WIELKA MODA W TEATRZE WIELKIM – WYSTAWA

HauteCouture_poster_1

Wystawa poświęcona modzie! W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej! To naprawdę coś! Zaważywszy na fakt, że w Polsce mamy średnio jedną wystawę o modzie rocznie, a może i jeszcze rzadziej, tym bardziej więc wystawa Opera Haute Couture zasługuje na uwagę.

Wielka moda na wielkiej scenie. Najnowsza wystawa Galerii Opera nieprzypadkowo nosi nazwę Opera Haute Couture. To pokaz mistrzowskiego krawiectwa, którego efektem są unikatowe stroje i kostiumy wykonane z materiałów najwyższej jakości.

Prace pokazane na wystawie, stworzone zostały z myślą o konkretnych postaciach scenicznych, przez takich projektantów, jak: Gosia Baczyńska, Tomasz Ossoliński, Joanna Klimas, Arkadius, Maciej Zień, Franca Squarciapino czy Marek Adamski, a także przez malarkę Hannę Bakułę, do następujących przedstawień operowych: Oniegin, Traviata, Carmen, Święto wiosny, Don Giovanni, Tristan, Halka, Nabucco, Madame Butterfly i Rigoletto. Z bliska można zobaczyć kostiumy, które zazwyczaj oglądamy z perspektywy widowni. Dodatkowym atutem wystawy jest prezentacja fragmentów oper, z których pochodzą dane kreacje. Dzięki temu można porównać strój na manekinie, z tym “występującym” na artyście, na scenie.

„Współpraca artystów i projektantów z teatrami operowymi na świecie to nic nowego. Dla opery i baletu projektowali już tacy artyści, jak: Giorgio de Chirico, Fernand Leger czy Pablo Picasso oraz projektanci Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Christian Lacroix, Miuccia Prada czy Viktor&Rolf. Jednak w Polsce taka kooperacja ma zupełnie inny wymiar. Nie sposób rozpatrywać jej w oderwaniu od czasów, w jakich miała miejsce. Kiedy Mariusz Treliński po raz pierwszy zaprosił do współpracy przy realizacji “Oniegina” Joannę Klimas był rok 2002. To była rewolucja! Nasza dość konserwatywna wtedy publiczność postrzegała to niemal jako profanację sztuki wysokiej. Było to tak, jakby pozbawić Madame Butterfly „japońskich parasolek”, co skutecznie udało się Mariuszowi w jego debiucie operowym na dużej scenie w 1999 roku. Kostiumy do Madame przygotowali dziś już nieżyjąca Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Wybitni kostiumografowie filmowi” – mówi Marcin Fedisz – kurator wystawy i szef Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Wystawie towarzyszy album oraz książeczka dla dzieci pod tytułem Wielka moda w Teatrze Wielkim. Wystawę można oglądać w terminie 10.12.2014 – 15.02.2015, od czwartku do soboty, w godzinach 10.00 – 17.00 w Operze Narodowej. Dla widzów Opery wystawa jest czynna godzinę przed rozpoczęciem spektakli oraz podczas antraktów.

FOT. mat.pras.

FOT. mat.pras.

FOT. mat.pras.

Opera Haute Couture

FOT. MWMEDIA

FOT. mat.pras.

Opera Haute Couture

FOT. MWMEDIA

FOT. mat.pras.

Traviata_03

FOT. mat.pras.

Opera Haute Couture

FOT. MWMEDIA

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz