INSEKTY ANI ORSKIEJ – NOWA KOLEKCJA

s_DSC03772

INSEKTY – jesienna kolekcja ANNY ORSKIEJ

INSEKTY to kreatywny sposób na obrócenie czegoś nieprzyjemnego, odpychającego w przedmiot fascynacji i pożądania. Pancerze i czułki insektów, mieniące się złotem i srebrem, wycięte z metalu, połączone śrubkami, zmuszają do obserwacji, ale też pomagają spojrzeć na owady w inny, nieco bardziej przyjazny sposób.

Na początku były insekty. Obecnie uważa się, że te małe stworzonka żyły nawet wcześniej, niż dinozaury, bo ok. 300 milionów lat temu, a wiele z nich do dziś pozostało w praktycznie niezmienionej formie. ORSKA uznała, że warto oddać skromny hołd tym zwierzętom i zadedykowała im jesienną kolekcję biżuterii. Jest to pierwsza tak zróżnicowana kolekcja, pod kątem wzornictwa, wykorzystanych materiałów oraz zastosowanych technologii. Tak powstały wisiory z grafikami, trójwymiarowe mosiężne modele owadów, wyszywane, geometryczne broszki mieniące się kamieniami.

Poszczególne podejścia wzornicze i technologiczne pozwalają na stopniową walkę z różnymi aspektami powszechnego lęku przed owadami zwanego entomofobią. W pierwszej części projektów biżuterii insekty zostały przedstawione w dwóch wymiarach, w formie grafik autorstwa Pawła Zawiślaka (Kropki Kreski). Jego insekty zaskakują niezwykle dopracowanymi detalami i prawdziwością. Pozwalają one na drobiazgową analizę i oswojenie się z przedmiotem lęku.

Kiedy obawa przez realistycznymi owadami w dwóch wymiarach zostanie przełamana i górę weźmie podziw dla interesującej urody insektów, przychodzi czas na drugą część terapii. Na tym etapie należy oswoić owady w przestrzeni. Anna Orska zaprojektowała papierowe modele takich gatunków jak ćma, jelonek rogacz czy modliszka. Na papierze przypominają wykrój krawiecki, a złożone szablony kojarzą się z origami. Wycięte z metalu i połączone stalowymi śrubami nabierają zdecydowanie bardziej wyrazistego i surowego charakteru.

Kiedy oswoimy się z owadami w przestrzeni pozostaje jedynie nadać im trochę koloru aby tchnąć w nie życie. Modele wyszywane setkami kamieni wiernie odwzorowują mieniące się pancerze, barwne odnóża i ogromne oczy. Ostatecznie dopiero w zbliżeniu widać w całej okazałości finezyjność drobnej, lecz ostrej budowy insektów.

_DSC1179 IA52-bransoleta (5)_DSC1185 IA52-bransoleta IA56-bransoleta (1) IB42-broszka (2) IB42-broszka (4)IB42-broszka (1) IB42-broszka IK19-kolczyki (3) IK19-kolczyki IK28-kolczyki (1) IK28-kolczyki (4) IK36-kolczyki IK42-kolczyki (3) IK42-kolczyki (4) IK42-kolczyki IN46-naszyjnik IN52-naszyjnik (1) IN52-naszyjnik (3) IN52-naszyjnik (4) IN52-naszyjnik (5) IN52-naszyjnik IN58-naszyjnik (2) IN58-naszyjnik (3) IN58-naszyjnik IN86-naszyjnik LK28-kolczyki s_DSC03772

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz