CASABLANCA ŚLADAMI „CASABLANKI“

casa

 

To może się wydawać dziwne, że nikt jeszcze nie zrobił takiego porównania, nie stworzył takiej mapki śladami Ingrid Bergman i Humphreya Bogarta w Casablance. Ale powód jest prozaiczny –  żadna ze scen filmu „Casablanca“ nie była nakręcona w mieście Casablanca. Całość powstała w studiu filmowym w Los Angeles. Mało tego, kiedy kręcono film w 1942 roku, nikt łącznie z głównymi aktorami, a nawet scenarzystami nie wiedział, jakie będzie jego zakończenie. Scenariusz był pisany na bieżąco i filmowa Ilsa (Bergman) do końca nie miała pojęcia czy zostanie w Casablance z Rickiem (Bogartem) czy wyjedzie ze swoim mężem. Nikt też nie spodziewał się, że film (który nakręcono w dwa miesiące!) odniesie tak gigantyczny sukces na całym świecie i zdobędzie aż trzy Oscary: za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą reżyserię i najlepszy film! W czerwcu 2008 roku „Casablanca“ była notowana na 9.miejscu na liście 250 najlepszych filmów wszech czasów.

casablanca-poster-artwork-humphrey-bogart-ingrid-bergman-paul-henreid

Ja jednak postanowiłam dać się ponieść fantazji i będąc w Casablance, dokładnie ostatniego dnia roku 2013, spróbowałam poszukać jakichkolwiek śladów tego kultowego dzieła. Jedynym miejscem, które nawiązuje do filmu jest restauracja Rick’s Cafe, otwarta w marcu 2004 roku przez Amerykankę Kathy Kriger, która kiedyś pracowała jako dyplomatka w Maroku. Kiedy przyjechaliśmy do Casablanki i zorientowałam się, że poza tym jednym  klubem nie ma nic więcej związanego z legendarnym romansem Ricka i Ilsy, pomyślałam, że być może Maroko nie jest dumne z tego filmu i wcale nie ma ochoty kojarzyć się z tą historią miłosną. W końcu film opowiada o zdradzie i to w dodatku przez kobietę, a w Maroku, w kraju, w którym mężczyzna może mieć cztery żony, zdrada jest absolutnie zakazana.

Screen Shot 2014-01-08 at 10.52.34 PM

Zastanówmy się, co by się działo, gdyby tytułowym miastem było jakieś amerykańskie city?! Już to widzę: autobusy jeżdżące trasą śladami głównych bohaterów, koszulki, kubki, talerze, torby, kieliszki z napisem „Twoje zdrowie, mała“, jedna knajpa Ricka i druga, która również „grała“ w filmie „Błękitna Papuga“ odtworzone z dbałością każdy detal…. Tak, rozmarzyłam się..

Ale nie poddałam się tak łatwo! Szukałam dalej:-)Teraz nastąpi najtragiczniejszy moment mojej opowieści. Otóż prosto po zwiedzeniu największego meczetu na świecie właśnie w Casablance, doszliśmy do Mediny, czyli starego miasta, zatrzymałam się na chwilę przed interesującym białym budynkiem z dwoma palmami, żeby zrobić zdjęcie i nagle patrzę i nie wierzę! Stanęłam dokładnie na wprost wejścia do Rick’s Cafe. I co? Widzicie białe kartki na drzwiach?!!! I groźnego pana w rozkroku.

IMG_1231

IMG_1232

fot. EW

Okazało się, że restauracja jest zamknięta, bo trwają właśnie przygotowania do Sylwestra. Wierzcie mi, nie chcielibyście mnie wtedy widzieć, ani słyszeć. Ochroniarz był kompletnie nieczuły na mój lament, że przejechaliśmy oto 500 kilometrów z Agadiru, żeby zobaczyć słynną knajpę Ricka. W związku z tym, że prawie cała akcja filmu dzieje się właśnie tam, był to dla mnie, jako wielkiej fanki „Casablanki“, cios w samo serce. Dowiedziałam się tylko z ich strony internetowej, że w środku jest pianino i tak jak w filmie, codziennie są koncerty na żywo. Jest również salka, w której jest specjalnie wyświetlany film.

Fot. oficjalna strona internetowa Rick’s Cafe

Fot. oficjalna strona internetowa Rick’s Cafe

fot. screen z filmu „Casablanca”

fot. screen z filmu „Casablanca”

Ale idźmy dalej. Jest też kilka scen poza knajpą, między innymi na typowym marokańskim targu. Tuż niedaleko Rick’s Cafe trafiliśmy na najprawdziwszy, lokalny souk z warzywami, owocami i mięsem, a wychodząc z niego natknęliśmy się na meczet, którego prawdopodobna  makieta pojawia się w pierwszej scenie filmu.

Fot. EW

IMG_1266

Fot. EW

fot. screen z filmu „Casablanca”

fot. screen z filmu „Casablanca”

fot. screen z filmu „Casablanca”

IMG_1271

fot. EW

IMG_1282

fot. EW

Wszystko specjalnie dla was sfotografowałam, a po powrocie do domu po raz kolejny obejrzałam „Casablankę“ i pomyślałam „Hm, byłam tam, chociaż tak naprawdę wcale nie…“

fot. screen z filmu „Casablanca”

Na koniec, dla wielbicieli „Casablanki”, (w szczególności dla mojego Taty)  garść cytatów z filmu, z których aż sześć trafiło na listę 100 najsłynniejszych cytatów filmowych.

Kwestia „Twoje zdrowie, mała”(ang. Here’s looking at you, kid) wypowiadana przez Ricka do Ilsy, zajęła piąte miejsce na liście Amerykańskiego Instytutu Filmowego 100 pamiętnych cytatów w historii kina. Pozostałe pięć to: „Louis, myślę, że to jest początek pięknej przyjaźni” (20.), „Zagraj to jeszcze raz, Sam” (28.), „Zatrzymajcie podejrzanych. Tych, co zwykle.” (32), „Zawsze będziemy mieli Paryż” (43) i „Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach na całym świecie ona wchodzi akurat do mojej” (67).

fot. screen z filmu „Casablanca”

fot. screen z filmu „Casablanca”

fot. screen z filmu „Casablanca”

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz