WYSTAWA KOLEKCJI JERZEGO ANTKOWIAKA W ŁODZI!

DSC_5968

To jest dla mnie wiadomość roku! Nareszcie, chciałoby się rzec!!! Kolekcje Jerzego Antkowiaka dla Mody Polskiej doczekają się wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2018 roku! Cieszę się ogromnie, ponieważ od końca lat 90. te wszystkie rzeczy, płaszcze, sukienki, kostiumy, suknie wieczorowe zalegały (dosłownie zalegały) w garażu i w piwnicy domu pana Jerzego w Komorowie,…. i nikt się nimi nie interesował. Kiedy w 1998 roku pan Jerzy Antkowiak został, po 40 latach pracy w Modzie Polskiej, z dnia na dzień zwolniony, udało mu się wykupić wiele rzeczy z magazynu. O wszystkim możecie przeczytać w moim wywiadzie z Nim.

A przyszły rok, 2018 zapowiada się na rok świętowania pracy artystycznej Jerzego Antkowiaka! Będzie nie tylko wystawa mody i wszystkie rzeczy z garażu ujrzą światło dziennie, ale również powstaje film dokumentalny o Mistrzu!

Jedna z najwybitniejszych postaci polskiego świata mody, projektant Jerzy Antkowiak przekaże swoją kolekcję Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. We wnętrzach muzeum już powstaje film dokumentalny poświęcony Jerzemu Antkowiakowi, a jesienią przyszłego roku zaprezentowana zostanie wystawa dotycząca twórczości projektanta oraz działalności Mody Polskiej.  Kilka dni temu, Jerzy Antkowiak oraz jego uczeń, dziś jeden z najsłynniejszych polskich projektantów mody męskiej Tomasz Ossoliński, odwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powodem wizyty były m.in. zdjęcia do realizowanego przez Judytę Fibiger filmu dokumentalnego (ta sama reżyserka, która zrobiła dokument o przygotowaniach do pokazu Tomasza Ossolińskiego) , opowiadającego historię życia i twórczości Antkowiaka. Kluczowym wątkiem, wokół którego skupiać się będzie filmowa opowieść, jest planowana wystawa monograficzna kolekcji ubrań tworzonych przez projektanta od lat sześćdziesiątych, która zostanie zaprezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa jesienią przyszłego roku. Odpowiednio zakonserwowane stroje zostaną przekazane do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa – jedynej w Polsce instytucji tak mocno związanej ze światem mody.
Artyści zostali przywitani przez dyrektor CMWŁ Anetę Dalbiak. Wspólnie zwiedzili przestrzenie wystawiennicze, podejmując pierwsze decyzje o planowanym kształcie ekspozycji. Podczas wizyty zorganizowana została konferencja prasowa, w trakcie której Jerzy Antkowiak opowiadał o swojej pracy dla Mody Polskiej, zagranicznych sukcesach oraz anegdotach związanych z wizytami w Łodzi. Zarówno artysta, jak i dyrekcja muzeum, za swój cel obrali prezentację kolekcji mody jako pełnoprawnej dziedziny sztuki.
Także film, do którego pierwsze zdjęcia zostały zrealizowane na dziedzińcu muzeum oraz we wnętrzach instytucji, będzie podkreślał rolę mody jako samodzielnego i niezwykle znaczącego dla kultury i historii zjawiska. Dodatkowym walorem dokumentu będzie zarejestrowanie sytuacji, które dotąd nie były prezentowane, czyli pracy nad przenoszeniem kolekcji, konserwacją ubrań oraz przygotowań do wystawy poświęconej historii przedsiębiorstwa Moda Polska, w którym Antkowiak był przez wiele lat projektantem oraz dyrektorem ds. wzornictwa.

DSC_6066 (1) DSC_6103 DSC_6108 (1) DSC_5985DSC_5968

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Home, Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz