POLSKI PROJEKTANT NA OKŁADCE „VOGUE”

ostro

Po raz pierwszy zobaczyłam jego niezwykłe projekty pierścieni w warszawskim sklepie Time to… Design Shop przy Poznańskiej. Zachwyciła mnie oryginalność formy, użytych  materiałów i całej feerii barw. Do tego jeszcze najbardziej nieprawdopodobne kształty bursztynów, jakie w życiu widziałam. W takiej sytuacji wiadomość, że projekt Jacka Ostrowskiego znalazł się na okładce „Vogue”, zupełnie mnie nie zdziwił:-) Zdziwiło mnie raczej to, że tak niewiele o nim wiemy. Postanowiłam to zmienić i przeprowadzić z nim rozmowę o jego pracy!

 

Ewa Wojciechowska: Jak zaczęła się twoja praca z projektowaniem biżuterii ? I dlaczego akurat biżuteria? Czy w rodzinie były jakieś tradycje jubilerskie?

Jacek Ostrowski: – Przygoda z projektowaniem zaczęła się w Italii, gdzie spędziłem 6 lat życia. Będąc tam miałem możliwość innego spojrzenia na architekturę sztukę i otaczający mnie świat. Odkryłem i poczułem w sobie ogromną chęć tworzenia. Postanowiłem wrócić do Polski i już wiedziałem, że chcę projektować. W roku 2002 zacząłem naukę w Instytucie Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej. Na studiach poznałem różnorodne techniki malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, fotografii i komunikacji wizualnej, co rozwinęło we mnie profesjonalnego spojrzenia na projektowanie. Tradycji rodzinnych, w moim przypadku nie było, ani w biżuterii, ani w projektowaniu.

Czy pamiętasz pierwszą rzecz, którą sam zaprojektowałeś?
Pierwsza rzecz, którą zaprojektowałem i która była początkiem w kreowaniu własnego stylu był zastaw biżuterii pod nazwą „4Wave”, był to pierścień i naszyjnik wykonany ze srebra i bursztynu inspirowany falami morskimi. Za zestaw ten zdobyłem złoty medal w Polsce i kilka międzynarodowych nagród. Od tego wszystko się zaczęło. Moja bursztynowa biżuteria została zauważona i doceniona przez klientów z całego świata.

Czy samodzielnie wykonujesz swoją biżuterię?
Posiadam swoją pracownię w Gdańsku, gdzie wraz z moimi współpracownikami wykonujemy biżuterię. Znamy się bardzo dobrze, świetnie się rozumiemy i uzupełniamy wzajemnie. Ja projektuję, tworząc pierwszy wzór od początku do końca, a moi koledzy z zespołu robią korekty i przystosowują dany wzór do produkcji.

e2a5ba3291964778d646ba106345aefe

Z jakich kamieni/materiałów projektujesz biżuterię? I skąd wziął się akryl?
„Na początku był bursztyn” (…) Na samym początku w mojej pracy używałem srebra i bursztynu bałtyckiego, był to mój główny materiał do wytwarzania biżuterii. Po czym pojawiły się kryształy Swarovski Elements, a teraz połączenie akrylu ze srebrem, jak również z kryształami czy bursztynem. Kolory są w tej chwili bardzo modne i poprzez zastosowanie dużej ilości barw każdy może wybrać coś dla siebie i dopasować biżuterię do każdej kreacji.

1173705_601796809866267_882729563_n1147099_620707707975177_139866814_o

Twoje projekty mają bardzo nietypowe, oryginalne kształty. Skąd czerpiesz inspiracje i czym się kierujesz tworząc nowe kolekcje? (czy funkcjonalność, wygoda mają znaczenie? Czy najważniejszy jest niezwykły design?) I czy jest gdzieś granica?;-)
Bardzo lubię nowoczesne wzornictwo prostotę, geometrię kształtu i perfekcyjne wykończenie. Inspirację czerpię po prostu z otaczającego mnie codziennego świata, w którym przy wnikliwej obserwacji możemy znaleźć wszystko. Wystarczy dobrze obserwować, a pomysły same wpadają do głowy. Oczywiście stale śledzę również panujące trendy w modzie i dopasowuje się do nich. Funkcjonalność i wygoda to niewątpliwie ważna rzecz, ale nie zawsze można je pogodzić z oryginalnym wzorem. Moje wzornictwo wydaje się czasami mniej lub więcej funkcjonalne, ale zawsze jest wygodne i zawsze sprawia wiele radości klientom, a o to tak naprawdę chodzi.

31239009_599599566752658_701124959_n603965_627118710667410_865645731_n

Widzę też dużo wzorów z bursztynem. Co takiego ma w sobie ten kamień?
Uwielbiam bursztyn, od niego zacząłem moją przygodę z biżuterią. Bursztyn ma w sobie magiczną moc, którą ciężko do końca zinterpretować. Jego ciepła barwa, zapach. Nie każdy to wie, ale bursztyn to skamielina, która przeleżała 40 milionów lat pod ziemią. To sprawia, że mam do niego ogromny respekt i szacunek. Poza tym to bardzo wdzięczny materiał jest bardzo plastyczny i świetnie się z nim pracuje.

5a2a

Twój pierścionek ukazał się w niemieckim wydaniu magazynu „Vogue”. Jak do tego doszło?
Jest to dla mnie ogromne osiągnięcie i wyróżnienie. Myślę że udało mi się stworzyć pierścień, który jest bardzo charakterystyczny i wyróżnia się z spośród innych produktów  na rynku. Jak do tego doszło? to ciekawa historia. Jako że współpracuję z firmą Swarovski Elements, miałem kiedyś spotkanie z ludźmi zajmującymi się marketingiem i pokazałem im ten właśnie pierścień wykonany z kolorowego akrylu z dodatkiem srebra i dużego kryształu. Zobaczyli go i jednogłośnie stwierdzili, że to jest właśnie to. Zaproponowali sami, że wyślą go do magazynu „Vogue”, a tam również bardzo się spodobał i stało się. Pierścień ten był eksperymentem, który sprowokował mnie do dalszej zabawy z akrylem. Po tym wydarzeniu postanowiłem rozbudować akrylową kolekcję do maksimum, pod względem formy koloru użyciu proporcji srebra czy bursztynu.

1

946945_638340492878565_1428662922_n941733_565207786858503_1540900997_n

Gdzie można kupić twoją biżuterię?
Moją biżuterię można właściwie kupić na całym świecie. W salonach z biżuterią w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych jak również w Chinach i Japonii.

Dla kogo projektujesz? I na kim chciałabyś zobaczyć swoje dzieła?
Projektuje dla wszystkich. Moimi klientami są zarówno młode dziewczyny, jak również dojrzałe kobiety. Jeżeli mam określić to jednym zdaniem, można powiedzieć że tworzę dla kobiet odważnych, które lubią podkreślać swój styl.

Co myślisz o biżuterii dla mężczyzn? I czy sam zamierzasz ją także projektować?
To bardzo ciężki temat w naszym kraju. Dużo myślałem o projektowaniu dla mężczyzn, niewątpliwie jest to spora nisza. Może w niedalekiej przyszłości zajmą się również projektami dla nas facetów. Myślę, że jesteśmy mniej odważni od kobiet pod tym względem. Natomiast bardzo lubimy zegarki, które również projektuję od kilku lat i już niebawem pojawi się pełna kolekcja ekskluzywnych zegarków z limitowanej edycji. Ale o tym więcej już wkrótce…

15416_778905545488725_1743778133272683466_n

 

ZOBACZ TAKŻE:

Polska projektantka biżuterii Magdalena Stokalska podbija Amerykę

Anna Orska i jej niezwykła biżuteria

Skarby od Lilou

 

 

 

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz