STYLOWY ZAMEK PREZYDENTA RP W WIŚLE

IMG_4381

Gdybym mogła tam zamieszkać, albo chociaż przyjechać na długie wakacje …. Ech, marzenia! Ale prawda jest taka, że zakochałam się w tym miejscu. A mowa o Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle. Jeśli tylko będziecie w pobliżu, to koniecznie zaplanujcie sobie zwiedzanie tego niezwykłego zamku. Ta modernistyczna budowla została zbudowana według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza w 1929/30 roku dla Prezydenta Ignacego Mościckiego. Ponieważ pierwotny budynek był bardzo surowy, przypominał średniowieczną twierdzę (początkowo zamek miał płaskie dachy, ale z powodu licznych opadów śniegu i deszczu, zmieniono je na spadziste), Prezydent Mościcki osobiście zażyczył sobie, żeby dla równowagi, wnętrze zamku było wybitnie nowoczesne. Za wystrój odpowiadali znakomici projektanci wnętrz – Andrzej Pronaszko i Włodzimierz Padlewski. Niektóre rozwiązania szokują nawet dzisiaj! Wyobraźcie sobie bowiem podgrzewaną podłogę w łazience, a raczej w salonie kąpielowym z wanną pośrodku! Czy ściany pomalowane w ostrej, ceglastej czerwieni w połączeniu z błękitem. Już wówczas zamek był zasilany energią elektryczną, miał własne ujęcie wody pitnej, centralne ogrzewanie oraz korty tenisowe. Co ciekawe, wszystkie meble z okresu art deco i cały wystrój zamku jest oryginalny do dzisiaj! Z tego, co opowiadała nam przewodniczka, powrót do dawnej świetności zamku, zawdzięczamy Prezydentowi Kwaśniewskiemu. W czasach PRL zamek pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowo-kolonijnego i został całkowicie zdewastowany. Dopiero Aleksander Kwaśniewski postanowił przywrócić dawny wystrój, wyciągnąć zakurzone oryginalne meble z piwnicy i je odrestaurować. W gabinecie Prezydenta Mościckiego nawet gazety na biurku są z lat 30.! To co jeszcze zachwyca w Rezydencji to rozciągający się z każdego okna oszałamiający widok na góry. Zobaczcie sami:-) A pod zdjęciami garść informacji praktycznych na temat możliwości zwiedzania Rezydencji.

IMG_4299 IMG_4301 IMG_4381 IMG_4310 IMG_4312 IMG_4315 IMG_4316IMG_4358 IMG_4328 IMG_4332 IMG_4334 IMG_4338 IMG_4347 IMG_4353 IMG_4354 IMG_4356FullSizeRender-1FullSizeRender-3 IMG_4357 IMG_4363FullSizeRender-4 IMG_4367 IMG_4381

INFO PRAKTYCZNE:

Zwiedzanie historycznej Rezydencji Prezydentów RP odbywa się w grupach z przewodnikiem. Jedna grupa może liczyć, łącznie z organizatorem oraz opiekunami nie więcej niż 25 osób. Zwiedzanie bezpłatne obiektu jest możliwe od środy do soboty w godzinach: 11:00, 12:30, 14:00 i trwa około półtorej godziny. Co najmniej na 7 dni przed planowanym wejściem należy przesłać listę osób zwiedzających. Przewiduje się możliwość odpłatnego zwiedzania dodatkowego w pozostałe dni tygodnia, po wcześniejszym ustaleniu z recepcją Rezydencji.  Ze względu na charakter obiektu, Rezydencja zastrzega sobie prawo do odmowy lub przesunięcia terminu zwiedzania.  Uczestnicy zwiedzania muszą posiadać dokument tożsamości.
Rezerwacji zwiedzania można dokonać telefonicznie, pocztą elektroniczną lub osobiście:

Kontakt:  tel. 33 854 65 00
e-mail: zamekwisla@zamekwisla.pl

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz