LA PALMA – WYSPA NA WULKANIE

palm

La Palma – żadnych skojarzeń. Wyspy Kanaryjskie – przed oczyma widzimy zatłoczone plaże, wybrzeża pełne hoteli i wulkaniczną czerń, ale to właśnie ta mało znana La Palma była, jest i będzie inna od wszystkich pozostałych wysp archipelagu zarówno w swoim kolorycie jak i charakterze. Płaci za to wysoką cenę całkowitej prawie anonimowości oraz niedostępności, ale za to jest jedyną w swoim rodzaju wyspą – autentyczną , nieuzależnioną całkowicie od turystyki i absolutnie najpiękniejszą.

TEKST I ZDJĘCIA: KAROLINA BAZYDŁO, LA PALMA

lapalma

Docierają tu nieliczni, na co wszyscy się skarżą, choć równocześnie chcą aby odwiedzali nas tu właśnie wybrani-fascynaci przyrody , sportowcy, artyści , miłośnicy astronomii i ci którzy chcą odkryć prawdziwe życie wyspy, a nie wyłącznie wylegiwać się na basenach.  Na wyspie odpoczywa się bowiem aktywnie –spacerując, jeżdżąc na rowerze , nurkując , wspinając się po górach, zmieniając krajobrazy i klimat . La Palma jest prawdziwym rajem dla turysty aktywnego.

Niewielka ilość czarterów, połączenia z Madrytem i Barceloną które są stosunkowo drogie i sezonowe powodują, że najłatwiej dostać się tutaj z Teneryfy. 30 minut lotu lub dwugodzinna podróż promem przeniosą nas w inny świat. Do miejsca absolutnie autentycznego, żyjącego własnym rytmem. Na wyspę, gdzie bogactwo przyrody, natury i kultury wypełnia całkowiecie 706 metrów kwadratowych .

kolory

Wydaje się tak niewiele, ale każdy wyjeżdża stąd z niedosytem, marząc o zobaczeniu tych miejsc, do których nie dotarł, tych świąt, w których nie uczestniczył i nie mogąc sobie wytłumaczyć, jak na tak małej powierzchni zostawił tyle nieodkrytych jeszcze niespodzianek.

Na tej jednej z najbardziej stromych wysp świata w przeciągu jednego dnia możemy aż po trzykroć  zmienić strefę klimatyczną -zmarznąć na szczytach gór, zgubić się w mgłach tropikalnego lasu czy opalić w wiecznym słońcu  wybrzeża. Możliwości spędzenia czasu są nieograniczone –pomimo pierwszego wrażenia, że nic się tutaj nie dzieje , bo nic nie dzieje się na pokaz i dla turysty, ale najróżniejsze aktywności  wypełniają nam długie słoneczne dni. Prawie co tydzień  organizowane są wydarzenia sportowe-przede wszystkim biegi przełajowe, biegi z psami, biegi nocne, triatlony czy maratony tak słynne jak międzynarodowy ultramaraton – Transvulcania. Na każdej drodze miniemy przynajmniej kilkunastu rowerzystów, nad nami  przelecą  paralotniarze, w oceanie na pewno spotkamy grupy płetwonurków, a w nieruchomych na pierwszy rzut oka miasteczkach okaże się, że wszyscy właśnie ćwiczą zumbę albo salsę  jeżeli tylko zostało im jeszcze  trochę czasu i sił po celebracji najróżniejszych uroczystości -od hucznych urodzin do improwizowanych przyjęć po udanym połowie. Święta religijne liczne jak w całej Hiszpanii są także wspaniałą wymówką do zabawy, a lokalny karnawał należy do najpiękniejszych jakie widziałam.

carnawal

Przy bezrobociu przekraczającym 35 procent rzeczywiście trzeba się czymś zająć, a wyspiarze rozpuszczeni klimatem wiecznej wiosny są mistrzami w umilaniu sobie czasu.

Mieszkańcy wyspy to osobny temat: ogorzali od słońca, masywni , weseli, przywiązani do rodziny uważają La Palmę za pępek świata  i niespecjalnie widzą jakiekolwiek  powody, żeby ją opuścić nawet na chwilę.  Na wakacje często jeżdżą na przykład z  jednego końca wyspy na drugi, choć przy tej różnorodności krajobrazów po dwóch dniach po drugiej stronie ma się wrażenie, że wraca się jak z zagranicy.

Turystów traktują bez entuzjazmu, choć wiedzą, że bananowe plantacje, na których opiera się wyspiarska ekonomia nie będą trwały wiecznie. Bardziej latynoscy w wyglądzie i manierach niż  hiszpańscy wychowani są w świecie tak pięknym i tak przyjaznym człowiekowi pod wszystkimi względami,  że cała rzeczywistość poza wyspą wydaje im się nie do przyjęcia, choć i w najpiękniejszych miejscach  pojawiają się przyziemne problemy, ale wyspiarze zamiast narzekać pójdą nad ocean , który uzdrowi i ciało i ducha, a po godzinach wpatrywania się w jego głębie znajdą odpowiedź na wszystkie pytania.

tropic7 1fuenca 1fuenca6 SANTA CRUZ eche7 1fue13ind900 1fuenca7ew

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz