WYSTAWA COCO CHANEL W LONDYNIE

marion-pike-vogue-2-5aug13-pr_b_592x888

 

W London College of Fashion trwa wystawa portretów Coco Chanel namalowanych przez Marion Pike. Zachowane obrazy i fotografie pokazują przyjaźń i styl pracy dwóch niezwykłych, utalentowanych kobiet, których życiowe historie były zupełnie różne, ale nie przeszkodziło im to blisko się zaprzyjaźnić.

Kalifornijska artystka malarka Marion Pike spotkała Chanel w 1967 w jej atelier w Paryżu, gdy przyszła namalować jej portret. Chanel była już wówczas samotną i zgorzkniałą starszą panią. Przyjaźń z Marion dała jej wiele radości w ostatnich latach życia. Na wystawie zaprezentowano nie tylko portrety Chanel, ale również unikatowe zdjęcia obu pań, na których widać jak dobrze się rozumiały, ponadczasowe kostiumy i płaszczyki Chanel, a także prywatną korespondencję słynnej projektantki. Materiały na wystawę zostały udostępnione przez Jeffie Pike Durham, córkę Marion.

Marion Pike namalowała minimum 13 ekspresyjnych, wielkich i barwnych portretów Chanel, a Coco w podziękowaniu ubierała artystkę i jej córkę Jeffie w eleganckie kostiumy. Malarka miała niepowtarzalną szansę poznać prawdziwe oblicze słynnej Mademoiselle Chanel, która prywatnie była wrażliwą i pełną poczucia humoru osobą.

Ich życiorysy były zupełnie różne. Marion pochodziła z dobrej, zamożnej rodziny, a Coco wychowywała się w sierocińcu i przez całe życie ubarwiała swoją historię. Jednak obie jako kobiety podjęły wyzwanie i prowadziły niezależne życie oddając się w pełni swojej pasji i pracy. Obie kochały operę, jazdę konna i doceniały funkcjonalność męskiej linii ubrań (którą Coco zaadoptowała dla kobiet…).

Marion nigdy nie napisała biografii Coco. Przedmioty, które znalazły się na wystawie są jedynymi zachowanymi pamiątkami Marion po Coco Chanel.

Wystawa Coco Chanel: A New Portrait by Marion Pike, London College of Fashion

Poniedziałek – piątek 10-18

TEKST I ZDJĘCIA: DANIEL KOSSAK, LONDYN

 

photo-kopia 4

 

photo-kopia 11

 

DSCF8223

 

photo-kopia 9

 

DSCF8239

 

photo-kopia 15

 

DSCF8226-kopia

 

photo

 

photo-kopia 16

 

photo-kopia 3

 

DSCF8238

 

marion-pike-vogue-3-5aug13-pr_b_1080x720

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz