10 NIEZWYKŁYCH MIEJSC NA PIKNIK W PARYŻU !

Tuileries 2

Paryżanie są mistrzami w urządzaniu pikników. Uzbrojeni w butelkę wina i prowiant, atakują każdy wolny kawałek przestrzeni. Zobaczysz ich rozanielone, zapchane bagietką oblicza na byle schodku, ba, na chodniku również. Podczas dwóch lat spędzonych nad Sekwaną dorobiłam się własnego, subiektywnego rankingu najlepszych piknikowych miejscówek, którym najwyższy czas się z Wami podzielić, jako że sezon piknikowy rozhulał się już w Paryżu na dobre.

TEKST I ZDJĘCIA: ALEKSANDRA DOMAGAŁA, PARYŻ

 1. Park Buttes Chaumont. Ten wielki, niesamowity park wybudowany w czasach Napoleona III zachwyca panoramą miasta, wodospadami oraz charakterystyczną Temple de la Sybille wznoszącą się na szczycie klifu, pięćdziesiąt metrów nad wodami jeziora.

buttes_chaumont1buttes_chaumont2buttes_chaumont3

2. Park Tuileries, powstał dzięki Katarzynie Medycejskiej w 1564 roku, zaś w roku 1667 na prośbę znanego pisarza, Charles’a Perrault’a (autora m.in. „Śpiącej Królewny”, „Sinobrodego” „Czerwonego kapturka”) został otwarty dla mieszkańców miasta, z wyłączeniem żebraków i żołnierzy. Tuileries, z racji swego położenia pomiędzy Luwrem, a Placem Concorde oraz swej zachwycającej, pełnej królewskiego przepychu  urody, jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Paryżu.

TuileriesTuileries2tuileries3

3. Pola Marsowe. Do bólu banalne, powiecie, ale kto przerobił, ten wie: ciężko wyobrazić sobie lepsze piknikowe okoliczności, niż trawka pod wieżą Eiffla. Zacząć za dnia, a od godzin wieczornych cieszyć się rozświetloną, migającą wieżą.

pola marsowe2pola_marsowe

4. Schody (bądź trawnik) na wzgórzu Montmartre, przed Bazyliką Sacre Coeur. Zapierająca dech panorama miasta, przy akompaniamencie niepodrabialnej, artystycznej atmosfery wokół.

Widok_z_Sacre_Coeur

5. Ogród Luksemburski.  Powstał w XVII wieku dzięki Marii Medycejskiej, wdowie po Henryku IV.  Charakterystyczny Pałac Luksemburski jest obecnie siedzibą senatu. Ten romantyczny, drugi co do wielkości park w Paryżu, kryje w sobie wiele piękna i atrakcji. Między innymi niesamowite fontanny i pomniki (np. Fryderyka Chopina), korty tenisowe, teatr marionetek i szkołę jazdy konnej.

Ogrod Luksemburski 2

6. Park Monceau. Zakochacie się w rzeźbach z białego kamienia, w bujnej roślinności, wodospadach i charakterystycznych kolumnadach, które aż się proszą, by rozłożyć obok nich koc i skonsumować piknikowe dobra. Park został utworzony przez Ludwika Filipa Józefa Burbona-Orleańskiego, kuzyna ówczesnego króla Francji. Ogród otwarto w 1769 roku, a zaprojektowany został przez pisarza i malarza Louis’a Carrogis’a Carmontelle. Carmontelle był zafascynowany Anglią i ogród ten jest silnie inspirowany XVIII-wiecznymi ogrodami angielskiej arystokracji. Ostateczny wpływ na kształt parku, po wykupieniu przez miasto w 1860 roku, miał nie kto inny jak baron Haussman.

To tutaj licznie zgromadzona widownia podziwiała pierwszy skok ze spadochronem (w 1797 roku André-Jacques Garnerin wyskoczył z balonu).

Monceau1Moncau2Monceau3

7. Brzegi Sekwany. Paryski klasyk.  Moją ulubioną lokalizacją jest kipiąca życiem „wyspa”  Ile Saint-Louis. Będąc tam nie zapomnijcie skosztować najsłynniejszych paryskich lodów Berthillon, które można kupić tylko tam. Często spotkacie mnie również na odcinku przy moście Pont des Arts i na Ile de la Cité, ale tak naprawdę każdy metr kwadratowy wzdłuż Sekwany będzie wymarzony.

Ile Saint Louis sekw

8. Bois de Vincennes. Największy paryski park, będący pozostałością puszczy, która porastała Paryż w odległych starożytnych czasach. Na jego terenie znajdziecie cztery jeziora (po pikniku polecam przepłynąć się łódką po jeziorze Daumesnil). Na jego terenie znajdziecie również zoo oraz możliwość przejażdżki na koniu lub kucyku. Po drugiej stronie parku odkryjecie malowniczy zamek Vincennes oraz Park Floral, który jest rajem dla miłośników bujnej roślinności w iście japońskim stylu. Znajdziecie tu dumnie prężące się pawie, wystawę kilkusetletnich drzewek bonsai, wodospady i scenę muzyczną, na której odbywają się koncerty jazzowe.

VincennesVincennes_Park Floral1Vincennes_Park Floral2

9. Canal St Martin. Jeśli pamiętacie film „Amelia”, to własnie tutaj główna bohaterka puszczała kaczki. Miejsce okupowane przez miłośników pikników i alternatywnej atmosfery.

10. Place de Vosges. Najstarszy plac w Paryżu, w centrum którego znajduje się uroczy, zielony, piknikowo-zachęcający skwer. To tutaj mieszkali m.in. Victor Hugo (pod numerem 6) i kardynał Richelieu (pod numerem 21).

 

Skoro już wiemy, gdzie Paryżanie najchętniej piknikują, teraz zajrzymy im do plecaków i koszyków i przyjrzymy się łakociom, które targają ze sobą. Tutaj panuje oczywiście pełna kreatywności dowolność, ale największą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju tarty i kisze, saucisson czyli tutejsze suche kiełbaski, sery, bagietki, warzywa typu rzodkiewki i marchewki, owoce i obowiązkowo butelka wina i wody. Żelazna francuska zasada nakazuje zakończenie posiłku czymś słodkim, może to być wspomniany owoc lub też popularna tarta cytrynowa lub tarta tatin (odwrócona szarlotka), macaroniki tudzież inne cudeńka francuskiej sztuki cukierniczej, którym nie dacie rady się oprzeć. Voilà!

* Ostatnia rada: Jeśli zapomnicie o korkociągu, zapewne w promieniu kilku metrów znajdzie się ktoś, kto go posiada, a  to magiczne, jakże przydatne słowo brzmi: „le tire-bouchon” !

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz