POWSTAJE SERIAL O EUGENIUSZU BODO!

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: PATRICIA KAZADI ANTONI KROLIKOWSKI TOMASZ SCHUCHARDT

Wiadomość o tym, że TVP przygotowuje serial o życiu i karierze jednego z najsłynniejszych artystów międzywojnia Eugeniusza Bodo, jest dla mnie jedną z najwspanialszych wiadomości sezonu!!! Nie mogę się już teraz doczekać efektu, ale to dopiero za pół roku.

„Bodo”, czyli opowieść o życiu Eugeniusza Bodo – wielkiej gwiazdy międzywojennego polskiego kina i kabaretu, aktora, reżysera, producenta, biznesmena, bohatera plotek i skandali, obiektu westchnień kobiet i idola mężczyzn – nowy serial pojawi się w TVP1 wiosną 2016 roku.

– Serial muzyczno-taneczny, osadzony w latach 20. i 30. XX wieku. Największa serialowa produkcja Telewizji Polskiej od kilkunastu lat.

– Niecodzienna tematyka, rozmach scenograficzny, widowiskowość, spektakularne układy choreograficzne, nowoczesne aranżacje starych przebojów międzywojennych.

– Doborowa obsada, 240 ról aktorskich, 300 epizodystów, 4000 statystów.

– Propozycja interesująca nie tylko dla wielbicieli dobrego kina i muzyki, ale i pięknych kostiumów, scenografii i historii.

– Zdjęcia rozpoczęły się 26.maja i będą realizowane w 293 lokalizacjach, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Żyrardowie, Zgierzu i Warszawie. Zaplanowano 13 odcinków.

WSZYSTKIE INFORMACJE I ZDJĘCIA Z PLANU SERIALU „BODO” ZNAJDZIECIE TUTAJ

W poszczególnych odcinkach przyjrzymy się trudnej drodze, jaka wiodła Eugeniusza Bodo na szczyt, opowiemy o porażkach i wielkich sukcesach. Przypomnimy jego najbardziej znane szlagiery – od „Sex appeal”, przez „Już taki jestem zimny drań”, aż po „Baby, ach te baby”. Pokażemy, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w przedwojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Opowiemy o trudnych decyzjach – ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach. O bliskiej relacji z zaborczą matką i prawdziwej przyjaźni z żydowskim krawcem Morycem. Razem z Eugeniuszem Bodo odwiedzimy kulisy warszawskich rewii, a także plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego Bodo – mimo olbrzymiego powodzenia – nigdy nie zaangażował się w stały związek, jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri. Opowiemy o poświęceniu, jakiego wymagało życie artysty, o bogatym życiu towarzyskim, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, o miłości i zdradzie. W końcu o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci.

Eugeniusz Bodo zmarł 72 lata temu. Był niezwykle ciekawym człowiekiem: wielką gwiazdą międzywojennej popkultury, a jednocześnie kimś w rodzaju „narodowego męczennika”, który podzielił los wielu Polaków zamęczonych w sowieckich łagrach. Zagrał w blisko trzydziestu filmach, był gwiazdą przedwojennych rewii – „Morskiego oka”, „Qui Pro Quo”, twórcą pamiętanych do dzisiaj szlagierów, scenarzystą i reżyserem. Był najbardziej uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Współpracował z wybitnymi twórcami – Tuwimem, Dymszą, Ordonówną, Pogorzelską, Warsem – przez co w jego biografii, jak w soczewce, skupia się wszystko to, co tworzyło niezwykłą atmosferę przedwojennej Warszawy.

TWÓRCY O SERIALU:

ANNA WUNDERLICH – scenograf

Ten serial nie będzie zwykłym serialem historyczno- biograficznym, choć już samo to jest wielkim wyzwaniem scenograficznym i atrakcją dla widzów. „Bodo” jednak będzie serialem szczególnym. Po raz pierwszy odtworzymy atmosferę kabaretów, teatrzyków i pierwszych polskich planów filmowych – czyli tę zapomnianą aurę. Wymaga to środków, nawet gdybyśmy chcieli jedynie przedstawić scenografię chociażby poprawnie. Nasze ambicje sięgają dalej. Wsparciem będą efekty komputerowe: możliwość „wymazania” nowoczesnych budynków czy elementów scenografii, co stanowi ułatwienie, ale efekty nie zbudują wszystkiego. Życiorys Eugeniusza Bodo i napisany na jego podstawie scenariusz jest bogaty. Kolejne epizody rozgrywają się w sceneriach: Łodzi, Poznania, Berlina, Lwowa, a nawet w Algierii – przed nami więc dużo fantastycznej pracy, ale też ogrom nakładów finansowych, by urealnić świat bohatera.

MAGDALENA BIEDRZYCKA – kostiumograf

Filmowa opowieść o Eugeniuszu Bodo to duże wyzwanie dla kostiumografa. 25 lat życia naszego bohatera jest czasem licznych zmian w modzie, obyczajowości i wyglądzie świata. Tak naprawdę 4 epoki w kostiumie. Od pierwszej wojny światowej, przez szalone lata dwudzieste, rozkwit i kryzys lat trzydziestych – do katastrofy kolejnej wojny. Zależy mi bardzo, by poprzez kostium jak najwyraźniej pokazać płynący czas i zmiany zachodzące zarówno w życiu bohatera, jak i otaczającej go rzeczywistości. Ta opowieść to również historia rozwoju i rozkwitu polskiego kabaretu – od prowincjonalnych scenek po wielkie rewie w amerykańskim stylu, a także okazja do odtworzenia wyglądu i atmosfery przedwojennego planu filmowego. Jak widać wszystkie te tematy wymagają kostiumów z jednej strony wiernych historycznie, ale również na tyle fascynujących, żeby zauroczyć współczesnego widza i pozwolić mu poczuć urodę i smak minionego czasu.

MARTA KOWNACKA – reżyser obsady

Casting w naszym serialu miał wiodące znaczenie. Realizacja serialu o Eugeniuszu Bodo wywołała poruszenie w środowisku aktorskim. Szansa zagrania prawdziwej postaci z historii polskiego filmu, czy show businessu nie zdarza się często. Stwarza to niespotykane możliwości kreacji aktorskiej, najbardziej szanowani i zajęci aktorzy wyrazili ogromne zainteresowanie tym projektem. Znaleźliśmy też zupełnie nowe twarze. Zagranie Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Zuli Pogorzelskiej, Konrada Toma czy generała Wieniawy-Długoszowskiego jest aktorskim marzeniem, daje szansę zaprezentowania kunsztu i zaistnienia na stałe w świadomości widzów. Dla reżysera castingu jest to fantastyczne wyzwanie.

TWÓRCY:

Scenariusz: Piotr Derewenda, Doman Nowakowski

Reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa

Reżyser obsady: Marta Kownacka

Redakcja: Anna Gronowska

Zdjęcia: Kamil Płocki

Kierownik produkcji Akson Studio: Magdalena Badura

Scenografia: Anna Wunderlich

Kostiumy: Magdalena Biedrzycka

Charakteryzacja: Dariusz Krysiak

Choreografia: Agnieszka Brańska, Agustin Egurrola

Autor tekstów: Jacek Cygan

Kompozytorzy: Misza Hairulin, Piotr Komorowski, Marcin Macuk, Grzegorz Jabłoński

Kierownik muzyczny: Paweł Lucewicz

Konsultant muzyczny: Anna Malarowska

Trenerzy wokalni: Magdalena Navarete, Andres Martorell

OBSADA:

Antoni Królikowski (młody Bodo)

Tomasz Schuchardt (starszy Bodo)

Kobiety Bodo:

Anna Próchniak (Nora Ney, wł. Sonia Nejman)

Roma Gąsiorowska (Zula Pogorzelska)

Anna Pijanowska (Ada)

Patrycja Kazadi (Reri)

Przyjaciele Bodo:

Piotr Żurawski (Moryc)

Józef Pawłowski (Antek)

Eryk Kulm (Karol Hanusz)

oraz największe gwiazdy tamtych lat:

Filip Bobek (Aleksander Żabczyński)

Bartłomiej Kotschedoff (Adolf Dymsza)

Poniżej zdjęcia z konferencji prasowej serialu „BODO” autorstwa agencji fotograficznej MWMEDIA.

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: PATRICIA KAZADI MICHALINA OLSZANSKA ROMA GASIOROWSKA

PATRICIA KAZADI, MICHALINA OLSZAŃSKA, ROMA GĄSIOROWSKA FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: ROMA GASIOROWSKA

ROMA GĄSIOROWSKA FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: PATRICIA KAZADI ANTONI KROLIKOWSKI TOMASZ SCHUCHARDT

PATRICIA KAZADI, ANTONI KRÓLIKOWSKI, TOMASZ SCHUCHARDT FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: ERYK KULM JOZEF PAWLOWSKI ROMA GASIOROWSKA BARTLOMIEJ KOTSCHEDOFF

ERYK KULM, JÓZEF PAWŁOWSKI, ROMA GĄSIOROWSKA, BARTŁOMIEJ KOTSCHEDOFF FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: ANTONI KROLIKOWSKI TOMASZ SCHUCHARDT

BODO RAZY DWA: ANTONI KRÓLIKOWSKI I TOMASZ SCHUCHARDT FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: MICHALINA OLSZANSKA

MICHALINA OLSZAŃSKA FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: PATRICIA KAZADI

PATRICIA KAZADI FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: ANNA PROCHNIAK

ANNA PRÓCHNIAK FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: ANTONI KROLIKOWSKI

ANTONI KRÓLIKOWSKI FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA 14.05.2015 WARSZAWA BODO NOWY SERIAL TVP1 N/Z: OBSADA

OBSADA PRAWIE W KOMPLECIE FOT: PAWEŁ WRZECION/MWMEDIA

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz