WIGILIA PO TURECKU

tur

W Turcji w ciągu roku obchodzi się dwa duże święta religijne: Şeker Bayram i Kurban Bayram. Jeśli chodzi o święta świeckie, tak jak w Polsce, świętujemy tu urodziny, wszelkie rocznice, dzień matki, ojca, czy dzień dziecka, który jest dniem wolnym od szkoły i obchodzonym bardzo uroczyście. Nie obchodzi się tutaj imienin, dnia babci i dziadka. Ale ja wprowadziłam je w życie naszej tureckiej rodziny. Możecie sobie wyobrazić jak bardzo lubią te święta moi teściowie.

W Turcji podobnie jak Boże Narodzenie, obchodzi się Nowy Rok. Ubierana jest choinkę, kupowane prezenty, przygotowywana wystawna kolacja. Główną potrawą jest wówczas indyk. Ulice Stambułu ozdobione są przepięknymi dekoracjami. Kupić można Atatürk çiçeği (kwiat Atatürka) czyli naszą gwiazdę betlejemską a w oryginale wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima ) i Yılbaşı çiçeği (kwiat noworoczny) a dokładnie kokinę (Ruccus aculeatus) jako kwiaty tego sezonu.

W naszym domu zachowujemy polskie tradycje. Ubieramy choinkę, przygotowujemy Wigilię, prezenty przynosi Gwiazdor, bo Mikołaj odwiedza nas 6 grudnia, słuchamy i śpiewamy kolędy. Istnieje możliwość uczestniczenia w pasterce, w Kościele Św. Antoniego w dzielnicy Taksim, po europejskiej stronie miasta, msza odbywa się w języku angielsko-włosko-tureckim. Inną możliwością jest pasterka polsko-turecka w polskiej „wiosce” zwanej Adampol lub Polonezköy, której poświęcę jeden cały artykuł już wkrótce.

Przed 24 grudnia spotykamy się z polskimi znajomymi na Mikołajkach Polonijnych organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Stambule. Jest to przede wszystkim impreza dla dzieci, ale także czas spotkania się z Polakami. Wystawiane są jasełka, z udziałem dorosłych, dzieci i studentów przebywających w Stambule na Erasmusie. Nad całością programu i śpiewaniem kolęd czuwa nasza polska misjonarka s. Arleta. Co roku organizowany jest także koncert bożonarodzeniowy. Przylatują wówczas do Stambułu polscy organiści, chóry, śpiewacy operowi, z repertuarem pastorałek i kolęd. W tym roku będzie to Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza z Ostrowa Wielkopolskiego.

Święta spędzamy w domu. Zapraszamy na Wigilię przyjaciół, są to często rodziny mieszane, ale nie tylko polsko-tureckie. Dwa lata temu Wigilię świętowała z nami rodzina estońsko-turecka. A w zeszłym roku nasi tureccy znajomi z dziećmi, którzy Boże Narodzenie znają z Niemiec i bardzo je lubią, chcieli więc poznać jego polską odmianę. W tym roku Wigilia będzie polsko-turecko-cypryjska.

Na nasz stół wigilijny staram się przygotować dwanaście bezmięsnych potraw, co nie zawsze się udaje. Ja i Çağatay uwielbiamy gotować. Moja kuchnia jest prosta i zdrowa, męża eksperymentalna i nawet smaczna. W Wigilię do niego należą potrawy z ryb i zupy, mnie pozostają warzywa, pierogi i słodkości. Naszym specjałem jest zupa z dyni. Jesień i zima to w Turcji także sezon dyniowy, sprzedaje się ją na każdym rogu, oczyszczoną i pokrojoną w kawałki. Jest też barszcz albo zupa rybna. Z ryb na wigilijny stół przygotowujemy okonia. Grilowanego, smażonego i po grecku, co nie za bardzo smakuje Turkom. Nie wiem, czy ze względu na smak marchewki czy samą nazwę. Karp nie jest tutaj popularną rybą, ale jak się dobrze poszuka można go znaleźć, jednak nie jest tani, a mając do wyboru tyle ryb morskich nie widzę takiej potrzeby. Musimy obejść się również bez śledzia, chyba ze przyjadą “posiłki” z Polski, albo kupić koreczki śledziowe. Staram się szukać zamienników, albo gotować coś nowego wpasowującego się w świąteczne menu.

Na wigilijnym stole na pewno pojawi się kutia, bardzo ją lubię i przypomina mi moją polską rodzinną Wigilię. Kutia mojej mamy jest najlepsza! Z tureckich smakołyków zawsze stawiam na stół baklave. To turecki deser, małe przekładane cieniutkimi warstwami ciasto, z orzechami i miodem. Doskonale pasuje do świątecznych smakołyków.

Jak sami widzicie w Turcji też spędzamy Boże Narodzenie z namiastką polskiej tradycji.

Wesołych Świat dla Polaków w Turcji, na całym świecie i w ojczyźnie!

TEKST I ZDJĘCIA: MAGDALENA COPUROGLU, STAMBUŁ  

ZAPRASZAMY NA BLOG MAGDY FUSION PASSION

 

Vakko sklep

Sklep All Happy Days (1)

kawiarnia All Happy Days

Yılbaşı çiçeği- RUSCUS ACULEATUS - KOKINA

Kościół Św.Antoniego

Fot. Arch.pryw.

christmas 2012 (1)

christmas 2012

bagdat caddesi (6)

bagdat caddesi (7)

bagdat caddesi (9)

bagdat caddesi (4)

1608424_10151938095633920_1480404320_n

bagdat caddesi (1)

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz