JAK ZOSTAĆ MILIONEREM W HISZPANII!?

barce

Już od 9 lat zawsze spędzam Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Już prawie nie pamiętam polskiej Wigilii, choć ta tutaj aż tak bardzo nie różni się od naszej. W tym roku przygotowujemy Wigilię polsko- hiszpańską, więc na stole oprócz hiszpańskiego jedzenia znajdzie się również barszcz z uszkami, pierogi i kapusta z grzybami. Ciekawe jak posmakują Hiszpanom?

W Hiszpanii obchodzi się Navidad, czyli  Święta Bożego Narodzenia podobnie jak w Polsce, jednak  jest trochę różnic, o których chciałabym wam opowiedzieć.

Otóż może was to zdziwić, ale dla Hiszpanów jedną z najważniejszych rzeczy podczas świąt Bożego Narodzenia jest LOTERIA ŚWIĄTECZNA!! Już od miesiąca Hiszpanie kupują losy! W niektórych znanych punktach gdzie wcześniej padły duże wygrane, trzeba stać nawet do dwóch godzin w gigantycznych kolejkach, zupełnie jak u nas za czasów komuny.

photo-5

Takim najsławniejszym punktem jest w Madrycie: Loteria u Manolity, w tym roku miałam szczęście kupić tam losy, w kolejce staliśmy tylko godzinkę. Zobaczymy czy będziemy mieć szczęście w losowaniu, które odbywa się 22.grudnia. Piłeczki z numerami wyciągają dzieci, a numery wyśpiewują:-) Takie losowanie trwa nawet do 2 godzin i odbywa się na żywo.

LOTERIA NACIONAL NAVIDAD 2013

Po losowaniu, czas wreszcie na przygotowania do Wigilii. Różnice między Hiszpanią, a Polską to czas i menu, którym są tu głównie owoce morza. Zazwyczaj kiedy dzwonię do rodziny w Polsce złożyć życzenia, oni już są dawno po wigilijnej kolacji, a my dopiero zasiadaliśmy do stołu. Tutaj zaczynamy ucztę ok 22.00  i przy stole siedzi się czasem nawet do 3.00 nad ranem, jedząc, rozmawiając i słuchając kolęd.

Na deser obowiązkowo i chyba w żadnym domu tego nigdy nie zabrakło: TURRON, nugat z mocno migdałową masą przygotowaną z migdałów (w całości lub zmielonych), białka i karmelu. W Hiszpanii turron przygotowywany jest w dwóch wersjach: turron de Alicante (twardy i z całymi migdałami) i turron de Jijona (miękki, lekko piankowy ze zmielonymi migdałami).

turron-alicante-

PREZENTY

W regionie Katalonia nie wierzy się w Świętego Mikołaja. Jego rolę pełni tu drewniany stworek ubrany w regionalną czapkę, którego dokarmia się słodyczami, a potem okłada drewnianymi pałkami, żeby oddał wszystkie prezenty.

photo-3

W Hiszpanii zazwyczaj nie daje się prezentów 24 grudnia, a jeśli już, to zostawia się je pod choinką po kolacji, kiedy dzieci już śpią i rozpakowuje się je rano 25 grudnia.

Główne podarunki wręcza się tutaj 6 stycznia w Święto Trzech Króli i to święto jest w Hiszpanii  bardzo ważne! To wtedy dzieci dostają prezenty lub węgiel dla tych którzy byli niegrzeczni. Wtedy też 5 stycznia wieczorem na ulicach całej Hiszpanii wyjeżdżają Królowie w karocach i rzucają cukierki. Są to naprawdę niezwykłe parady. Zdjęcia z tegorocznej zrobię  i podzielę się z wami w styczniu.

25 grudnia, w pierwszy dzień Świąt wszyscy spotykają się na świątecznym obiedzie. Na stole podaje się z reguły zupę jarzynową z dużą ilością różnorodnych mięs, a w niektórych regionach także z dodatkiem kiełbasy i czarnej kaszanki. Następnie pulpety smażone w tłuszczu oraz kurczaka ze śliwkami, orzechami i koniakiem. Przez całe święta popija się delikatne hiszpańskie wino.

Na finał wspomnę też o tradycji związanej z końcem roku. Gdy dobija północ, każdy ma przygotowane w kieliszku 12 winogron i gdy dzwon zaczyna odmierzać ostatnie 12 sekund, za każdym stuknięciem zjadamy jedno winogrono.

photo

Zdrowych, szczęśliwych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla Wszystkich niezależnie gdzie mieszkacie i jak spędzacie te wspaniałe Święta!

photo-1

Felices Fiestas!!

Feliz Navidad!!

Zobaczcie pięknie oświetloną, świąteczną Barcelonę!

photo-6

Fot. Ewelina Woźniak

Fot. Joanna Pechmann

Fot. Joanna Pechmann

Fot. Joanna Pechmann

Fot. Joanna Pechmann

 

photo-2

Fot. Ewelina Woźniak

 

TEKST I ZDJĘCIA: EWELINA WOŹNIAK, BARCELONA

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz