł. Podczas zabawnych i zaskakujących gier słownych prowadzonych przez Spriggsa z Barbarą (Iza Kuna), Jenny (Renata Dancewicz) Johnem (Leszek Lichota) i Trevorem (Rafał Królikowski) okradzeni odzyskują część straconych przedmiotów, tracąc jednocześnie coś znacznie cenniejszego. Złodziej pozbawia ich masek, złudzeń czy przez lata pielęgnowanych fałszywych przekonań na temat siebie i najbliższych. Eric Chappell, autor sztuki wodzi za nos naszą sympatię wobec poszczególnych bohaterów, postaciom granym przez Żaka i Kunę dał szczególne możliwości testowania naszych uczuć a ich kreacje bez wątpienia zasługują na uznanie. John i Trevor choć trwają w przyjaźni od kilkunastu lat doświadczają zamiany ról, jednak Spriggs odkrywa, że zamienili się nie tylko rolami nieudacznika i szkolnego prymusa. Dancewicz, Królikowski i Lichota mierzą się z pozoru mniej wyrazistymi postaciami, które wypełniają emocjami i oddają widzą swoje wątpliwości pozostawiając ich z pytaniem, kradzież czego byłaby dla mnie najbardziej dotkliwa: biżuterii, gadżetów czy może najskrytszych lęków, uczuć czy pragnień.

O sztuce na stronie Teatru Capitol

Zlodziej_plakat

Izabela Kuna

Izabela Kuna

Renata Dancewicz

Renata Dancewicz

Rafał Królikowski

Rafał Królikowski

Cezary Żak, Leszek Lichota

Cezary Żak, Leszek Lichota

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czerwony Dywan i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz