WYSTAWA MARIO TESTINO W BERLINIE

Style: "CS - warm"

Wystawa Mario Testino. In Your Face, po premierze w Bostonie w 2012 roku i przystankach w Buenos Aires oraz São Paolo w końcu zawitała do Europy. Do 26 lipca 2015 roku można ja oglądać w Kulturforum w Berlinie. Pochodzący z Peru fotograf, jako dziecko chciał zostać… księdzem.  Ale wrażliwość pokierowała go jednak w zupełnie inną stronę. W pięciu obszernych pokojach, na dwóch piętrach berlińskiej galerii możemy zobaczyć w pigułce przekrój jego artystycznej działalności. – Ludzie uwielbiają szufladkować. Ja wierzę, że mamy wiele różnych twarzy, które nie zawsze możemy w pełni zaprezentować, a co dopiero pozwolić tym różnym wcieleniom żyć obok siebie, jak to się dzieje na tej wystawie. To jak zaprojektowana została wystawa pozwala różnym aspektom mojej ciekawości wejść w dialog – powiedział o instalacji Testino.

Zacznijmy od tego, że Mario Testino zdaje się mieć syndrom, który nazywamy FOMO, czyli fear of missing out, polegający na tym, że przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku chcemy przeżywać coś stymulującego, aby broń boże nic nas w życiu nie ominęło. Tylko, że on ma to po prostu we krwi i świetnie mu to wychodzi. Testino na początku swojej kariery podjął decyzję, że to on chce jeździć do pracy, a nie aby praca przychodziła do niego. Efekt? Spędza maksymalnie 5 dni w jednym mieście, non stop się przemieszcza, a jego znajomi śmieją się, że gdy do niego dzwonią albo czeka właśnie na samolot, albo z niego wysiada. – Chcę dobrze spożytkować swój dzień i wykonać jak najlepszą pracę, a potem wychodzę na miasto i wykorzystuję czas wolny do maksimum. Niestety, to jest uzależniające – opowiada fotograf w jednym z materiałów wideo, które towarzyszą wystawie. Czas wolny to jednak w przypadku Testino dość mylące określenie. Nigdy nie rozstaje się z aparatem, bo przecież w każdej chwili może wydarzyć się coś godnego uwiecznienia. W czasach kiedy każdy ma iPhona w stanie gotowości, on wciąż korzysta ze starego, dobrego filmu. Ma też niezwykłą zdolność wybierania takich scen, że patrząc na zdjęcia mamy uczucie jakbyśmy tam byli i podglądali sfotografowane gwiazdy. Jak mu się to udaje? Porównuje to do rewolwerowych pojedynków kowbojów. Los dobrego zdjęcia mogą przesądzić sekundy i on po prostu jako pierwszy wyciąga aparat!

Pomaga oczywiście to, że przez lata pracy Testino wiele gwiazd poznał osobiście i się z nimi zaprzyjaźnił. To właśnie dlatego jego portrety mają tak wielką moc – widać w nich wzajemne zaufanie. Przy nim muzycy, aktorzy czy modelki pozwalają sobie na więcej, zapraszają go do garderoby, faceci bawią się damskimi ubraniami, a kobiety bez problemu je zrzucają. Bo paradoksalnie, choć Testino jest przede wszystkim fotografem mody, na jego zdjęciach to zdecydowanie nie ubrania, a ciało i charakter grają główną rolę. Właśnie w ten sposób oczarował rodzinę królewską, gdy w 1997 roku wykonywał serię zdjęć dla księżnej Diany. Chciał pokazać jaka jest naprawdę. Zdjęcia zdystansowanej księżniczki w pięknych sukniach po prostu nie sprawdziłyby się w jej przypadku. I Testino wiedział to w tej samej sekundzie, kiedy ją poznał. Spędził więc cały dzień w jej towarzystwie, razem jedli, pili, zrelaksowali się. I dopiero wtedy wziął do ręki aparat i wykonał portrety, które wyniosły jego karierę na nowy poziom.

Wspaniale jest oglądać prace Testino w dużym formacie, ale dla mnie najciekawsze było 10 krótkich filmów, które towarzyszyły niektórym fotografiom. Wyjaśniały pokrótce „esencję” Testino – jego romans z muzyką, specyficzną więź z Kate Moss,  zamiłowanie do nagości, technikę wykonywania zdjęć grupowych. ‘In Your Face’ to być może wystawa zbyt powierzchowna dla osób, które znają prace Testino na wylot. Ale dla kogoś, kto kojarzy jego nazwisko i kilka sztandarowych zdjęć, ale chciałby dowiedzieć się trochę więcej, będzie to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. I być może inspiracja, by już na własną rękę pogłębić temat.

02_JOSH_HARTNETT

FOT. Mario Testino

BSE0172W_02.tif

FOT. Mario Testino

03_UNTITLED

FOT. Mario Testino

DAU0056V_379.tif

FOT. Mario Testino

ECS0071X_4.TIF

FOT. Mario Testino

ECD0065A_35.tif

FOT. Mario Testino

Style: "CS - warm"

FOT. Mario Testino

08_TRENT_FORD

FOT. Mario Testino

09_CARMEN_KASS

FOT. Mario Testino

10_KEITH__RICHARDS_MICK_JAGGER

FOT. Mario Testino

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz