POLSKA PROJEKTANTKA BUTÓW W PARYŻU

nucn

Dominika Nowak, Polka pochodząca z Krakowa projektuje buty w Paryżu. Na swoim koncie ma już ogromne sukcesy, m.in. włoski „Vogue” uznał ją za talent roku. Jednak w Polsce mało o niej wiadomo. Udało mi się zrobić z nią krótki wywiad.

Studiowałaś filmoznawstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz projektowanie mody w prestiżowym paryskim Studio Bercot. Kiedy postanowiłaś, że będziesz projektować właśnie buty?

– Tak naprawdę moja przygoda z butami zaczęła się przez przypadek, zawsze wiedziałam, że chcę zajmować się modą, kostiumami ale buty…. Zrobiłam sobie jedną parę, tak prywatnie na zamówienie, płaskie kozaczki pod kolano z futra, no i się zaczęło! Wszyscy mnie zaczepiali, chcieli takie buty, pytali gdzie je można kupić, jaka to marka. Więc pomyślałam , że skoro tak dobrze mi poszło na początku, to dlaczego by nie?

Czy pamiętasz swój pierwszy projekt butów? Czy je sprzedałaś czy masz do dzisiaj?

– Niestety moją pierwszą parę butów zjadły mole, cóż moda przemija… (śmiech)

Widziałam, że mieszkałaś w różnych krajach Europy? Zdecydowałaś się zamieszkać w Paryżu. Czy to na stałe?

– Studiowałam w Paryżu i do dziś uważam Paryż za niekwestionowaną stolicę mody. Obecnie w Paryżu bywam, jak najczęściej mogę,…. ale niestety ze względu na pracę nie mieszkam tam już na stałe.

Z jakich materiałów robisz swoje buty? Czytałam, że wszystkie materiały sprowadzasz z Włoch, ale buty powstają w polskiej fabryce?

– Tak, materiały, które wykorzystuję do produkcji butów sprowadzam z Włoch. Stawiam bardzo na jakość, dlatego współpracuję tylko z najlepszymi dostawcami skór, obcasów, kopyt itd. To są te same firmy, które pracują dla wszystkich najlepszych domów mody.

Przeczytałam na twojej stronie: Zadebiutowała w 2007 roku kolekcją butów wykonaną w całości z naturalnych skór z włosem, za którą dostała kilka nagrów m.in. Grand Prix en Creation de la Chaussure 2007 – Charles Jourdan Award, Special Prize CTC, 2006 Hat Design. Kolekcja została doceniona przez międzynarodową prasę i opisana jako niezwykle innowacyjny i oryginalny koncept, a włoski „Vogue” uznał Dominikę za talent roku. Czy takie nagrody i uznanie zaraz na początku kariery pomagają, dodają skrzydeł? Czy może troszkę rozleniwiają?

Dominika_nowak_portrait

– W modzie wszystko dzieje się bardzo szybko. Jak dany produkt się spodoba, jest na czasie, dotrze do odpowiednich mediów, bardzo szybko może zdobyć uznanie. Jednak zdobycie wiernej klienteli, zbudowanie stałej solidnej sieci sprzedaży to już proces długotrwały i pracochłonny. Zdobycie wyróżnień pomaga, przede wszystkim nabiera się pewności siebie, a to jest potrzebne w tym zawodzie.

Pracowałaś przy tworzeniu kolekcji obuwia jako asystent projektanta i projektant dla wielu firm m.in. Trussardi 1911, Hugo Boss, Helmut Lang, Cocinelle. Którą współpracę wspominasz najmilej i dlaczego? Na ile mogłaś tam tworzyć swoje własne kreacje, a na ile trzeba się podporządkować głównemu projektantowi? 

– Pracowałam dla Trussardi z Unitem Bennanem, co bardzo miło wspominam. Praca z głównym projektantem to dla mnie zawsze współpraca a nie podporządkowywanie się. To wzajemne inspirowanie, wymienianie idei, poglądów tak aby uzyskać jak najlepszy produkt.

Po jakim czasie postanowiłaś stworzyć własną markę? I co oznacza Nunc ?

– Swoją markę stworzyłam jeszcze będąc w szkole. Teraz bym się chyba na to nie porwała:-)  Nunc oznacza TERAZ po łacinie. Dla mnie moda, to jest uchwycenie właśnie tego ‘teraz ‘.

Czym się inspirujesz? Czy masz jakiś mistrzów, jeśli chodzi o projektowanie butów. 

– Wielu i często się zmieniają. Z tych współczesnych cenię bardzo Pierre Hardy’ego, Nicolasa Kirkwooda, jeśli chodzi o starych mistrzów to Ferragamo.

Na czyich słynnych nogach chciałabyś zobaczyć swoje dzieła? 

– O rany …. nie wiem, nie jestem aż taką fetyszystką aby śledzić znane nogi i sobie po nocach wyobrażać je w moich projektach:) Ale tak na poważnie, to może na chudziutkiej Twiggy, albo na takiej ekscentrycznej Tildzie Swinton albo jeszcze lepiej na Annie Wintour – sukces gwarantowany!

Ile par butów masz w swojej szafie i jaki rodzaj obuwia jest twoim ulubionym?

– Jeśli chodzi o posiadanie, to uwielbiam niebotyczne szpilki, albo najdziwniejsze buty od różnych projektantów. Jeśli chodzi o noszenie to sportowe albo na niskim obcasie, buty w których wygląda się kobieco, ale da się chodzić. Co do ilości posiadanych przeze mnie par, to jest to zdecydowanie krępujące pytanie …. Dużo, ale nie za dużo, no bo wciąż kupuję nowe.

Widzę, że sprzedajesz buty w Chinach, Japonii, Rosji? Gdzie  na świecie twoje buty sprzedają się najlepiej?

Najwięcej sprzedaję do Azji: Japonia, Hong-Kong, Chiny.

Jakie są ceny twoich butów?

– Około tysiąca złotych.

Co jest modne tej jesieni i zimy?

Na pewno dużo sportowych inspiracji, buty na traktorowej podeszwie sporo wzorów i koloru. Mam nadzieję , że to będzie wesoła zima.

NUNC_Winter_14_03 11 NUNC_Winter_14_01 14NUNC_Winter_14_04 NUNC_Winter_14_02 NUNC_Winter_14_07NUNC_Winter_14_05NUNC_Winter_14_06 Dominika_Nowak_big

We wrześniu br. buty Nunc prezentowały modelki na paryskim pokazie Gosi Baczyńskiej – cała kolekcja tutaj.

Podobne materiały:

Magdalena Stokalska – Polska projektantka biżuterii w USA

Filip von Polen – Jedwabne, polskie apaszki w Paryżu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz