MISTRZ FOTOGRAFII – PETER LINDBERGH

lindakate

Chociaż na moment chciałabym was jeszcze oderwać od szarej rzeczywistości i zabrać do magicznego świata fotografii Petera Lindbergha. W ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku można było podziwiać 35 czarno-białych fotografii artysty z jego potężnego archiwum. Wystawa została zorganizowana w galerii Vladimira Restoin Roitfeld – syna Carine, byłej redaktor naczelnej francuskiego “Vogue”. Oglądając zdjęcia można było również wysłuchać poezji Forresta Gandera, nominowanego do nagrody Pulitzera. Poza tym, Forrest pochodzi z pustyni Mohave, gdzie Peter zrobił wiele swoich sesji.

Patrząc na zdjęcia Lindbergha błyskawicznie dostrzega się u niego miłość do prostoty i piękna, a może właśnie piękna w prostocie. Mimo, że Lindberg od lat robi sesje do największych magazynów mody na świecie, na jego fotografiach moda ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze są twarz i oczy.

Wśród wielu fotografii na wystawie znalazłam słynne zdjęcie dla amerykańskiego “Vogue” z supermodelkami Christy Turlington, Estelle Lefebure, Karen Alexander, Lindą Evangelistą, Rachel Williams i Tatjaną Patitz. Dziewczyny w białych, męskich koszulach bawią się na plaży w Santa Monica. Kolejne zdjęcie, które przyciąga jak magnez, to jeden z pierwszych portretów Kate Moss z 1994 roku,  gdzie modelka pozuje w dżinsowych ogrodniczkach i dosłownie hipnotyzuje spojrzeniem.

Peter Lindbergh jest inspiracją dla wielu generacji. Jego fotografie to deklaracja naszej doskonałości. Gdy patrzy ci w oczy, czujesz się najciekawszą osobą na świecie, a on rejestruje swoim aparatem każdy moment z własnego punktu widzenia, oddając to, co jest prawdziwe. Wówczas zdajemy sobie sprawę, że ten człowiek jest mistrzem.

Tego wieczoru Peter z wdziękiem gościł wszystkich zaproszonych. Rozmawiał i żartował, chętnie pozując do zdjęć, chociaż na co dzień tego nie znosi, bo to on zawsze stoi po drugiej stronie obiektywu. Ale nie mógł odmówić swoim pięknym muzom, supermodelkom, które przyszły na tę wystawę dla niego. Szczególnie Linda Evangelista zawdzięcza mu swoje najlepsze zdjęcia w karierze. I nie tylko ona.

Linda Evangelista – Vogue Italia – grudzień, 1989

 

Na wystawie we wrześniu 2013: Linda Evangelista, Peter Lindbergh, Carine Roitfeld.

 

Modelka Amber Valletta.

 

Christy Turlington, Supermodelki lat 90.: Estelle Lefebure, Karen Alexander, Linda Evangelista, Rachel Williams i Tatjana Patitz.

 

Nasza nowojorska korespondentka Kasia Bosne.

 

Kate Moss, 1994

 

Kasia Bosne z Lindą Evangelistą.

 

1373400_10202193514184480_300072828_n

 

992630_10202193511464412_444610660_n

TEKST: Kasia Bosne
Kasia Bosne – pochodzi z Białegostoku, od 24 lat mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi showroomBoutique on 57 z markowymi rzeczami, ubiera gwiazdy amerykańskich programów i seriali. Poza modą ma dwie inne pasje: gotowanie i latanie. Do licencji pilota Cirrusa SR20 brakuje jej tylko 5 godzin latania i … egzaminy teoretyczne. Kiedy nie jest w powietrzu, bywa na eleganckich przyjęciach i pokazach mody, skąd przygotowuje dla nas relacje.

photo1-8 2

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz