NIEZWYKŁA KOLEKCJA POCZTÓWEK HOTELU POLONIA

14

HOTEL POLONIA PALACE – wprost dworca Głównego. 160 pokojów, ogrzewanie centralne, światło elektryczne, windy, pokoje kąpielowe. Woda bieżąca zimna i gorąca, zegary elektryczne, sygnalizacja świetlna zamiast dzwonków, telefony w każdym pokoju. Czytelnia zaopatrzona w dzienniki i ilustracje krajowe i zagraniczne. Pierwszorzędne: kawiarnia i restauracja  – tak wyglądała reklama warszawskiego hotelu Polonia Palace w 1927 roku.

Polonia Palace istnieje od 1913 roku i jest jednym z najstarszych hoteli w stolicy. Budynek wyglądał jak żywcem przeniesiony z Paryża, począwszy od dachu, przez ludwikowskie meble we francuskiej restauracji, po kelnerów, których sprowadzono z Francji. Poza tym, wtedy, w 1913 roku hotel był oazą luksusu! Pokoje miały ciepłą i zimną wodę, telefony, centralne ogrzewanie, nawet w garażu, ogniotrwałe sejfy, biurka z maszynami do pisania. Na gości czekały ponadto: kawiarnia z salonem damskim, salony fryzjerskie dla pań i panów,  perfumeria z najmodniejszymi specyfikami, skład win wyborowych z piwnic własnych hotelów Europejskiego i Polonia, pralnia pośpieszna bez użycia chlorku z nowoczesnym wyposażeniem sprowadzonym z zagranicy. W 1924 roku dobudowano, kosztem garaży nową salę dancingową – powiększoną jeszcze na rok przed wojną, a jej kierownikiem artystycznym został znany i wielokrotnie nagradzany tancerz wiedeński Rolf Roy. Jednak  najelegantszym pomieszczeniem pozostała, istniejąca od początku, sala balowa zdobiona marmurowym kominkiem. Wiele międzywojennych filmów było kręconych właśnie w tej pięknej sali. W niej również odbywały się rauty i przyjęcia dla najznamienitszych gości. A w hotelu bywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Pawlikowska, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Mieczysława Ćwiklińska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Kornel Makuszyński, Wincenty Rapacki, Magdalena Samozwaniec, Ludwik Solski, Leon Schiller, Józef Węgrzyn, Stefan Żeromski, Dwight Eisenhower, Charles de Gaulle.

Jeden z najwierniejszych bywalców hotelu Polonia, Tadeusz Boy-Żeleński wymyślił tytuł konkursu Miss Polonia w 1927 roku i mam takie przypuszczenie, że wzięła się ona właśnie od nazwy hotelu. (Jeśli ktoś z was może kiedyś znalazł jakieś potwierdzenie moich przypuszczeń, to proszę o wiadomość). Kiedy więc organizowałam promocję mojej książki o historii konkursu Miss Polonia, zrobiłam ją właśnie w hotelu Polonia:-) Niedawno skontaktowała się ze mną managerka hotelu, pani Dorota Polańska, że poznała kogoś, kto ma niezwykłą kolekcję pocztówek hotelu z początków jego istnienia. I tak, spotkaliśmy się w historycznych wnętrzach Polonii we trójkę, z panem Rafałem Bielskim, redaktorem naczelnym magazynu „Skarpa Warszawska„. Okazało się, że kilka lat temu, pan Rafał zupełnie niespodziewanie znalazł na allegro ogłoszenie o sprzedaży kolekcji pocztówek z hotelu Polonia. Jakież było jego zaskoczenie, kiedy okazało się, że są to archiwalne zdjęcia hotelu, z okresu jego największej świetności, z początków istnienia. W dodatku, kolekcja jest kompletna i pokazuje całościowo wnętrza Polonii, od garaży, pralni, przez restauracje, kawiarnie, salony aż po apartamenty. Dzięki uprzejmości pana Rafała, mogę wam pokazać kolekcję tych niezwykłych pocztówek.

Ech, powróćmy jak za dawnych lat…. ponad 100 lat temu, cóż to musiały być wówczas za luksusy!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 31 32 33 34 35 Advertisement

Ballroom 1928 Cafe Life 1913 Conference 1932 Dancing Hall 1928

07.1947. Warszawa. Hotel "Polonia" ADM/CAF - Stanis³aw D¹browiecki

07.1947. Warszawa. Hotel „Polonia”
ADM/CAF – Stanis³aw D¹browiecki

09.1945. Warszawa. Wizyta gen.Dwighta Eisenhowera w Polsce. powitanie przez ludnoϾ Warszawy przed hotelem "Polonia". ADM - reprodukcja

09.1945. Warszawa. Wizyta gen.Dwighta Eisenhowera w Polsce. powitanie przez ludnoœæ Warszawy przed hotelem „Polonia”.
ADM – reprodukcja

09.1945. Warszawa. Wizyta gen.Dwighta Eisenhowera w Polsce. powitanie przez ludnoϾ Warszawy przed hotelem "Polonia". ADM - reprodukcja

09.1945. Warszawa. Wizyta gen.Dwighta Eisenhowera w Polsce. powitanie przez ludnoœæ Warszawy przed hotelem „Polonia”.
ADM – reprodukcja

English Apartment 1928 Hotel Room Illustration 1913

06.1937. Warszawa. Derby warszawskie. W lo¿y cz³onkowskiej zasiadaj¹ /od lewej/ Zaleski, Senni, PrzeŸdziecki, Czartoryski, Czetwertyñski. ADM Sygn. I_S_441_5

06.1937. Warszawa. Derby warszawskie. W lo¿y cz³onkowskiej zasiadaj¹ /od lewej/ Zaleski, Senni, PrzeŸdziecki, Czartoryski, Czetwertyñski.
ADM
Sygn. I_S_441_5

Restaurant 1928

1931. Warszawa. Rozbiórka budynków Dworca G³ównego. ADM- reprodukcja

1931. Warszawa. Rozbiórka budynków Dworca G³ównego.
ADM- reprodukcja

Warszawa po wyzwoleniu. Ruiny Dworca G³ównego Warszawa, 1945 r.

Warszawa po wyzwoleniu. Ruiny Dworca G³ównego
Warszawa, 1945 r.

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz