WYSTAWA RETRO TOREBEK W BIAŁYMSTOKU

image3-2

Z okazji inauguracji pokazów mody Fashionable East, w najbliższy czwartek, 30.lipca w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej zostanie otwarta wystawa torebek: „Historia w 200 torebkach” ze zbiorów prywatnych Elżbiety Smoleńskiej.

Pani Elżbieta jest dziennikarką, fotografką i kolekcjonerką. Pochodzi z Białegostoku, ale od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Przez kilkanaście lat pracowała w polskiej sekcji BBC World Service w Londynie. Zajmuje się przede wszystkim fotografią podróżniczą. Jej zdjęcia między innymi z Etiopii, Libii, Nepalu, Laosu, Nowego Jorku czy Stambułu pokazywane były na kilkunastu wystawach indywidualnych i grupowych.
Oprócz imienia, łączy ją z królową brytyjską Elżbietą II, zamiłowanie do torebek, czego najlepszym dowodem jest wystawa kolekcji vintage „Historia w 200 torebkach” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Wystawa to unikatowy zbiór, a także próba pokazania fascynującej ewolucji przedmiotu wydającego się być kwintesencją kobiecości, a którego dzieje wiążą się ściśle z historią emancypacji kobiet. Torebka bowiem pojawia się w swojej obecnej formie i roli stosunkowo niedawno, bo dopiero w XVIII wieku.
Kolekcja Elżbiety Smoleńskiej powstawała przez kilkanaście lat. Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety. Pewnego dnia, wizyta na targu antyków w Covent Garden, zakończyła się sukcesem. Później kolekcja stopniowo się powiększała dzięki wizytom w Paryżu, Bukareszcie, Pradze, Berlinie, Nicei czy Lwowie i oczywiście na wszelkiego rodzaju specjalistycznych targach mody retro w Londynie.
W kolekcji są między innymi torebka-kieszeń z XVIII w, srebrne portmonetki, tzw. chatelaine z XIX w, eleganckie torebki wieczorowe z metalowych koralików, które zapewne nieraz podrygiwały w rytmie charlestona, wyrafinowane, minimalistyczne torebki art deco, skromne, praktyczne torebki pierwszych feministek, angielskich sufrażystek. Są torebki-mufki, torebki-gobeliny i miniatury ze srebrnej kolczugi.
W zbiorach Elżbiety Smoleńskiej są również torebki z lat 50. i 60. z renomowanych angielskich firm kaletniczych: Mappin and Webb, butiku hotelu Dorchester, domu towarowego Harrods, w tym również firmy S. Launer, manufaktury królowej Elżbiety II, w której swoje torebki zamawiała również Margaret Thatcher.

Wystawę można obejrzeć do końca sierpnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a więcej o torebkach znajdziecie na fanpage History in 200 Handbags.

image1

FOT. Elżbieta Smoleńska

image2-1

FOT. Elżbieta Smoleńska

image1-1

image2-2

FOT. Elżbieta Smoleńska

11027471_478047442363194_1453712681242697714_n

FOT. Elżbieta Smoleńska

image3-1

FOT. Elżbieta Smoleńska

image3-2

FOT. Elżbieta Smoleńska

image2

FOT. Elżbieta Smoleńska

10402001_470994473068491_4057789325025280578_n

FOT. Elżbieta Smoleńska

image3

FOT. Elżbieta Smoleńska

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz