FAJNE KSIĄŻKI NA ZIMOWE WIECZORY

ksia

Polecam wam kilka fajnych książek, do poczytania w długie zimowe wieczory albo podsuwam pomysł na gwiazdkowy prezent. Zaczynamy od mody, Mody Polskiej i dwóch największych osobowości, bez których moda z jaskółką w logo nigdy by nie istniała.

1. CARYCA POLSKIEJ MODY, ŚWIĘCI I GRZESZNICY

IMG_5676

Nareszcie, chciałoby się powiedzieć! Długo czekałam na tę książkę, bo tak niewiele jest dziś informacji o założycielce i wieloletniej dyrektorce Mody Polskiej Jadwidze Grabowskiej, zwanej polską Chanel. Kobieta-legenda, której bali się nawet ministrowie. Ubierała się u najlepszych francuskich projektantów i nie znosiła ludzi, którzy nie znali się na sztuce zwanej modą. Marta Sztokfisz odkrywa wiele tajemnic z życia słynnej Grabolki, nie tylko z jej życia prywatnego, ale przede wszystkim odsłania kulisy prowadzonego przez nią imperium mody i jej pracowni, gdzie zatrudniane były modelki wyłącznie z dobrych domów…, a jeśli nie, „to my im tę otoczkę dorobimy” – mawiała pani Jadwiga Grabowska do swojego ulubionego projektanta Jerzego Antkowiaka. Bo to właśnie dzięki Grabolce, pan Jerzy dostał posadę w Modzie Polskiej.

2. NIEGRZECZNY CHŁOPIEC POLSKIEJ MODY

IMG_0746

Po przeczytaniu książki o Jadwidze Grabowskiej lub najlepiej równocześnie, polecam lekturę biografii Jerzego Antkowiaka właśnie, spisaną pieczołowicie przez Agnieszkę Janas. Książka w czerwonej okładce jest tak samo barwna, skrząca się dowcipem i mrożącymi krew w żyłach historiami, jak jej bohater. Więcej o „Niegrzecznym chłopcu” znajdziecie tutaj.

3. MODNI – OD ARKADIUSA DO ZIENIA

IMG_5685

Od legend Mody Polskiej, Grabowskiej i Antkowiaka przenosimy się do współczesnej polskiej mody. Karolina Sulej zebrała historię najciekawszych, najzdolniejszych, najbardziej znanych projektantów i przedstawiła ich drogę na szczyt, nie zapominając o potknięciach i upadkach. Solidna dawka intrygujących opowieści o początkach kariery, pierwszych projektach i pokazach, na nieustającej nauce szycia i życia kończąc. Mnie najbardziej wzruszyły historie Tomka Ossolińskiego i Lidki Kality. A wydawało mi się, że dobrze ich znam…

4. LOVE x STYLE x LIFE

IMG_5321

Pierwsza książka jednej z najsłynniejszych na świecie blogerek, fotografek, graficzek Garance Dore. Wciągająca lektura jej życia i kariery, ale przede wszystkim świetnie opisany i sfotografowany elementarz dobrego stylu. Więcej o Love x Style x Life znajdziecie w moim filmiku.

5. RÓŻOWE KARTOTEKI

IMG_3312

Niesamowicie trzymający w napięciu thriller polityczny, który przeczytacie jednym tchem. Główny bohater książki Ksawery Downar jest uznanym politykiem, wicemarszałkiem Senatu, który właśnie ma kandydować na prezydenta, z wielką szansą na wygraną. Niespodziewanie na jaw wychodzą historie sprzed lat, a dokładniej różowa teczka i akcja Hiacynt. Downar w jednej chwili traci wszystko i próbuje się dowiedzieć, kto i dlaczego zrobił mu to świństwo. Cała akcja dzieje się w ciągu 24 godzin. Tutaj mój wywiad z autorem.

6. KSIĄŻĘ KAROL – SERCE KRÓLA

IMG_3557

Czy książę Karol w końcu zostanie królem? Czy kiedykolwiek kochał swoją pierwszą żonę księżną Dianę i jak udało mu się poślubić znienawidzoną przez naród Camilę? Dzisiaj Karol ma już 68 lat i można śmiało powiedzieć, że od pół wieku czeka na objęcie tronu po swojej matce, królowej Elżbiecie. Tłumaczka książki twierdzi, że Karol jest ciągle niedojrzały, żeby rządzić królestwem. Teoretycznie i zgodnie z prawem i historią, tylko jego śmierć jest w stanie uniemożliwić mu wstąpienie na tron. O tych i innych ciekawostkach związanych z życiem w brytyjskiej rodzinie królewskiej przeczytacie w pierwszej, tak rzetelnie przygotowanej i autoryzowanej przez księcia biografii. Więcej o książce tutaj.

7. OD MARII WALEWSKIEJ DO SISLEYA

IMG_5674

Z Wielkiej Brytanii przenosimy się do Francji, do królestwa kosmetyków Sisley. Wspaniała opowieść o splecionych losach Polaków i Francuzów. Autor książki Hubert d’Ornano, francuski hrabia i biznesmen (potomek Marii Walewskiej) ożenił się z Izabelą z hr. Potockich i w 1975 roku stworzyli jedną z najbardziej znanych marek kosmetycznych na świecie – Sisley. Romantyczna historia sięgająca aż do początków XIX wieku aż do rozkwitu urodowego imperium. Właściwie gotowy scenariusz na film:-)

 

Tutaj poprzedni materiał o fajnych książkach na wakacje!

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz