MUZEUM POLIN – NAJLEPSZYM EUROPEJSKIM MUZEUM 2016 !

innn

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych budynków Warszawy. Ale jest to nie tylko perełka architektoniczna, ale także przede wszystkim bogata w treści wystawa opisująca tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Ilość zbiorów, sposób ich przedstawienia, interakcja ze zwiedzającymi sprawia, że jedna wizyta nie wystarcza i chce się tam wracać. Gorąco wam polecam znalezienie co najmniej dwóch godzin na obejrzenie tego niezwykłego pod każdym względem miejsca. Szczególnie, że kilka dni temu, Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (EMYA -Europejskie Muzeum Roku 2016). Wyróżnienie wręczono podczas gali organizowanej 9 kwietnia w hiszpańskim San Sebastian. Jury doceniło walory wystawy stałej prezentującej 1000 lat wspólnych losów Polaków i Żydów oraz działalność edukacyjną, naukową i społeczną Muzeum POLIN. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego muzeum w blisko czterdziestoletniej historii konkursu!

IMG_0404

Nagroda dla najlepszego europejskiego muzeum trafiła do Muzeum POLIN jako wyraz uznania za działalność placówki, która przyczynia się do zapewnienia zwiedzającym unikatowej atmosfery, pełnej wyobraźni interpretacji oraz prezentacji tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także kreatywnego podejścia do edukacji. Doceniono ponadto odpowiedzialność społeczną muzeum. 9 kwietnia 2016 r w hiszpańskim San Sebastian nagrodę z rąk organizatorów odebrał dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola. Tym samym na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg (Jajo) autorstwa legendarnego angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a, która przyznawana jest laureatom EMYA.

Nagroda EMYA jest potwierdzeniem, że POLIN to muzeum najwyższej klasy – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Jurorów, a są to wybitni specjaliści, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce, ukazująca bogactwo kultury i dramatyczne nie raz dzieje. Podkreślali naszą umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zauważyli także nasz bogaty program edukacyjny i kulturalny, liczne wydarzenia skierowane do bardzo szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Bardzo się cieszymy, że właśnie nasze muzeum zyskało ten prestiżowy tytuł i najważniejszą europejską nagrodę – dodał Dariusz Stola.

IMG_0403

W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów. Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany pod auspicjami Komisji Europejskiej w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do innowacji. Celem organizatorów jest docenienie placówek, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Jurorzy konkursu analizują nowe muzea i projekty, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą.

20130824_budynek_fot_maciej_jezyk_004

MACIEJ JEZYK PHOTO

MACIEJ JEZYK PHOTO

G3_Krakow-2 G6_uliczka muzeum_00214_fot. Wojciech Kryński_minj

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz