CZEKOLADOWE WALENTYNKI W JAPONII

21KB

14.lutego Japończycy też obchodzą Walentynki. Jednak dzień zakochanych w kraju kwitnącej wiśni znacznie się różni od naszego. Ja nazwałabym to święto – Dniem Czekolady.

W Walentynki w Japonii to przede wszystkim kobiety (!) kupują prezenty dla mężczyzn! To właśnie one obdarowują czekoladkami znajomych, przyjaciół i szefów. Już na początku lutego we wszystkich centrach handlowych, cukierniach i piekarniach rozpoczyna się sprzedaż czekoladowych pralinek, trufli, ciast i czekolad w każdym kształcie i rozmiarze. Japonki są zachęcane do okazywania sympatii męskiej części społeczeństwa poprzez słodycze i małe prezenty.

Czekoladki, które nie są przeznaczone dla nikogo szczególnego, podarowywane z czystej uprzejmości, są nazywane giri (obowiązek) choco (czekolada). Są one zazwyczaj wręczane szefom i współpracownikom. Natomiast dla tego jedynego, szczególnego mężczyzny, honmei ( ulubieniec, wybraniec) choco są zazwyczaj robione własnoręcznie i zapakowane w urocze pudełeczka z miłosnym liścikiem.

W Japonii, miesiąc po Walentynkach obchodzone jest kolejne święto – polski odpowiednik Dnia Kobiet, który nazywa się „Białym dniem”. 14 marca to mężczyźni mają okazję się zrewanżować i odwdzięczyć wszystkich kobietkom w rodzinie i w pracy obdarowując je… też czekoladkami i cukierkami. Nie wiedzieć czemu, kwiatki nie są w tym kraju zbyt popularne jako prezent dla kobiety, zdecydowanie preferowane są wszelkiego rodzaju słodycze.

TEKST I ZDJĘCIA: ALEXA ŁUCZAK, TOKIO

zdjecie (4)  zdjecie (9) zdjecie (2) zdjecie (10) zdjecie (5)

zdjecie (6)

zdjecie (3)

Ostatnio zwiedzając wyspę Enoshima, niedaleko Tokio, miałam okazję zobaczyć urocze miejsce dla zakochanych. Na szczycie wyspy znajduje się złoty dzwon pod różaną pergola. Zgodnie z legendą, jeśli chłopak i dziewczyna zadzwonią nim razem, trzymając sznura, zostaną ze sobą na całe życie. Dla pewności przepowiedni i na szczeście, wiele lat temu ktoś założył na płocie ogradzającym dzwon, kłódkę z inicjałami swoimi i ukochanej. Pomysł tak się spodobał, że teraz każda z par zakłada kłódkę w tym miejscu.

zdjecie (8) 2

zdjecie (7) 2

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz