SPOTKANIE Z DAMĄ

dziewczyna retro

Fot. EW

Ostatni weekend czerwca był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich osób zafascynowanych okresem dwudziestolecia międzywojennego. Podczas odbywającego się w Warszawie „Big Book Festival” zorganizowano cykl spotkań poświęconych modzie, obyczajom i życiu codziennemu w latach 20.i 30. Wszystkie spotkania odbyły się w ponad stuletnim hotelu Bristol. Siedząc w kameralnej kawiarni Bristolu przy małej czarnej, nad gazetą, wśród pań w kapeluszach i sukienkach za kolano, poczułam, jakbym naprawdę cofnęła się w czasie. Cudownie było zagłębić się w opowieści autorów książek o tamtych latach. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody oryginalnych sukien z lat 20.i 30.z kolekcji antykwariusza Adama Leja. Ale zapamiętam też inny „pokaz”. W pewnym momencie do Cafe Bristol wkroczyła najprawdziwsza dama, w czarnym garniturze, białej bluzce z kokardą, w perłach, toczku z białymi kwiatami i koronkowych rękawiczkach. Chyba wszyscy na sali wstrzymali oddech z podziwu. A dama dziarskim krokiem podeszła do kelnerki i rzekła: „Dzień Dobry, jestem matką Adam Leja i miałam tu zarezerwowany stolik na godzinę 14.” Kelnerka pośpiesznie przygotowała najlepszy stolik, dama usiadła, zamówiła kawę i ciastko, a ja nie mogłam się powstrzymać, żeby nie zrobić jej kilku zdjęć. W końcu rzadko się zdarza, by spotkać prawdziwą damę! Pani pozowała z wielką gracją i cierpliwością. Jak się domyślacie, nie byłam jedyną osobą, która ją fotografowała. Poniżej zdjęcia ze spotkań i pokazu, oraz dama! A tu częściowy program wydarzenia pt.”Taka piękna historia”.

Wprowadzenie do życia w przedwojennej Polsce
Wyjątkowe spotkanie ze znawcami przedwojennej Polski. O rytmie miasta, kurortach, nocnym życiu, jedzeniu i rozrywce. Reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Rozmowa z Mają i Janem Łozińskimi.

Moda w przedwojennej Polsce
Wyraz tęsknoty za pięknem i elegancją lat trzydziestych. Rozmowa z Anną Sieradzką autorką książki „Moda w przedwojennej Polsce”.

Lata 20-te, lata 30-te
Pokaz Prywatnej Kolekcji Toalet Wieczorowych z Lat 20. i 30. XX Wieku. Pokaz przygotowany przez Adama Leja z Galerii 32.

Berlin – szalone lata dwudzieste
Opowieść o Berlinie w zawrotnym rytmie fokstrota i rewiowych popisów. W tętniącym życiem w dzień i w nocy Berlinie spotykamy geniuszy nauki, literatury i sztuki, gwiazdy filmu, a także najwybitniejszych polityków, muzyków i sportowców. Spotkanie z Iwoną Lubą, autorką książki o tym, czego nie wiemy o przedwojennym Berlinie.
Podczas spotkań obecne były także dziewczyny z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w oryginalnie odszytych strojach z lat 20.i 30.  GRH Bluszcz

kawa

 

gazeta

dama 1

Fot. EW

pokaz4

Fot. EW

pokaz

Fot. EW

pokaz3

Fot. EW

pokaz2

Fot. EW

dama 3

autorzy

Fot. EW

pokaz5

 

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz