HELENA MODRZEJEWSKA – IKONA STYLU

zdjecie-kopia

Wystawa strojów jednej z najsłynniejszych polskich aktorek, Heleny Modrzejewskiej w Pałacu w Wilanowie rozbudziła we mnie wielkie nadzieje. Trochę się zawiodłam, gdy na miejscu okazało się, że kostiumy na manekinach są tylko wiernymi kopiami toalet wielkiej gwiazdy. Ale doceniam starania i dbałość o detal młodych projektantów, którzy podjęli się tej trudnej próby odtworzenia sukien scenicznych i prywatnych Modrzejewskiej. Wystawa w wilanowskim pałacu jest podzielona na dwie części: pierwsza – to projekty zainspirowane kreacjami gwiazdy z XIX wieku, więc nie zdziwcie się, kiedy zobaczycie tam większość bardzo krótkich sukienek, których wówczas żadna dama nie ośmieliłaby się ubrać, nawet w domu. A część druga – to pieczołowicie odtworzone repliki kostiumów i prywatnych ubiorów Heleny Modrzejewskiej na podstawie zachowanych fotografii artystki. Są to nie tylko wspaniałe suknie, ale również niezbędna do nich bielizna, bogactwo dodatków – repliki biżuterii, butów, koronek, aplikacji, naszyć z pereł.

„Tak jak talent aktorski Heleny Modrzejewskiej był najwyższej klasy, tak i jej stroje były najprzedniejsze. Aktorka zamawiała kreacje u najlepszych krawców. Nie naśladowała niewolniczo mody, jej suknie zawsze były en vogue, ale nadawała im indywidualny, oryginalny rys, dostosowując je do sylwetki i osobowości. Z niezwykłym smakiem i wyczuciem stylu umiała podkreślić strojem walory swojej figury.

Była sławna, podziwiana i jak każda  gwiazda – podglądana i naśladowana. Była żywym żurnalem mody.  Do teatru chodzono nie tylko podziwiać jej grę aktorską, ale również aby zobaczyć,  jaki krój sukni jest najmodniejszy i co się nosi w danym sezonie. Scena teatralna stawała się mimo woli wybiegiem pokazu mody.
W tamtym czasie kostiumy teatralne projektowano na bazie modnych wówczas strojów.
Do repertuaru historycznego Modrzejewska modyfikowała je odpowiednimi dodatkami.
I tak aktorkę można było zobaczyć w  tej samej sukni zarówno na scenie, jak i prywatnie,
na salonach czy na ślubie syna”. (Muzeum w Wilanowie)

P.S. Nie udało mi się potwierdzić tej informacji, ale podobno wystawa ma być przedłużona do końca września.

Czas trwania: 29 maja – 29 września 2013
Miejsce: Pałac w Wilanowie– Galeria Portretu XIX w.

IMG_8982

IMG_8995

Wystawa młodych projektantów – Inspiracje

IMG_8996

Wystawa młodych projektantów – Inspiracje

IMG_9005

Wystawa młodych projektantów – Inspiracje

IMG_8998

Wystawa młodych projektantów – Inspiracje

IMG_8997

IMG_9021

Wystawa młodych projektantów – Repliki sukni Heleny Modrzejewskiej

IMG_9022

IMG_9050IMG_9023

 

IMG_9016IMG_9012

IMG_9010IMG_9008IMG_9027IMG_9029IMG_9030IMG_9024IMG_9031IMG_9033

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz