WIGILIA I ŚWIĘTA NA WYSPIE LA PALMA

cvv

Kiedy inni wieszają ozdoby na choince, na La Palmie tulipanowce rozkwitają kwiatami wielkimi  i pięknymi jak świąteczne bombki.

Kiedy, gdzie indziej kupuje się gwiazdę betlejemską w doniczce, na wyspie ogromne czerwone krzewy mienią się kolorem, prawie w każdym ogrodzie.

TEKST I ZDJĘCIA: KAROLINA BAZYDŁO, LA PALMA

DSC_7975

Kiedy gdzieś daleko marynuje się śledzie, u nas zaczyna się sezon na pomarańcze i zamiast kryć się przed zimnem, wyspiarze gromadzą się na wspólne kolędowanie na placach i ulicach miast. Jedynie nocą, święta w tropiku tracą trochę swój urok, kiedy otulamy się kocami w domach bez ogrzewania.

Święta na wyspie, choć pozbawione dla mnie smaków i zapachów jeżeli chodzi o kulinaria, ale za to pełne są koloru, napęczniałej po pierwszych deszczach, przyrody oraz tradycyjnych bożonarodzeniowych kolęd  jakże innych od komercyjnych standardów, którymi rozbrzmiewa reszta świata.

Bogata tradycja muzyczna archipelagu ma w swoim repertuarze wiele pięknych melodii, a stolica wyspy Santa Cruz de La Palma znana jest ze swojego zwyczaju kolędowania na ulicach tuż nad ranem, po pierwszej „mszy światła”, która na 9 dni przed Bożym Narodzeniem przypomina o 9 miesiącach oczekiwania na narodziny Syna Bożego. Delikatne brzmienia el timple –typowej kanaryjskiej mandoliny uzupełniają silne i dźwięczne głosy męskie Los Divinos –kolędników, którzy  po przejściu przez główne ulice, zazwyczaj dalej kolędują po stołecznych barach i w porcie, gdzie tradycyjnie 25 grudnia zatrzymują się wielkie żaglowce z całego świata przypominające o portowej przeszłości miasta i stanowiące stałą trakcje w okresie świąt.

palma

Choinki są mało popularne na wyspie, ale za to każdy stara się zrobić w domu jak najwierniejszą kopię chrystusowego żłóbka, a odwiedziny w miejskich „belen„ – przestawiających scenę narodzenia zazwyczaj w lokalnej scenerii oddanej z wielką dbałością o każdy detal są częścią rodzimej tradycji w tych dniach świątecznych, trochę dłuższych niż gdzie indziej bo kończących się dopiero 6 stycznia w dzień  Trzech Króli – kiedy to dzieci zasypuje się prezentami, a i dorosłym też się co nieco dostaje.

bbz cc cvv DSC_7985 DSC_7995 yy BACONnnm

Zobaczcie i przeczytajcie również o:

Wigilia w Turcji

Święta w Norwegii

Wigilia w klubie w Japonii

Prosię i piwo na Dominikanie

Świąteczna loteria w Hiszpanii

Wigilia w wenezuelskich tropikach

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz