ART BASEL – SZTUKA WARTA MILIONY

Jeff Koons, Hulk, Fot. Sophie von Bueren  2

Pod koniec czerwca, w uroczej Bazylei odbywa się Art Basel, czyli targi sztuki współczesnej. Wydarzenie to należy  do największych i najważniejszych targów sztuki na świecie. W tegorocznej edycji, uczestniczyło niemalże 300  galerii z 34 krajów, a podczas 6 dni wystawy przyciągnęły rekordową liczbę  92.tysięcy kupujących i zwiedzających.

Art Basel po raz pierwszy otworzyły swoje wrota w 1970, a obecnie  ma również swoje edycje w Miami i w Hong Kongu. Wśród kupujących sztukę byli nie tylko  prywatni kolekcjonerzy z Europy, Ameryki i Azji lecz również kuratorzy największych muzeów. Warto chociażby wspomnieć:  The Art Institute Chicago, Centre Pompidou i Louvre w Paryżu, Solomon R. Guggenheim Muzeum, Nowy York; Tate, London; Ullens Center for Contemporary Art w Pekinie.

“Targi Art Basel potwierdziły swoja pozycje jako najważniejszego wydarzenia na międzynarodowej scenie stuki współczesnej. Liczba sprzedanych dzieł była w tym roku na rekordowym poziomie” potwierdził mi znany kolektor i promotor sztuki Centrik Isler, założyciel portalu Likeyou promującego galerie i artystów z całego świata.

Podczas dni otwartych tylko dla VIP-ów przez targi przewinęła się śmietanka kolekcjonerów i znawców sztuki. Wiele dzieł sztuki było sprzedanych lub zarezerwowanych jeszcze przed otwarciem targów. Szczególnie  poszukiwane były prace między innymi takich modnych artystów jak Damien Hirst, Jeff Koons czy Takashi Murakami.

Jedna z największych transakcji dokonanych podczas targów była sprzedaż portretu Andy Warhola z 1986 roku, „Fright Wig”. Dzieło to było zakupione przez amerykańskiego kolekcjonera za około 35 milionów dolarów!

Fot. Zosia von Bueren

Do innych rekordów należał  czerwono-biały  abstrakt Gerharda Richtera sprzedany za  $6 milionów i praca Damiena Hirsta „ Nic nie jest dla mnie problemem” z 1992 również  sprzedana za podobna kwotę.

Fot. www.damienhirst.com

Komiczna postać Hulka, autorstwa Jeffa Koonsa, z taczka wypełniana kwiatami prezentowana przez The Gagosian Gallery  została wyceniona tylko na 4 miliony! Ceny te nie zaskakują już nikogo. Współczesna sztuka to nie tylko piękny, często szokujący ornament w willi miliarderów, lecz również świetna inwestycja finansowa.

Fot. Zosia von Bueren

Targi w Basel wyróżniają się niezwykłą innowacyjnością i zaskakują co roku nowymi elementami. Tym razem szczególnie imponująca była ekspozycja prac o gigantycznych rozmiarach i interaktywnym charakterze w cyklu „Unlimited”. Według mnie do najbardziej ciekawych należały ogromne pień drzewa włoskiego artysty Giuseppe Penone i płótno Explozja przed Białym Domem Jima Show.

Inną niezwykle ciekawą częścią targów były prace iteratywne i instalacje zawarte w cyklu tzw. 14 Rooms. Do artystów, którzy byli częścią tego cyklu należeli między innymi prowokacyjna Marina Abramovic i wszechobecny Damien Hirst. Ten ostatni pokazał parę identycznych bliźniaków siedzących pod obrazami kropek.

Osobiście byłam  zachwycona organizacją targów. Organizatorzy zadbali o to aby kupującym i zwiedzającym nie zabrakło zarówno wrażeń wizualnych jak i kulinarnych. W licznych barach oczywiście królował szampan. Dla najmłodszych oferowane były warsztaty sztuki i bajkowy plac zabaw, podczas gdy rodzice mogli oddać się w pełni podziwianiu sztuki. Sama wybrałam się z moją 4-letnią córeczką i mogę potwierdzić, że nasze wspólne doświadczenie było wspaniałe!

Jako wielbiciel sztuki współczesnej wspominam tegoroczne Art Basek jako ucztę dla oczu i zmysłów. Przechadzając się wzdłuż galeryjnych alejek miałam wrażenie, że współcześni artyści nie tylko tworzą subiektywny wizerunek świata, ale również odzwierciedlają to, co dzieje się w świadomości współczesnych społeczeństw, wyznaczając nowe trendy i to nie tylko w sztuce…

Fot. Courtesy Art Basel

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Courtesy Art Basel

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Courtesy Art Basel

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz