WYSTAWA FOTOGRAFII MODY W KRAKOWIE

8_LaChapelle

Fot. David LaChapelle, Alek Wek w kreacji Christiana Lacroix: Mój dom, Nowy Jork, 1997

 

Jeśli ktoś z was jest właśnie w Krakowie lub w okolicach, to ma teraz ostatnią szansę, aby zobaczyć wystawę fotografii mody XX wieku „Vanity“ w Muzeum Narodowym, która trwa tylko do 1.września.

Obejrzeć można aż 100 fotografii najwybitniejszych fotografów w historii mody. Wśród nich znajduje się również moje ukochane zdjęcie Petera Lindbergha z supermodelkami lat 90. na nowojorskiej ulicy. Tu przytoczę zabawną historię. Całkiem niedawno dowiedziałam się, że Lindbergh urodził się w moim rodzinnym mieście Lesznie, w 1944 roku. Dwa lata temu odwiedziłam w Nowym Jorku moją serdeczną znajomą. Wieczorem przy kolacji, opowiadała mi o swoim mężu Rene, który, jak się okazało jest managerem „tego słynnego fotografa Lindbergha“. Zamarłam! Natychmiast mówię do niej: Boże, czy ty wiesz, że on się urodził w moim Lesznie?! Kasia popatrzyła na mnie dziwnie i powiedziała: Nie, to niemożliwe, on się urodził w Niemczech. Na to wszedł Rene i kiedy dowiedział się o czym rozmawiamy, zadzwonił do mistrza Petera i zapytał go czy to prawda, że się urodził w Lesznie. Tak, to prawda – odpowiedział on i poprosił, uwaga! o zrobienie mi zdjęcia i przesłanie mu, bo jak sobie zażartował: „Przecież w Lesznie rodzą się najpiękniejsi ludzie!“. Kiedy wróciłam do Polski, wysłałam mu album ze zdjęciami starego i współczesnego Leszna. Wyobrażacie sobie, jakie to było wyzwanie?! Znaleźć album ze zdjęciami dla jednego z najlepszych fotografików świata? Ale wiem, że bardzo mu się spodobał.

Ale wracając do wystawy w Krakowie…

Wystawa „Vanity” w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013, prezentuje sto prac fotograficznych z kolekcji F.C. Gundlacha poświęconych modzie.

Legendarny fotograf mody, galerzysta, kolekcjoner i kurator Franz Christian Gundlach (ur. 1926) uważa fotografię mody za najbardziej jednoznaczny wskaźnik kontekstu społecznego: „Fotografie mody zawsze są interpretacjami, efektami scenografii. Odzwierciedlają i prezentują ducha czasów obecnych oraz zwiastują przyszłych”.

Moda jest dobitnym wyrazem przemian kanonów piękna i zmian społecznych. Jej jedynym stałym elementem jest nieustanna zmiana

Prace prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie – tworzone od końca lat 20. ubiegłego wieku do współczesności – konfrontują nas z wystudiowanymi przedstawieniami ubiorów. Ekspozycja ukazuje kluczowe postawy ilustrujące zmiany zachodzące w fotografii modowej na przestrzeni dziesięcioleci. Będzie można zobaczyć na niej prace takich sław, jak, m.in.: Richard Avedon, Cecil Beaton, Ralph Gibson, F.C. Gundlach, Horst P. Horst, Nick Knight, David LaChapelle, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Irving Penn.

Wychodząc od zdjęć mody Cecila Beatona, wystawa prowadzi widza ku wymyślnym pozom i efektownym wizjom fotografów, takich jak George Hoyningen-Huene w latach 30., a następnie Irving Penn oraz Richard Avedon w latach 40. i 50. XX wieku.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Al.3 Maja 1

9_Lindbergh

Fot. Peter Lindbergh, Cindy Crawford, Tatjana Patitz, Helena Christensen, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Karen Mulder, Stephanie Seymour dla amerykańskiej edycji „Vogue’a”, Nowy Jork, Brooklyn, 1991

11_Turbeville

Fot. Deborah Turbeville, Łaźnia (dla amerykańskiej edycji „Vogue’a”), Nowy Jork, 1975

4_Dahl-Wolfe

Fot. Louise Dahl-Wolfe, Bliźniaczki na plaży, 1955

Pentax Calendar, 1980

Fot. Guy Bourdin, Bez tytułu (dla Pentaxa), 1980

5_Horst

Fot. Horst P. Horst, Bosonoga piękność, Nowy Jork, 1941

77337_027.tif

Fot. Melvin Sokolsky, Du Taxi, Paryż, 1963

1_Gundlach

Fot. F.C. Gundlach, Moda w stylu op-art, Brigitte Bauer dla Sinza, Vouliagmeni, Grecja, 1966

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1

    1. Kasia pisze:

      ha ha. That's a true story. Peter loved your Leszno book.

      Lubię(0)Nie lubię(0)

    Dodaj komentarz