FAJNE KSIĄŻKI NA WAKACJE!

IMG_9371

Polecam wam fajne, ciekawe, śmieszne, lekkie i przyjemne, ale i skłaniające do myślenia książki na wakacyjne wyjazdy i nie tylko :-)  Jest troszkę retro i PRL, ale i bardzo współcześnie też. Zaczynam od śmiechu, i to bardzo głośnego!

FullSizeRender-3

GŁOŚNY ŚMIECH

Uwielbiam śmiech Fiolki! Kiedy mam słabszy dzień, włączam jakikolwiek wywiad z nią, żeby posłuchać jej śmiechu i od razu wszystko staje się lepsze. Uwielbiam też Fiolkę „czytać“ na Facebooku. Jej spostrzeżenia, jej porady kuliarne, jej opisy sytuacji są po prostu bezbłędne, a poczucie humoru ponadprzeciętne. Dlatego jej pierwszą książkę „łyknęłam“ w jeden dzień, śmiejąc się i płacząc na przemian. Bo opowieść o jej życiu i karierze muzycznej wzbudza głośny, ale też gorzki śmiech. Przy okazji, książkę tę polecam każdemu, kto marzy o byciu „gwiazdą“ w Polsce. Fiolka jak zwykle nie owija w bawełnę i brutalnie obnaża

rynek muzyczny w Polsce lat 90. I jak się czuła wokalistka , której twarz zdobiła okładki gazet, była nominowana do Fryderyka, a jej lodówka świeciła pustkami, nie wspominając o koncie. Tak, to o Fiolce. Odpowiada też na nurtujące wszystkich pytanie, dlaczego tak zdolna artystka jest teraz bezdomna i sprząta pensjonaty w Pirenejach.

FullSizeRender-5

CHŁOPCY

Dziewczyny, czy któraś z was marzyła kiedyś o tym, by choć na jeden dzień zostać facetem? Wejść w jego głowę i zobaczyć co on tak naprawdę myśli, jeśli myśli ? J Otóż, Andrzej Saramonowicz spełnił właśnie to marzenie! Jego książka „Chłopcy“ pozwala nam zupełnie „bezkolizyjnie“ wejść w umysł faceta, a nawet dwóch. Bohaterami i narratorami książki są bowiem 40-letni ojciec, lekarz i jego 11-letni syn, którzy przeprowadzają nas przez meandry męskiego rozumowania świata, ich sposobu myślenia i postrzegania rzeczywistości. Pamiętam taką historyjkę sprzed lat: Chłopak z dziewczyną po udanym seksie leżą w łóżku. On zamyślony patrzy w sufit. Dziewczyna, rozmarzona pyta: O czym myślisz kochanie? A on na to: Zastanawiam się właśnie, jak jest zamontowany ten żyrandol?  

I „Chłopcy“ są właśnie o tym żyrandolu;-)

IMG_9288

BATORY

Fantastyczna opowieść o legendarnym statku „Batory“, dla wszystkich których fascynują historie sprzed lat. „Lucky ship“ czyli szczęśliwy statek miał 160 metrów długości i 22 szerokości, siedem pokładów, kabiny, jadalnie, sale dansingowe i balowe, czytelnię, trzy bary, basen, a nwey salę gimnastyczną. Statek jak na ówczesne czasy miał bardzo nowoczesny wygląd, który szokował gości swoją prostotą. „Pałac, pływający salon sztuki i największy salon towarzyski II RP” – tak pisano o Batorym w prasie. I to fakt, statkiem pływały najwybitniejsze osobowości, aktorzy (Adolf Dymsza, Hanka Ordonówna, Kalina Jędrusik) dziennikarze (Melchior Wańkowicz) malarze (Wojciech Kossak), podróżnicy (Arkady Fiedler). Ile tam było romansów, tragedii, kłótni, dyskusji, ale też pokory i smutku, szczególnie u tych, którzy opuszczali Polskę na zawsze. Jeśli więc macie ochotę wybrać się w długi rejs przez wzburzone morza, przepełniony anegdotami i niezwykłymi historiami, zapraszam na pokład Batorego.

FullSizeRender-6

TO NIE SĄ MOJE WIELBŁĄDY

Pozostajemy w siermiężnym klimacie PRL. Szczerze mówiąc marzyłam o takiej książce! Żeby ktoś znalazł czas i ochotę na zebranie tych niesamowitych historii dotyczących Mody Polskiej. Namiastkę tego, jak wtedy projektowano, jak komisje oceniały każdą kolekcję i jak trudno było o kreatywność znajdziecie w moim wywiadzie z jedynym w swoim rodzaju mistrzem Jerzym Antkowiakiem.  Ale jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę o tym, jak funkcjonował przemysł mody, gdzie sprzedawano kolekcje, kto i dlaczego latał na pokazy do Paryża? To wszystko i o wiele więcej znajdziecie w „Wielbłądach“. Poza tym, autorce udało się dotrzeć i porozmawiać z wieloma wybitnymi przedstawicielami mody z tamtych lat.

FuzeRender

SLOW FASHION

To też książka o modzie, ale o modzie w dzisiejszych czasach, a raczej o tym jak właściwie „zarządzać“ modą w naszym życiu. Żyjemy w czasach, w których bez wychodzenia z domu możemy kupić wszystkie ciuchy z całego świata. Tylko pytanie po co? Autorka, blogerka zmusza nas do zastanowienia się po co nam 35 t-shirt czy 20 sukienka? Dlaczego nasze szafy są przepełnione, a i tak nie mamy się w co ubrać? Dlaczego większość z nas woli kupić 10 tańszych ciuchów, zamiast jednego drogiego i porządnego, który będzie nam służył przez lata? Jeśli więc chcecie zrobić modową rewolucję w swojej szafie i głowie, to jest książka dla was. Na mnie podziałało i zaczynam porządne czystki.

FullSizeRender-2

DOBRE WYCHOWANIE

To urocza i mądra opowieść w stylu retro. Lata 30., przepełniony jazzem i szampanem Nowy Jork. Najlepsze kluby, elita towarzyska, która mieszka w apartamentach na Manhattanie. I trójka przyjaciół, dwie dziewczyny i on jeden, młody, przystojny i bogaty. Przeczuwacie już problemy? Mimo, że książka dzieje się w latach 30., problemy, uczucia i rozważania głównych bohaterów są absolutnie współczesne, a może raczej powinnam napisać ponadczasowe. Bo przecież jak zwykle chodzi o miłość, pieniądze, karierę i zdrowie. Nie wiem tylko, czy w tej kolejności? Co ciekawe, historia jest opowiadana z perspektywy dojrzałej już głównej bohaterki.

FullSizeRender

POWIEŚĆ O ZELDZIE FITZGERALD

Jeśli chcecie pozostać w klimacie retro, to równie gorąco polecam książkę biograficzną o jednej z najsłynniejszych kobiet lat 20. i 30., szalonej Zeldzie Fitzgerald, żonie jeszcze bardziej słynnego Scotta. Dzisiaj chyba nazywalibyśmy ich celebrytami, ale w pozytywnym sensie. Bo oni rzeczywiście byli królami towarzystwa, brylowali na przyjęciach i balach, a szampan lał się strumieniami, zupełnie jak u „Wielkiego Gatsby‘iego“. Scott i Zelda podróżowali od Paryża do Nowego Jorku, gdzie bawili się w najlepszych nocnych klubach. On coraz bogatszy, coraz bardziej znany na świecie i ona schowana w jego cieniu. Zelda nie chciała być tylko żoną „tego Fitzgeralda“. Jej opowiadania wydawane były pod jego nazwiskiem. Dziś, czytając tę znakomitą książkę, mocną jak szklaneczka koniaku, możemy sobie tylko pogdybać, kim byłaby Zelda, gdyby nie została żoną Scotta.

FullSizeRender-4 IMG_9669FullSizeRender-1

I na koniec… coś dla dużych dziewczynek :-)

Czy w dzieciństwie lubiłyście kolorowanki? Jeśli tak, to na pewno spodobają wam się kolorowanki dla dorosłych! Książeczka Tajemny ogród stała się już światowym bestsellerem. Pytanie czy tak lubimy wracać do przeszłości? Czy chcemy poczuć się znowu jak dzieci? Czy też odetchnąć i dać upust swojej fantazji? A może wszystko razem. Jakie to ma znaczenie? Ważne, że można się na chwilę zapomnieć i pokolorować swój świat.

IMG_9358

Polecam też książki na długie, zimowe wieczory – tutaj !

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz