KARNAWAŁ W LUCERNIE

luce

Lucerna (Luzern) to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Szwajcarii. Miejsce jest tak urocze, że przypomina mi perfekcyjne pudełko czekoladek. Choć liczy zaledwie 80,000 ludności jest największym miastem w środkowej Szwajcarii.

Lucerna leży nad pięknym Jeziorem Czterech Kantonów (der Vierwaldstättersee) i jest otoczona girlandą śnieżnych alpejskich szczytów. Do najbardziej znanych można zaliczyć Pilatus (2,128m) i Rigi, inaczej zwaną Królową Gór (1,797m). Popularna kolejka gondolowa na szczyt góry Pilatus zapewnia wspaniały widok na miasto i okolice.

Fot. Zosia von Bueren

Lucerna zachwyca turystów już od dawna. W XIX wieku, Goethe, Richard Wagner, a nawet Królowa Victoria odwiedzili i podziwiali to miejsce.  Legenda głosi, że anioł przyprowadził tutaj pierwszych osadników i wskazał im miejsce gdzie mają zbudować kościół. Jedną z największych atrakcji turystycznych Lucerny jest kamienna wieża i drewniany most Kapellbrücke, który został zbudowany w XIV wieku. Należy on do najstarszych drewnianych mostów Europy.

Fot. Zosia von Bueren

Współczesnym znakiem charakterystycznym Lucerny jest imponujące architektonicznie centrum konferencji i kultury KKL. Jednym z moich  ulubionych miejsc jest  Muzeum Rosengart, znanego kolekcjonera dzieł sztuki, który zgromadził około 180 prac Picassa i 125 dzieł Paula Klee. Przechadzając się uliczkami starego miasta koneserzy zegarków i biżuterii  będą mieli wspaniała ucztę dla oczu (odwiedźcie koniecznie sklep Bucherer). Koneserzy czekolady… niech to pozostanie milczeniem :-)

Fot. Zosia von Bueren

Lucerna to miasto wielu festiwali. Do najbardziej znanych należy organizowany w czerwcu festiwal muzyki światowej – Blue Balls Festiwal. W sierpniu miasto przyciąga wielbicieli muzyki poważnej,  a w listopadzie gości Blues Festiwal.

Fot. Zosia von Bueren

Historycznie Lucerna jest miastem katolickim w przeciwieństwie do protestanckiego  Zurychu i Berna. Z tego też powodu, w zimie największym wydarzeniem jest karnawał lub jak nazywają go mieszkańcy – Fastnacht. Karnawał w Lucernie, choć nie tak dobrze znany jak ten w Bazel, jest jednym z najbardziej popularnych i barwnych parad karnawałowych  w Szwajcarii. Co roku tysiące ludzi z kraju i zagranicy przybywają do Lucerny w poszukiwaniu dobrej zabawy. Szwajcarzy biorą przygotowania do karnawału na poważnie i rozpoczynają je już latem.  Dowodem tego jest również promocja tego wydarzenia i imponujące, często ręcznie robione maski i kostiumy.

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Fot. Zosia von Bueren

Karnawał w Lucernie zaczyna się w tłusty czwartek parada Fritschli. Fritschli – to tradycyjna postać starszego mężczyzny, najprawdopodobniej reprezentująca jeden z cechów rzemiosła. Wesoły korowód przemieszcza się z wielkim hukiem wzdłuż ulic starego miasta. Historycznie parada karnawałowa miała charakter patriotyczny i folklorystyczny, ale obecnie dominują głownie elementy humorystyczne z pewną dawką horroru.  Największą  atrakcją karnawału są występy przebranych muzyków – Guggemuusige. Mimo, że zespoły grają bardzo głośno i nie zawsze w harmonii, nikomu to jakoś nie przeszkadza. Przeróżne koncerty, tance i szaleństwo trwa aż do wtorku przed środą popielcową, kiedy karnawał kończy się  paradą przebranych dzieci i koncertami Guggemuusige.

6911243215_d74684c743_oPhoto 596911263363_e8574edba6_ofasnacht_2011_384Photo 526911288089_63c33d1eb5_o (1)

Karnawał w Luzernie, Fot. www.luzerner-fasnacht.ch

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz