MYDŁA WEDŁUG RECEPTURY SPRZED LAT

barwa

Uwielbiam słuchać opowieści o dawnych czasach i o początkach: firmy, marki, artysty. Jeszcze przyjemniej posłuchać takiej historii, wiedząc, że firma cały czas istnieje i się rozwija! Piszę o polskiej firmie Barwa, która została założona grubo ponad pół wieku wcześniej, dokładnie 65 lat temu, działa do dzisiaj i co najważniejsze ma się świetnie! Poznajcie dzieje polskiej marki mydeł Barwa.

Wszystko zaczęło się w roku 1949, kiedy założono Wytwórnię Artykułów Chemiczno-Gospodarczych Spółdzielnia Pracy „Barwa”. Pierwsza siedziba firmy znajdowała się w bardzo prestiżowym miejscu, przy Rynku Głównym 33 w Krakowie. W 1950 r. symbolem spółki została papuga i widnieje w logo firmy do dzisiaj.

Co ciekawe na początku swojej działalności, Barwa nie produkowała pachnących mydełek, z których dziś słynie, tylko zgoła inne produkty jak: odrdzewiacz, benzynę do zapalniczek, kredę krawiecką. Po czterech latach poszerzono ofertę o produkcję chemiczno-mineralną. Nowością produkowaną przez firmę były farby do włosów wytwarzane na bazie naturalnych barwników. Od 1954 roku Barwa zaczęła również robić ozdoby choinkowe, które sprzedawano m.in. w Kanadzie, Niemczech i Francji.

Pod koniec lat 70., po przejęciu producenta mydeł powszechnych i płatków mydlanych – Spoiwo, w krakowskiej Barwie został zainstalowany jeden z pierwszych automatycznych ciągów do produkcji mydła.  Dzięki temu na polskim rynku zaczęto wytwarzać mydła specjalne, skierowane do szerokiego grona odbiorców.

W kolejnym dziesięcioleciu Barwa wprowadziła na rynek: szampony, balsamy i środki czystości. Wykorzystanie do produkcji nowatorskich składników organicznych i naturalnych umożliwiło opatentowanie kilku oryginalnych receptur (m.in.płynu do prania Alina i koncentratu do mycia naczyń – Jolka).

W połowie lat siedemdziesiątych Barwa nawiązała kontakty handlowe z Afryką, gdzie eksportowano mydło. Dało to szansę na rozwój przedsiębiorstwa, ulepszenie parku maszynowego i wprowadzanie udoskonalonych produktów.

Obecnie Barwa oferuje 58 produktów, a ta liczba ciągle rośnie!:-) Hitem pozostaje mydełko różane, ale o tym opowiem następnym razem. Teraz zobaczcie unikatowe, archiwalne zdjęcia z fabryki z dawnych lat, gdzie praca przy taśmie produkcyjnej była wykonywana prawie w całości ręcznie!
9

12 16 3a 14 4 18 10 2 7 11 5 8 3 1

UROK I CZAR REKLAM LAT 90.!:-))

ulotka_10_kosmetyki Barwa

ulotka_3_mydła

ulotka_7_płyny do naczyń

 

FOT. ZDJĘCIA Z ARCHIWUM FIRMY BARWA

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz