JAK DZIŚ WYGLĄDA MODA POLSKA?

© Karol Komorowski

 

 

Dla wszystkich amatorów fotografii mody i fotografii w ogóle ostatnia szansa na obejrzenie galerii zdjęć, do których inspiracją było zjawisko mody polskiej. Do soboty otwarta będzie wystawa Tribute to Moda Polska w galerii Lookout w Warszawie.

Do tej pory twórcy bloga o sztuce Artbazaar, Krzysztof Masiewicz i Piotr Bazylko, zapraszali do współpracy młodych artystów, a ci odnosili się do twórczości klasyków polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Tym razem hołd został oddany modzie polskiej, a w projekcie udział wzięło jedenastu artystów reprezentujących kilka pokoleń: Dorota Buczkowska, Karol Komorowski, Anna Orłowska & Mateusz Choróbski, Joanna Pawlik, Tadeusz Rolke, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Grzegorz Wełnicki, Magda Wunsche, Paweł Żukowski.

Moda polska to nie tylko hasło o wieloznacznej konotacji, ale również namacalny świat, którego częściami składowymi są ubrania, rzeczy codziennego użytku, projektanci, modelki, fotograficy, reklamy, sklepy (także te z używaną odzieżą), kolorowe magazyny czy polska ulica. To obszar, który wymyka się prostym podziałom i jednoznacznym definicjom. Dlatego też zebrani w projekcie twórcy nie szukali dosłowności, lecz potraktowali pojęcie Mody polskiej jako punkt wyjścia dla swoich poszukiwań. Widz, patrząc na zaproponowane prace fotograficzne, odkrywa w nich kolejne warstwy skojarzeń, osobistych doświadczeń czy historycznych odwołań zbudowanych dzięki, właściwym dla każdego artysty, środkom wyrazu.

Każdy z zaproszonych artystów przygotował swoją własną interpretację mody polskiej. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiła fotografia Grzegorza Wełnickiego przedstawiająca kserokopiarkę, zatytułowana “Jabłko C, Jabłko V”. W wielu przypadkach (nie mówię, że wszystkich), ale w wielu sesjach zdjęciowych, na okładkach pism czy kolekcjach mody mamy do czynienia w Polsce z kserokopiami z zagranicy, czasem nawet dosłownie. Pytanie: czy to się kiedyś zmieni?

Poniżej kilka z przedstawionych na wystawie prac.

 

Wystawa TRIBUTE TO MODA POLSKA czynna 27.09. – 19.10. 2013

Lookout Gallery, Puławska 41/22, Warszawa

Kurator Agata Ubysz

Wstęp wolny

© Paweł Żukowski

 

© Andrzej Świetlik

 

© Magda Wunsche

 

© Joanna Pawlik

 

© Grzegorz Wełnicki

 

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz