BIAŁE SZALEŃSTWO W SZWAJCARII

IMG_0141

Moja przygoda z nartami zaczęła się kilka lat temu, niemalże jak w filmie Bridget Jones:) Mimo, że pierwszy raz na nartach,  próbowałam udawać doświadczonego narciarza. W następstwie rozłączyłam się z grupa przyjaciół i zgubiłam się we włoskich Dolomitach. Do hotelu trafiłam szczęśliwie, długo po zmroku.

Fot. Zosia von Bueren

Moja następna próba narciarska w szwajcarskim Verbier była znacznie lepsza. Do Verbier zaprosił mnie wówczas mój przyjaciel, a obecnie mąż. Widząc jak strome są verbierskie stoki, szybko zapisałam się na prywatne lekcje jazdy. Od tamtej pory narty to moja pasja.

Fot. Zosia von Bueren

Położone we francuskiej części Szwajcarii, Verbier, to jeden z najbardziej kultowych ośrodków narciarskich na całym świecie.  Verbier  zawdzięcza tę pozycje wspanialej atmosferze i fantastycznym warunkom terenowym.  Trasy narciarskie, w większości czerwone i czarne, rozciągają się wzdłuż 410 km, na wysokości od 1500 do 3330 m. Liczba wyciągów narciarskich to imponujące 89.

Fot. Zosia von Bueren

Trasy „off piste” jak Tortin, Mont-Gele czy Stairway to Heaven to nazwy znane dla większości rasowych narciarzy i snowboarderów. To tutaj, co roku odbywa się finał zawodów narciarstwa wyczynowego Freeride World Tour.  Śniegu jest zawsze pod dostatkiem, a sezon kończy się dopiero pod koniec kwietnia.

Fot. www.freerideworldtour.com

Fot. Zosia von Bueren

Od lat miejsce to przyciąga międzynarodową, młodą duchem  i wysportowana klientelę. Do znanych, stałych bywalców można zaliczyć: piosenkarza Jamesa Blunta, biznesmena Richarda Bransona, Króla Szwecji, Księżniczkę Beatrice oraz Księcia Harrego.

Brytyjczycy i Skandynawowie mają tutaj silna reprezentację. Nic dziwnego, to oni wymyślili narciarstwo i wiedzą co dobre. Mimo, że korzeni współczesnego narciarstwa trzeba szukać w  XIX-wiecznej Norwegii, to właśnie Brytyjczycy na wakacjach w Alpach, rozpropagowali ten zimowy sport.

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

 

Liczne restauracje  na stokach i w samym Verbier kuszą lokalnymi specjałami. Spróbuj koniecznie: mięso na gorącym kamieniu z rosti (placek ziemniaczany), croute au fromage (nasączony alkoholem i pokryty roztopionym serem chleb), serowe fondue, oraz raclette. Restauracje  Le Carrefour, Chez Dany, Le Ecurie czy  La Caveau należą do najlepszych.

Fot. Zosia von Bueren

Atmosfera w Verbier jest ekscytująca –  tutaj nie można się nudzić! Luksusowe butiki, restauracje i bary dbają o dobra zabawę i … zawartość naszych portfeli. Kiedy zjedziesz ze stoków zatrzymaj się na  gorące wino (vin chaud) w Off Piste Bar należącym do nowego luksusowego hotelu W. Następnie odwiedź  bar Farinet z muzyka na żywo, a późnym wieczorem  zawitaj w nocnym klubie Farm Club  i pamiętaj, co się zdarzyło w Verbier zostaje w Verbier :- )

Fot. www.verbinet.com

Szwajcaria to wspaniałe miejsce dla zimowych sportów. Gdziekolwiek jesteś, góry są w pobliżu najwyżej pół godziny jazdy samochodem.

Fot. Zosia von Bueren

 

Inne popularne ośrodki narciarskie w Szwajcarii:

 

Zermatt – jeden z najpiękniejszych resortów w Szwajcarii. Jest popularny przez cały rok dzięki lodowcowi Theodul i górze Matterhorn. Uroku dodaje fakt, że ośrodek jest zamknięty dla ruchu motoryzacyjnego.

http://www.zermatt.ch

Mller-08-014-1

Fot. www.graubunden.ch

St. Moritz & Pontresina – położone w południowo – wschodniej części Szwajcarii, kusi bogatą historia, pięknym jeziorem i luksusowymi hotelami. Przybądź tutaj uzbrojony najlepiej w kilka kart kredytowych.

Fot. www.stmoritz.ch

Saas-Fee – położone w pobliżu Zermatt i również niedostępne dla samochodów. To tutaj znajduje się  najwyższy szczyt w całej Szwajcarii – Dom (4,545m). Dwa lodowce, zapierające dech widoki i stoki dla doświadczonych narciarzy to inne atrakcje tego miejsca.

Fot. Saas-fee.ch

Laax/Films/Falera –oddalone tylko półtorej godziny od Zurychu. Niepretensjonalny resort dla dobrych narciarzy  i snowboarderów  z licznymi parkami śnieżnymi i wybornymi restauracjami na stokach. Wspaniałe miejsce dla narciarstwa ski-tourowego i jazdę na rowerach górskich.

Fot. www.laax.com

Gstaad/Saanenland – jeśli lubisz zakupy i celebrytów tak bardzo jak jazdę na nartach:-) Roman Polański ma tutaj swój dom, a w okresie świątecznym Madonna była powodem nowego skandalu. Tym razem dzięki swoim niesfornym dzieciom. Stoki są znacznie łatwiejsze, wiec możesz ćwiczyć jazdę na nartach i rozglądać się za celebrytami.

Fot. www.gstaad.ch

Fot. Zosia von Bueren

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz