CZARODZIEJSKI OGRÓD W SINGAPURZE

ogrody

 Mieszkam w Singapurze od  ponad czterech  lat i nadal  uwielbiam to miejsce, potrafi mnie zainspirować, zrelaksować a także naładować naturalną i piękną energią. Magiczne miejsce… tajemniczy ogród, który oprócz tysiąca kolorów, zapachów i atrakcji posiada także mały polski akcent.

TEKST I ZDJĘCIA: POLA SZCZEPANIAK, SINGAPUR ORAZ TATA POLI – ZBIGNIEW SZCZEPANIAK

singapore-botanical-garden-entrancehibiskus

Ogród botaniczny (Singapore Botanic Gardens) od ponad 150 lat odgrywa bardzo ważną rolę na mapie Singapuru. Powstał dzięki wielkiemu miłośnikowi przyrody i bardzo zasłużonej postaci w historii kraju – Sir Stamford’owi Raffles’owi.

Ogród znajduje się prawie w centrum miasta i zajmuje ponad 74 hektary. Jest jedynym ogrodem botanicznym na świecie, który jest otwarty od 5 rana aż do północy, a wstęp do niego jest bezpłatny. W grudniu 2012 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

botanicgarden

Ogród jest podzielony na sektory, w którym rośnie wiele gatunków kwiatów, ziół, paproci, pnączy, krzewów oraz drzew, a niektóre z nich dochodzą nawet do 50m wysokości. Wśród helikoni, frangipanów, palm i bambusowych zagajników z niezwykłą starannością zaprojektowano wodospady i małe sadzawki. W części (Rainforest) lasu deszczowego zachowano dużą ilość ze starego drzewostanu tropikalnego , gdzie spotkać można małpy, unikalne gatunki ptaków oraz komodo dragon czyli wielkie jaszczurki nazywane Smokiem z Komodo, które wygrzewają się w słońcu czując się jak w swoim naturalnym otoczeniu.

FOT. Pola Szczepaniak

FOT. Pola Szczepaniak

W tym tropikalnym buszu znajdują się trzy jeziora: jezioro ekologiczne, jezioro Symphony oraz Swan Lake- Jezioro Łabędzie po którym pływają z gracją nie tylko białe łabędzie ale również ten zdecydowanie rzadziej spotykany gatunek – czarne.

FOT. Zbigniew Szczepaniak

W samym sercu ogrodu możemy podziwiać największą na świecie kolekcję orchidei, która gromadzi najpiękniejsze gatunki i odmiany storczyków. To istny raj dla osób lubiących orchidee i naturę. Rosną one na gruncie, na drzewach oraz są z nich wykonane przepiękne kompozycje, a zapach, który się tam unosi jest poprostu niepowtarzalny.

FOT. Zbigniew Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

 Zbiór jest naprawdę imponujący i obejmuje ponad 1000 czystych gatunków oraz 2000 odmian hybrydowych. Właśnie dlatego symbolem Singapuru od 1893 roku oficjalnie jest pierwsza hybryda pochodząca z Singapuru – Vanda Miss Joaquin, a jej nazwa upamiętnia Agnes Joaquin, która ją wyhodowała.

FOT. Zbigniew Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

Poza niesamowitym pięknem natury, jakie można tu codziennie podziwiać, ogród stał się miejscem spotkań melomanów. Cyklicznie odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.  Mamy też w singapurskim ogrodzie nasz polski akcent – rzeźba Fryderyka Chopina grającego na fortepianie, z George Sand. Rzeźba została podarowana przez polską ambasadę, a wykonana przez artystę Karola Badyna.

Każdego dnia odbywają się tu różne rodzaje zajęć,  np. medytacji, jogi, tai-chi, zumby czy pilatesu. Zapewniam was, że o każdej porze można tu spotkać osoby biegające lub ćwiczące.

FOT. Pola Szczepaniak

Ogród botaniczny tętni życiem, ale jednocześnie jest oazą spokoju, w której można odpocząć oraz dobrze i zdrowo zjeść. Restauracja „Halia” została wkomponowana w tutejszą przyrodę i naprawdę jest bardzo unikalna i  klimatyczna, znajduje się tuż przy wodospadzie i przy stawie z czerwonymi karasiami, które wg. ideologii chińskiego feng-shui przynoszą szczęście:-) Wieczorami organizowane są tu koncerty jazzowe,  dlatego to romantyczne miejsce cieszy się dużą popularnością i warto wcześniej zarezerwować stolik.

FOT. http://thehalia.com

 Ogród botaniczny jest miejscem przyjaznym dla zwierząt. Psiaki są tu mile widziane i one również świetnie się tu czują i nie ma się co dziwić :-)

FOT. Pola Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

FOT. Zbigniew Szczepaniak

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz